komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

niedziela, 27 września 2020

Wincentego, Mirabeli

24.07-16.08 XXI Festiwal Bachowski Świdnica

czwartek, 9.7.2020 12:33 , komentarze: 0 , odsłony: 542
kategorie artykułu:

Tegoroczna edycja Festiwalu Bachowskiego w Świdnicy odbędzie się w dniach 24 lipca - 16 sierpnia i poszerzona będzie też o koncerty w regionie trwające aż do 30 sierpnia.

Tym razem świdnicki festiwal proponuje powrót do fundamentów — w programie, jak u jego zarania, dominowała będzie muzyka Johanna Sebastiana Bacha wykonywana w wyjątkowym wnętrzu Kościoła Pokoju. Ten, przez unikalną akustykę i atmosferę, już od niemal czterech wieków jest wyjątkowym źródłem inspiracji dla artystów, miejscem przyciągającym wielbicieli sztuki, ludzi wrażliwych. Miłośnicy twórczości lipskiego kantora ściągają tu z całego świata znajdując kontekst kulturowy wyjątkowo sprzyjający odbiorowi muzyki okresu baroku. Duża część oryginalnego wyposażenia Kościoła Pokoju pochodzi właśnie z czasów Bacha i jego wnętrza dają nam dużo lepszy wgląd w świat architektury otaczającej kompozytora niż najsławniejsze kościoły, w których służył — te bowiem w II poł. XVIII w. i XIX w. zostały poddane tak daleko idącym przeróbkom, że w niczym już nie przypominają samych siebie sprzed trzech stuleci.

Po raz pierwszy w koncertach uczestniczyć będzie można nie tylko na miejscu, ale też za pośrednictwem transmisji online. Otwierając festiwal, wszechstronny i zawsze oryginalny Marcin Masecki zaproponuje swoją interpretację Wariacji Goldbergowskich. Marek Pilch i Aleksander Mocek wykonają największe klawesynowe arcydzieła Bacha. Pierwszy w czasie czterech koncertów zagra komplet obydwu części Das Wohltemperierte Klavier, drugi zaś Die Kunst der Fuge, Toccaty, Uwerturę w stylu francuskim i Koncert włoski. Robert Bachara, który kilka lat temu wykonał w Świdnicy podczas jednego wieczoru wszystkie sonaty i partity na skrzypce solo patrona festiwalu, teraz z Markiem Toporowskim zagra jego sonaty na skrzypce i klawesyn. Marcin Świątkiewicz poprowadzi wykonanie Pasji wg św. Jana, a Marek Toporowski Koncerty brandenburskie. Simone Kermes zaśpiewa popisowe arie i romantyczne pieśni, a Jakub Józef Orliński wraz z Capellą Cracoviensis wykonają Stabat Mater Vivaldiego i fragmenty oper Händla. Poza tym tradycyjnie odbędą się Nabożeństwa kantatowe, Śniadania na trawie, edukacyjny Bach dla dzieci i Akademia Bachowski Junior. Będzie też nowość: Ultra Trails — muzyczne podróże śladami wielkich artystów Dolnego Śląska.

Aktualne informacje o wszystkich koncertach i wydarzeniach w Świdnicy oraz regionie, a także wejściówkach dostępne są na stronie bach.pl, wejściówki oraz karty VIP dostępne są od 9 lipca na bilety.sok.com.pl

 

Wasze komentarze

piątek, 25.9.2020 13:57
czwartek, 17.9.2020 09:10
piątek, 11.9.2020 13:33
piątek, 10.7.2020 03:00
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia