komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

poniedziałek, 10 sierpnia 2020

Borysa, Filomeny

5. Świdnicki Festiwal Filmowy SPEKTRUM | rusza przegląd doświadczeń VR

piątek, 8.11.2019 14:44 , komentarze: 0 , odsłony: 878
kategorie artykułu:

Od dziś w Galerii Fotografii będziecie mogli przenieść się do zupełnie innego świata. Wszystko za sprawą przeglądu Czasoprzestrzenie VR w ramach tegorocznego SPEKTRUM.

Zapisy na pokaz prowadzone są przez formularz zamieszczony na stronie internetowej Festiwalu oraz w samej Galerii Fotografii. Podróż do świata wirtualnej rzeczywistości można odbyć od piątku, 8 listopada, do poniedziałku 11 listopada, szczegóły podane są na www Festiwalu SPEKTRUM. Widzowie wybierać mogą spośród pięciu bloków krótkich metraży wyselekcjonowanych spośród najlepszych doświadczeń ostatnich lat z całego świata. Na szczególną uwagę zasługuje jedyny polski tytuł na liście – „Szepty” w reżyserii Jacka Nagłowskiego (programera Czasoprzestrzeni) i Patryka Jordanowicza, który premierowo pokazany został na tegorocznym Biennale w Wenecji. Więcej o projekcie i jego produkcji opowie sam reżyser (Jacek Nagłowski) podczas niedzielnego panelu dyskusyjnego zorganizowanego wokół VR.

Akcja filmu rozgrywa się na pograniczu polsko–białoruskim, tam gdzie Wschód styka się z Zachodem, przyroda jest dzika i tajemnicza. Życie i śmierć nie oznaczają tu tylko trwania i zaniku jakichś biologicznych procesów, ale posiadają pozaracjonalną, nieprzeniknioną, niewerbalizowalną siłę strukturyzującą całą rzeczywistość. Tutaj właśnie żyją szeptuchy. Uzdrawiają, korzystając z tradycji Wschodu: mocy słowa, gestu, obrazu. „Szepty” to eksperyment VR, który zanurzając odbiorcę w świat ekstremalnej natury, pogańskich rytuałów i prawosławnej religijności daje możliwość doświadczenia stanu umysłu związanego z uprawianymi od setek lat praktykami. Projekt konkurował z takimi projektami jak: Ways to school reż. Zohar Kfir, This is for you reż. Mercedes Arturo czy My room, reż. Uta Arning.

Jacek Nagłowski i Patryk Jordanowicz dotychczas współpracowali m. in. przy produkcji filmów: Gugara, Katatonia. Jacek Nagłowski to łódzki reżyser i producent takich filmów jak Deer Boy, W cieniu (Centrala), natomiast Patryk Jordanowicz to autor zdjęć do takich filmów jak: Na bank się uda, Medium czy Córka.

5. Świdnicki Festiwal Filmowy SPEKTRUM odbywa się w terminie 5-11 listopada 2019r. Organizatorami SPEKTRUM pozostają niezmiennie Świdnicki Ośrodek Kultury oraz Wrocławska Fundacja Filmowa. Wydarzenie finansowane jest ze środków Miasta Świdnica, a współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 7 godz temu
dzisiaj, 9 godz temu
dzisiaj, 9 godz temu
dzisiaj, 12 godz temu
piątek, 7.8.2020 17:22
piątek, 7.8.2020 17:19
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Mati Autogaz
Mati Autogaz
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D