7.04 - Przejazd Muzealnego Pociągu TKACZ po nieuczęszczanej linii 298

czwartek, 5.4.2018 14:08 3745 2

W dniu 7.04.2018 r. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do udziału w przejeździe Muzealnego Pociągu Specjalnego TKACZ relacji Jaworzyna Śl. – Kamienna Góra – Jaworzyna Śl. Przejazdu o tyle wyjątkowego, że po nieuczęszczanej linii kolejowej 298… Po drodze muzealny skład odwiedzi m.in. Wałbrzych, Boguszów Gorce i Sędzisław.

KAMIENNA GÓRA

Malowniczo położona w obniżeniu Sudetów Środkowych, nad rzeką Bóbr, u ujścia jej prawego dopływu – Zadrny. Miasto pod względem administracyjnym leży w powiecie kamiennogórskim. Dzięki swoim walorom wypoczynkowym oraz krajoznawczym Kamienna Góra przyciąga coraz więcej podróżnych. Położenie miasta niemal w sercu Sudetów powoduje, że jest miejscem ciekawym pod względem turystycznym i rekreacyjnym. Historia Kamiennej Góry rozpoczyna się we wczesnym średniowieczu. Wtedy, w strategicznym miejscu – w widłach rzek oraz na szlaku handlowym łączącym Śląsk z Czechami – powstała pierwsza na tym terenie osada ludzka. Największe zasługi dla Kamiennej Góry należy przypisać Bolkowi I, zadbał o jej rozwój doprowadzając do tego, że miasto w 1292 r. uzyskało prawa miejskie. Początkowo rozwijało się tu tkactwo chałupnicze, a następnie przemysł włókienniczy. Spowodowane to było sprzyjającymi warunkami do uprawy lnu. Podczas II wojny światowej wszystkie fabryki włókiennicze zostały zamienione na fabryki zbrojeniowe. W mieście i najbliższych okolicach prowadzone były roboty górnicze niewiadomego przeznaczenia. Do dziś pod obszarem miasta znajdują się częściowo zasypane labirynty korytarzy. W wyniku przemian gospodarczych końca XX w. zahamowane zostały dominujące dotąd działania przemysłu włókienniczego. Obecnie Kamienna Góra jest ośrodkiem przemysłowym, handlowym i kulturalnym.

Turystom, którzy przyjadą do Kamiennej Góry specjalnym pociągiem TKACZ w dniu 7 kwietnia, szczególnie polecamy do zwiedzenia:

MUZEUM TKACTWA

Muzeum  mieści się w barokowej kamiennicy usytuowanej przy północno-zachodniej pierzei rynku. Wraz z wewnętrznym dziedzińcem oraz zabudowaniami oficyny stanowi unikatową kamienicę kupiecką handlarza płótnem lnianym. W 1774 r. właścicielami budynku była kupiecka rodzina Fischer, zajmująca się handlem płótnem lnianym. W 1917 r. kamienicę kupiła Dolnośląska Loża Masońska, o czym świadczy medalion z symboliką masońska na elewacji. W 1932 r. obiekt przejęło miasto z przeznaczeniem na muzeum. Po II wojnie światowej (w 1947 r.) drugie i trzecie piętro zajęło Muzeum Regionalne, przemianowane w 1969 r. na Muzeum Tkactwa Dolnośląskiego (od 2010 r. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze). Muzeum gromadzi zabytki w trzech działach: Tkactwa, Sztuki, Historii i Numizmatów. Na wystawach stałych eksponowane są: muzealia związane z dziejami miasta, narzędzia tkackie i maszyny włókiennicze, eksponaty etnograficzne, malarstwo i rzeźba. Wystawy czasowe o zróżnicowanej tematyce.

