15-lat warsztatów, miliony osiągnięć

środa, 10.9.2014 15:50 4632 0

Mnóstwo kwiatów, prezentów, łez wzruszenia i ciepłych słów. Tak wyglądały obchody 15-lecia Warsztatów Terapii Zajęciowej w Mokrzeszowie.9 września sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury zapełniła się rodzicami, sponsorami, sympatykami i podopiecznymi Warsztatów.

 

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Mokrzeszowie powstały dokładnie 20 września 1999 roku. Ich pierwszą szefową była Jowita Klusik. Na zdjęciu Jadwiga Roniewska-Ciupiak

 

Warsztaty działają w budynku Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mokrzeszowie i realizują swoje cele poprzez zajęcia w pracowniach terapeutycznych: uspołeczniającej, stolarskiej, plastycznej, krawieckiej, rehabilitacyjnej, bukieciarsko-ogrodniczej, ślusarskiej, ceramicznej, gospodarstwa domowego i relaksacyjno-psychorozwojowej.

- 15 lat działalności to dużo i mało. Dużo, bo gdy sięgam pamięcią wstecz to widzę ile razem udało nam się zrobić. Mało, bo wiem ile jeszcze jest do zrobienia i ile jeszcze musimy i możemy zrobić dla naszych warsztatowiczów – mówiła do zgromadzonych kierownik WTZ Jadwiga Roniewska-Ciupiak. - Zanim zaczęłam pracę w Mokrzeszowie, byłam przez wiele lat pracownikiem sanepidu. Jednak dopiero tutaj czuję, że wstając rano do pracy jestem potrzebna i idę do warsztatu z ogromną chęcią pracy i życia. Jest tu moje dziecko i 39 kolejnych dzieci, które też są moje. Wszystkie kocham i zrobię wszystko, żeby miały jak najlepszą opiekę i przyszłość - kontynuowała.

Kierownik dzieliła się też wspólnymi działaniami, które doceniane są nie tylko lokalnie, inicjatywami, które nieustannie się pojawiają i wycieczkami, które możliwe są dzięki wsparciu osób prywatnych i firm. Pomoc innych doceniała też Przewodnicząca Koła PSOUU w Świdnicy.

- Sami rodzice, same osoby dotknięte problemem niepełnosprawności, gdyby nie ówczesne władze powiatu, w szczególności starosta Wojciech Murdzek i wicestarosta Jacek Wajs. Oni dostrzegli problem i pomogli - sięgała pamięcią wstecz Ewa Kowalska. - Dzisiaj mamy stowarzyszenie, OREW, Środowiskowy Dom Pomocy, Warsztaty czy niedawno otwarte mieszkanie treningowe. Od 13 lat organizujemy przemarsz w ramach Dnia Godności. Już ludzie nie boją się naszych dzieciaków, choć są inaczej postrzegane. Pokazaliśmy jakie mają talenty, zainteresowania, ale też pokazaliśmy, że są pełnoprawnymi obywatelami tego kraju. Musimy myśleć o tym co będzie kiedy odejdziemy, a nasze dzieci zostaną same na tym świecie, więc chcemy rozwoju - podsumowywała lata działań.

- 15 lat działalności to nie tylko dziesiątki zrealizowanych projektów ale przede wszystkim niesamowita praca dla podopiecznych i z podopiecznymi. Kiedyś niepełnosprawni intelektualnie nie wychodzili poza swoje mieszkania, dzisiaj są pełnoprawnymi członkami naszego społeczeństwa, od których my, pozostali, możemy się bardzo dużo nauczyć – mówiła Alicja Synowska, Wicestarosta.

Uroczystość urozmaicona przemowami o pokazami slajdów, a także fotografiami i wyrobami artystycznymi wykonanymi przez warsztatowiczów odbyła się 9 września w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury.

 

MM

Dodaj komentarz

Komentarze (0)