6. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Animowanych O!PLA w Żarowie i Świdnicy

wtorek, 6.3.2018 13:41 624 0

W 2018 roku, Polska animacja zawita do kilkudziesięciu miast. Dzięki Fundacji Inicjatywa B, kilka bloków projekcyjnych będzie można zobaczyć w Żarowie i Świdnicy już w pierwszych dniach wiosny.

Spotkania filmowe o charakterze festiwalowym, które odbędą się w ramach szóstej odsłony Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Animowanych O!PLA, to doskonała propozycja dla małych i dużych miłośników filmów animowanych…

W tym roku Polska Animacja oraz Fundacja Inicjatywa B, przygotowali 6 bloków projekcyjnych przeznaczonych dla mieszkańców Żarowa. Spotkania o bogatej tematyce, składają się z następujących programów: "Teraz Dzieci Mają Głos", Kategoria "Studyjna" oraz Kategoria "Szkolna", których szczegółowy rozkład jazdy, znajduje się na stronie organizatora.

- Po sukcesie zeszłorocznej wizyty festiwalu O!PLA w Żarowie, która przyciągnęła ponad 500 osób, postanowiliśmy pozostać na mapie wydarzenia, które dziś buduje kilkadziesiąt instytucji z całej Polski – tłumaczy Tomasz Nycz z Inicjatywy B.

Filmy, które zakwalifikowały się do poszczególnych kategorii, będą walczyć o uznanie widzów oraz Brązowe, Srebrne i Złote „Tobołki Koziołka Matołka”, które często dla twórców i reżyserów prezentowanych materiałów, są przepustką na międzynarodową arenę. Jak czytamy na stronie fundacji. – Każdorazowo po zakończonej projekcji, widzowie głosują na najlepszy film w kategorii zaprezentowanej przez organizatora, biorąc tym samym aktywny udział w formie festiwalowej. Każdy głos jest ważny, a o tym jak przebiegnie głosowanie, zostaniecie poinformowani przed seansem.

Program festiwalu jest bardzo bogaty, ponieważ składa się z 50 filmów o różnej tematyce. Filmy zostały dobrane do wieku i możliwości poznawczych widzów; wpływają na ich rozwój, kształtują różne postawy oraz edukują, dlatego też kategorię „Teraz Dzieci Mają Głos” zobaczą m.in. przedszkola i szkoły podstawowe z Gminy Żarów. – Spodziewamy się kilkuset gości z lokalnych placówek oświatowych tj. Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy z Żarowa, Szkoła Podstawowa im. UNICEF z Imbramowic, Szkoła Podstawowa im. Anny Jenke z Mrowin, Bajkowe Przedszkole oraz Chatka Małolatka z Żarowa – dodaje Tomasz Nycz.

Dzisiejsza animacja tworzona jest nie tylko dla dzieci. Ważnymi odbiorcami są dorośli, dlatego organizatorzy lokalnej odsłony, zapraszają dużych fanów polskiego filmu animowanego do obejrzenia kategorii „Studyjnej” (+16 l.) oraz nowopowstałego, premierowego bloku „Poza Polską” (+16 l.), który przybliży polską twórczość poza granicami kraju. Propozycje dla widzów dorosłych to dwa seanse, wchodzące w skład Konkursu głównego: kategoria studyjna (są to filmy powstałe w warunkach studyjnych, proces ich tworzenia został sfinansowany przez instytucje tj. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego lub Polski Instytut Sztuki Filmowej). Natomiast Kategoria Szkolna składa się z materiałów wizualnych zrealizowanych  przez studentów/uczniów szkół artystycznych (w tym studentów zagranicznych), a także filmy zrealizowane przez studentów/uczniów szkół artystycznych w ramach warsztatów animacji.

- Projekcje krótkometrażowych filmów animowanych są całkowicie bezpłatne i zostaną zrealizowane w Żarowie – dzięki uprzejmości Szkoły Podstawowej, festiwal odbędzie się w sali widowiskowej znajdującej się przy ul. Armii Krajowej 58 – zapraszają organizatorzy.

Szczegółowe informacje związane ze specyfiką wydarzenie oraz repertuarem znajdą Państwo na stronie Fundacji Inicjatywa B (http://inicjatywab.pl/projekcje/6-edycja-festiwalu-filmow-animowanych-opla-w-zarowie/) oraz na wydarzeniu facebookowym  (https://web.facebook.com/events/167063817270810/).

Dodaj komentarz

Komentarze (0)