23-24.09, Jaworzyna Śląska: Festiwal Zabytków Techniki w Muzeum Kolejnictwa

poniedziałek, 18.9.2023 16:24 740 0

Prezentacje zabytkowych parowozów, przejazdy muzealnych pociągów i rajd samochodowy – przed nami dwa dni pełne niezwykłych wrażeń, magii parowych maszyn i spotkań z historią. W weekend 23-24 września w Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się Dolnośląski Festiwal Zabytków Techniki. Głównym punktem programu będzie znana z ubiegłych lat Gala Parowozów.

Festiwal Zabytków Techniki, organizowany przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, jest największym na Dolnym Śląsku plenerowym wydarzeniem edukacyjnym w całości poświęconym i skoncentrowanym na industrialnym dziedzictwie regionu. Jest wydarzeniem wielowymiarowym, w którym udział biorą zarówno partnerzy instytucjonalni – muzea, czynne zakłady przemysłowe oraz osoby prywatne – właściciele zabytkowych maszyn i urządzeń. W czasie wydarzenia przemysłowe przestrzenie ponownie wypełniają się klimatem dawnej pracy i technologii.

Centralnym punktem festiwalu będzie Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej, które w jego ramach organizuje Galę Parowozów – X Międzynarodowy Zlot Zabytkowych Parowozów. W tym roku udział w zlocie wezmą 4 czynne parowozy – z Polski i Republiki Czeskiej. W dniach od 23 do 24 września w muzeum trwać będą prezentacje zabytkowych parowozów, a dla chętnych organizowane będą przejazdy muzealnych pociągów specjalnych po najbardziej malowniczych trasach Dolnego Śląska.

Zabytkowe pojazdy i maszyny prezentowane na festiwalu:

  • Parowóz Pt47-65 – honorowi goście z Wolsztyna
  • Parowóz 555.153 – znany z Czeskiego Expressu, przyjedzie z Czech z Kraju Pardubickiego
  • Parowóz 431.032 – zwany Ventilowką – również z Czech
  • Parowóz 213.901- przyjedzie z czeskiego Brna.
  • Drezyna Warszawa M20
  • Walec parowy Ruthermayer z 1930 r.
  • Szynobus spalinowy zwany Motorakiem z 1959 r.

Pojazdy prezentowane będą w ruchu, na terenie bocznicy kolejowej Muzeum Kolejnictwa na Śląsku.

Równolegle w Muzeum Techniki Rolniczej w Piotrowicach Świdnickich odbędzie się Gala Techniki Rolniczej, jedyne na Dolnym Śląsku spotkanie zabytkowych pojazdów, maszyn i urządzeń rolniczych. Gala organizowana będzie na terenie powstającego Muzeum Techniki Rolniczej w Piotrowicach Świdnickich, powstającego na terenie zespołu folwarczno-pałacowego z XVI wieku. Wystawą statycznym towarzyszyć będą pokazy pracy pojazdów i maszyn.

W ramach festiwalu odbędzie się również już po raz trzeci Dolnośląski Rajd Zabytków Techniki oraz turystyczny rajd samochodowy, którego trasa przebiega szlakiem najcenniejszych zabytków techniki i przemysłu w regionie. Na trasie rajdu znajduje się 30 obiektów, które zlokalizowane są niemalże we wszystkich zakątkach Dolnego Śląska. Meta i oficjalne zakończenie rajdu odbędzie się na terenie Muzeum Techniki Rolniczej.

PROGRAM WYDARZENIA

23 września (sobota)

7.30 – 10.00 – Muzealny Pociąg Specjalny „Dolnośląski Ekspres” Jaworzyna Śl. – Wrocław Gł. – Sobótka – Świdnica – Jaworzyna Śl.
10.00 – otwarcie muzeum
10.00 – 17.00 – prezentacja taboru na bocznicy
12.00 – 15.00 – przejazdy autobusem szynowym „Motorak” do Świdnicy i Strzegomia
12.30 – 17.00 – przejazdy po trasie parowozowej
14.00 – przyjazd parowozu 555.153 z Czech
18.00 – zakończenie I dnia Gali Parowozów

24 września (niedziela)

10.00 – otwarcie muzeum
11.00 – 14.00 – Muzealny Pociąg Specjalny „Jedlinka” Jaworzyna Śl. – Świdnica – Jedlina Zdrój – Wałbrzych – Jaworzyna Śl.
10.30 – 17.00 – prezentacja taboru na bocznicy
12.00 – 15.00 – przejazdy autobusem szynowym „Motorak” do Świdnicy i Strzegomia
18.00 – zakończenie

Dla najmłodszych uczestników wydarzenia przygotowana zostanie strefa zabaw dzieci oraz warsztat, w którym wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w malowaniu lokomotywy „Zgniotek”.

Bilety można zakupić na stronie www.muzeumkolejnictwa.pl.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)