5 praktycznych wskazówek jak wychwycić błędy w CV zanim je wyślesz

środa, 27.4.2022 19:54 427

Twoje CV jest w pewnym sensie Twoją wizytówką i to za jego pomocą robisz pierwsze wrażenie na potencjalnym pracodawcy. To na podstawie tego dokumentu rekruter decyduje, czy weźmie pod uwagę Twoją kandydaturę. Nie przekreślaj więc swoich szans na pracę marzeń życiorysem, w którym aż roi się od literówek czy błędów ortograficznych.

Kiedy starasz się o nową pracę, chcesz, aby Twoje CV dokładnie opisywało, kim jesteś jako profesjonalista. Oznacza to, że chcesz przesyłać tylko te CV, które są wolne od błędów i wyglądają nienagannie. Niestety, jesteśmy tylko ludźmi i każdemu z nas zdarza się przeoczyć coś, co będzie raziło oczy potencjalnego pracodawcy. Dlatego tak ważne jest byś przed wysłaniem CV wprowadził wszystkie konieczne poprawki. Wspólnie z serwisem CVninja.pl podpowiadamy jak to zrobić.

1. Użyj narzędzia do sprawdzania online

Po utworzeniu pierwszej wersji roboczej CV, sprawdź ją za pomocą internetowego programu do sprawdzania pisowni i gramatyki. Z większości tych programów możesz korzystać bezpłatnie, o ile interesuje Cię tylko wyłapywanie podstawowych błędów. Nie wykryje to niestety błędów stylistycznych, ale da Ci solidne podstawy do wprowadzenia poprawek do CV.

2. Przeczytaj dokument na głos

Przeczytanie CV na głos może pomóc w zidentyfikowaniu problemów ze strukturą zdań i wykryciem sformułowań, które po prostu nie brzmią dobrze. Czytanie na głos zmusza również do skupienia się na słowach i ich wspólnym brzmieniu, dzięki czemu łatwiej jest wychwycić błędy. Jeśli czujesz się dziwnie czytając swoje CV na głos do samego siebie, poproś przyjaciela lub członka rodziny o posłuchanie . Mogą pomóc zidentyfikować wszelkie problemy i udzielić drugiej opinii.

3. Zasięgnij drugiej opinii

Trudno jest nam samodzielnie wyłapać wszystkie błędy w dokumencie, a im dłużej się w niego wpatrujemy, tym gorzej idzie nam z tym zadaniem. W takim przypadku możesz zasięgnąć opinii kogoś z rodziny lub przyjaciela. Dlatego prześlij swoje CV przynajmniej jednej osobie i poproś o sprawdzenie dokumentu. Jeśli więcej osób wyrazi chęć pomocy, tym lepiej dla Ciebie. Im więcej opinii możesz otrzymać, tym większe prawdopodobieństwo, że zidentyfikujesz wszystkie problemy przed wysłaniem CV.

4. Dokładnie sprawdź swoje informacje kontaktowe

Jeśli martwisz się przesłaniem CV z błędem ortograficznym lub gramatycznym, możesz nawet nie zauważyć, że informacje kontaktowe są nieprawidłowe. Jeśli niedawno się przeprowadziłeś, korzystasz z szablonu CV lub popełniłeś błąd podczas wpisywania numeru telefonu lub adresu, może to oznaczać, że potencjalni pracodawcy będą mieli trudności ze znalezieniem Ciebie. Pamiętaj o poprawieniu wszelkich nieprawidłowych informacji przed przesłaniem dokumentu.

5. Zrób sobie przerwę i wróć do CV później

Gdy uznasz, że znalazłeś wszystkie błędy w swoim CV, odłóż je na bok i wróć do niego później. Chociaż może nie być żadnych dodatkowych błędów, powrót do tego dokumentu z nowym nastawieniem może pomóc Ci poczuć się pewnie, gdy nadejdzie czas, aby go wysłać do potencjalnego pracodawcy. Daj sobie przynajmniej godzinę lub dwie przerwy między edytowaniem dokumentu. Jeśli możesz, wróć do CV za dzień lub dwa. Pamiętaj, aby zaplanować tę przerwę, gdy starasz się o pracę. Nie czekaj do ostatniej chwili, aby utworzyć CV.

Więcej o błędach popełnianych w CV możesz przeczytać w poniższym artykule: https://cvninja.pl/artykul/najczesciej-popelniane-bledy-w-cv