Cennik:

Bilet normalny – 10 zł

Bilet ulgowy – 7 zł (emeryci, renciści, uczniowie, studenci)

Bilet grupowy – 7 zł/os. dla grupy min. 10 osób

Oferta dla grup – 25 zł/os. muzeum +zwiedzanie miasta z przewodnikiem

W dniu 7.04.2018 r. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do udziału w przejeździe Muzealnego Pociągu Specjalnego TKACZ relacji Jaworzyna Śl. – Kamienna Góra – Jaworzyna Śl. Przejazdu o tyle wyjątkowego, że po nieuczęszczanej linii kolejowej 298… Po drodze muzealny skład odwiedzi m.in. Wałbrzych, Boguszów Gorce i Sędzisław.

PROJEKT ARADO – ZAGINIONE LABORATORIUM HITLERA

„Projekt Arado” jest jedną z najnowocześniejszych podziemnych tras turystycznych w Polsce. Nowatorska iluminacja świetlna, efekty audio i przewodnik wcielający się w rolę polskiego agenta, odkrywającego niemieckie tajemnice to tylko niektóre atrakcje dla zwiedzających. Dla turystów udostępniono trasę o długości ok. 600 m. Podziemia kryją unikalne eksponaty – fragmenty pocisku V-1 i rakiety V-2, niemieckiego radaru, niemieckiej maszyny szyfrującej typu Enigma. Podziemne korytarze pod miastem drążono do 1945 r. Zostały wykute w litej skale przez robotników przymusowych obozu pracy w Kamiennej Górze (Arbeitslager Landeshut założony w 1944 r.). Znanych jest kilka kompleksów podziemnych korytarzy w różnych częściach miasta: pod starym miastem, pod Góra Kościelną, pod Górą Zamkową, pod Górą Widok, w rejonie Góry Szubianka. Niezbadane jest pierwotne przeznaczenie podziemnych korytarzy i hal (prawdopodobnie przygotowano je dla potrzeb przemysłu zbrojeniowego III Rzeszy), nie wszystkie są drożne i udostępnione do zwiedzania.

Cennik:

Bilet normalny – 17 zł

Bilet ulgowy – 12 zł (emeryci, renciści, osoby niepełnosprawne, młodzież szkolna)

Bilet grupowy – 10 zł/os. dla grupy min. 15 osób

Bilet rodzinny 2+2 – 54 zł

Dzieci do lat 7 – wstęp wolny

RYNEK

Zabytkowa zabudowa rynku pochodzi z XVI i XVIII w., częściowo przebudowana w XIX i XX w. Rynek ma kształt zbliżony do prostokąta. W skład pierzei rynku wchodzą budynki o typie podcieniowej kamienicy mieszczańskiej dwu lub trzykondygnacyjnej. Na uwagę zasługują: zachodnia pierzeja z budynkiem Muzeum Tkactwa, kamienica z portalem balkonowym ok. 1738r. oraz budynek apteki miejskiej, kamienica z 1733 z dekoracyjnym szczytem ozdobionym kamiennymi figurami.

RATUSZ

Pierwszy ratusz w Kamiennej Górze wybudowano w 1564 r. na środku rynku. Był świadkiem wielu przemian historycznych w mieście. W 1831 r. zawaliła się jego wieża, po czym zabudowania ratusza stały jeszcze do 1873 roku. Postanowiono go rozebrać w 1875 r. W latach 1874-1905 funkcje ratusza pełniła kamienica położona przy ul. K. Miarki. Obecny ratusz został wybudowany w latach 1904-1905 wg projektu R. Gaze i A. Böttcher. Budowla w stylu neorenesansowym z założeniem dwuskrzydłowym o zmiennej liczbie kondygnacji. Elewacje (zachodnia i południowa) bogato zdobione piaskowcowymi płaskorzeźbami. Hol ratusza jest sklepiony, a ściany ozdobione kolorową polichromią o dużych wzorach ornamentalnych z dominacją zieleni, przypominającą tkaninę dekoracyjną. Klatka schodowa jest okazała, wykonana z piaskowca z wieloma rzeźbami. Na półpiętrze znajduje się wielki witraż z motywami heraldycznymi. Na pierwszym piętrze znajduje się okazała sala rajców, którą zdobią trzy duże okna witrażowe, przedstawiające ważne wydarzenia z historii miasta. Witraże wykonano wg projektu E. Kaempfera w 1905 r. w pracowni Seilera we Wrocławiu. W gabinecie burmistrza znajdują się nadal oryginalne drewniane meble z 1905 r.

