60-lecie Koła Gospodyń Wiejskich w Kalnie

piątek, 17.6.2022 08:20 843 0

Wspólnie gotują, przygotowują imprezy okolicznościowe, biorą udział w warsztatach i konkursach. Wyjątkowy jubileusz w minioną sobotę, 11 czerwca świętowały członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Kalnie. – Koło powstało z potrzeby wspólnego działania i ta potrzeba do dziś nas łączy – mówiły o początkach powstania koła członkinie KGW.

 KGW Kalno działa nieprzerwanie od 60 lat, koło zostało założone w 1962 roku. Niegdyś gospodynie spotykały się w domach, aby szatkować kapustę na jedynej we wsi szatkownicy. Kobiety wspólnie darły pierze i szyły poszwy na pierzyny i poduchy, razem chodziły do pola, wypasały też bydło. To grupa wesołych i wspaniałych kobiet, które uwielbiają razem spędzać czas, tworzyć, gotować, śpiewać. Od początku swojej działalności wspierają i organizują życie społeczne i kulturalne, współpracują również z organizacjami działającymi we wsi oraz na terenie gminy Żarów.

 – Chcemy być wyjątkowe, tworzyć wyjątkową rzeczywistość, spełniać swoje i innych marzenia, przynosić radość i zmieniać świat. Spotykamy się często, lubimy przy tym pośpiewać, po prostu jesteśmy razem i to nas cieszy – mówiła przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Kalnie
Władysława Salamon.

 Do hucznego jubileuszu gospodynie przygotowywały się od dłuższego czasu. Zadbały nie tylko o oprawę artystyczną uroczystości, na stołach znalazły się także regionalne przysmaki ich własnego autorstwa. Uroczystość rozpoczęła się wierszem okolicznościowym napisanym przez członkinie KGW. Następnie goście mogli obejrzeć projekcję multimedialną przygotowana przez Fundację Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl.

 Życzenia i podziękowania na ręce członkiń Koła składali burmistrz Leszek Michalak, zastępca burmistrza Przemysław Sikora, przewodniczący Rady Miejskiej Roman Konieczny, radny Mieczysław Myrta, sołtys Kalna Andrzej Rachwał, zaprzyjaźnione Koła Gospodyń Wiejskich oraz zaproszeni goście.

 – Wszystkim członkiniom, z okazji 60-lecia Koła Gospodyń Wiejskich składamy gratulacje oraz najserdeczniejsze życzenia. Dziękujemy za Waszą pełną zaangażowania działalność społeczną i cieszymy się, że dzielicie się z innymi swoimi doświadczeniami i umiejętnościami. Życzymy Wam
Drogie Panie dużo zdrowia, wszelkiej pomyślności oraz tego, aby działalność społeczna przynosiła Wam wiele satysfakcji, a samo koło się rozwijało i przechodziło na kolejne młodsze pokolenia – gratulowali burmistrz Leszek Michalak i zastępca burmistrza Przemysław Sikora.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)