GÓRA PARKOWA

Góra Parkowa obecnie pełni funkcję parku miejskiego. W 2012 r. obszar został poddany rewitalizacji. Zbudowano aleje spacerowe, ścieżki rowerowe i przyrodnicze. Ekspozycja historyczna składa się z sprzętów oraz pojazdów militarnych i plansz edukacyjnych a na zboczach wzniesienia znajdują się pomniki: pomnik ofiar wojny 1866 r., pomnik ku czci więźniów pomordowanych w kamiennogórskiej filii obozu Gross Rosen, kamienna tablica upamiętniająca istnienie cmentarza ewangelickiego, obelisk pamięci ofiar zamordowanych w niemieckich nazistowskich obozach.

KOŚCIÓŁ ŁASKI

Ewangelicki kościół wzniesiony w latach 1709-1720 wg projektu Martina Franza. Był jednym z sześciu kościołów łaski wybudowanych na Śląsku. Zaprojektowany na planie krzyża greckiego z płaską kopułą i czworoboczną wieżą. Zachowały się nieliczne elementy pierwotnego wyposażenia wnętrza. W 1728 r. przy kościele powstała Biblioteka Wallenberga gromadząca cenne książki, rękopisy, listy. Przy bibliotece założono gabinet osobliwości, w którym zebrano wiele oryginalnych i wyjątkowych eksponatów. Obok kościoła znajdował się cmentarz ewangelicki. Po II wojnie światowej wiele zabytkowych elementów wyposażenia przeniesiono do Katedry Wojska Polskiego w Warszawie. Obecnie ewangelicki kościół łaski jest kościołem katolickim p.w. Matki Bożej Różańcowej.

KOŚCIÓŁ ŚW. PIOTRA I PAWŁA

Katolicki kościół, pierwotnie wzmiankowany w 1294 r. Najstarszą jego częścią jest zachowane prezbiterium, nawa główna pochodzi z II poł. XVI w.  Kościół był wielokrotnie przebudowywany w XVIII i XIX w. Budowla orientowana, trzynawowa z wysoką wieżą od strony zachodniej a na niej dzwon z 1606 r. Wewnątrz znajdują się: zabytkowy tryptyk św. Anny z pocz. XVI w., epitafia, ambona, ołtarze, renesansowa chrzcielnica. Płyty nagrobne i epitafia mieszczańskie zostały wmurowane na zewnętrznych ścianach. Na placu za kościołem ustawiono barokową figurę św. Jana Nepomucena.

ROZKŁAD JAZDY


9:04 Odjazd ze stacji PKP Jaworzyna Śląska
9:31/9:33 Wałbrzych Miasto 
9:44/9:46 Wałbrzych Główny
10:08/10:10 Sędzisław
10:19 Przyjazd do stacji PKP Kamienna Góra
10:19 – 14:49 czas wolny 
14:49 Odjazd ze stacji Kamienna Góra
14:58/15:08 Sędzisław
15:30/15:32 Wałbrzych Główny
15:43/16:09 Wałbrzych Miasto
16:36 Przyjazd do stacji PKP Jaworzyna Śląska

CENY BILETÓW

BILET NORMALNY – 80ZŁ/os. dorosła
BILET ULGOWY – 60zł/os. przysługuje dzieci* i młodzieży uczącej się w wieku od 3 do 18 lat

*dzieci do lat 3. – bezpłatnie


BILET KUP TUTAJ - http://muzeumtechniki.hostingasp.pl/Bilety/Opis?idRep=1493
Szczegóły na stronie Muzeum - http://muzeumtechniki.pl/muzealny-pociag-specjalny-tkacz-jaworzyna-sl-kamienna-gora-jaworzyna-sl/

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

wo_cash piątek, 06.04.2018 19:44
Pomysł bardzo fajny ale cena niestety odstrasza. Zdaję sobie sprawę,...
sobota, 07.04.2018 14:37
Ale jedziesz raz w roku, chyba warto