komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

sobota, 23 stycznia 2021

Ildefonsa, Rajmunda

[WYWIAD] Dyrektor PUP: "Ilość bezrobotnych zwiększyła się, natomiast w mojej ocenie jest to tylko nieznaczne pogorszenie sytuacji"

środa, 2.12.2020 09:58 , komentarze: 2 , odsłony: 1159
kategorie artykułu:

Pandemia koronawirusa wpłynęła na wiele aspektów naszego życia, zarówno prywatnego, jak i zawodowego. O tym, jak wygląda obecnie sytuacja związana z bezrobociem w powiecie świdnickim, jakie branże ucierpiały najbardziej oraz na jakie wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy, rozmawialiśmy z dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy w Świdnicy, Tadeuszem Kotlarskim.

Zdjęcie z archiwum Starostwa Powiatowego

Jak wygląda obecnie sytuacja związana z bezrobociem w powiecie świdnickim?

Tadeusz Kotlarski, dyrektor PUP: Dużo o całej sytuacji mówią same liczby. W październiku 2019 roku zarejestrowanych było 3062 osoby, natomiast w październiku 2020 roku 3936 osób. Ten skok można uznać za spory, dlatego dobrze jest porównywać konkretne liczby, tak by mieć cały obraz sytuacji. Np. w 2013 roku mieliśmy ok.10 tysięcy zarejestrowanych bezrobotnych. Jeśli tak podejdziemy do tematu to wielkiej tragedii nie ma. Jak widać, że ilość osób istotnie się zwiększyła, natomiast w mojej ocenie jest to tylko nieznaczne pogorszenie sytuacji. Wiadomo, że przyczyną jest pandemia, którą mamy od marca.

Czy sytuacja związana z koronawirusem ma swój widoczny skutek? Ile osób zarejestrowało się w PUP od początku pandemii?

Tadeusz Kotlarski, dyrektor PUP: Od marca do października 2019 zarejestrowało się w PUP łącznie 4768 osób. W tym samym okresie roku 2020, czyli w pandemii 4241, czyli sporo mniej. Obecna sytuacja sprawiła, że część osób, które nie do końca musiały się rejestrować w urzędzie, zrezygnowała po prostu z tej możliwości.

Jakie branże w powiecie świdnickim ucierpiały najbardziej przez koronawirusa?

Tadeusz Kotlarski, dyrektor PUP: Nie mam szczegółowych danych na ten temat. Generalnie obserwujemy sytuację analogiczną do tej występującej w całej Polsce: najwięcej ucierpiały branże z zakresu handlu i usług. Tu podeprę się danymi, czyli liczbami zgłoszeń wolnych miejsc od pracodawców w rozbiciu na branże: kucharz kelner w 2019 r 72 oferty, w 2020 tylko 33. Sprzedawcy 112 ofert pracy w 2019, w 2020 roku 66. W okresie od marca do października urząd dysponował 4330 wolnymi miejscami pracy, co stanowi spadek o 2238 miejsc w porównaniu do roku ubiegłego (6568).

Na jakie wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy?

Tadeusz Kotlarski, dyrektor PUP: Uruchomiliśmy w czasie pandemii wszelką pomoc związana z Tarczą Antykryzysową. Kwota pozyskana na ten cel z ministerstwa to 58 mln złotych. Są to m.in. pożyczki podlegające umorzeniu, w kwocie 5 tysięcy złotych. Skorzystało z nich 7356 osób prowadzących działalność gospodarczą z terenu powiatu świdnickiego. Wypłaciliśmy ponad 36 milionów złotych na ten cel. Drugim wsparciem jest zrefundowanie pracodawcom części kosztów wynagrodzeń dla zatrudnionych pracowników, jeśli wystąpił spadek dochodów w firmie. Na dzień dzisiejszy skorzystało z tej formy pomocy 529 pracodawców, w łącznej kwocie ponad 16 milionów złotych. Trzeci filar to dofinansowanie kosztów prowadzenia jednoosobowych firm. Pomogliśmy 1078 podmiotom a wydana kwota to blisko 6 milionów złotych. Łącznie jest to ok. 59 milionów zł. wsparcia, które powędrowało i zasiliło firmy z naszego powiatu. Realizujemy też oczywiście nasze normalne ustawowe działania finansowane z Funduszu Pracy i EFS. Na tą pomoc mamy łącznie ok.8,6 mln.zł.

Jak można ubiegać się o wsparcie?

Tadeusz Kotlarski, dyrektor PUP: Wszelkie informacje o sposobie aplikowania o pomoc są udostępnione na naszej stronie internetowej www.swidnica.praca.gov.pl. Wnioski składa się poprzez stronę ministerialną, linki dostępne są na naszej stronie www.

Jak funkcjonuje obecnie PUP w Świdnicy?

Tadeusz Kotlarski, dyrektor PUP: Przez cały okres pandemii staraliśmy się funkcjonować normalnie z zachowaniem wszystkim rygorów sanitarnych. Ograniczyliśmy do minimum kontakt fizyczny z naszymi klientami. Jeśli nie było jednak wyjścia to normalnie pracownicy obsługiwali klientów. Wszystkie sprawy, które mieszkańcy powiatu chcą załatwić w PUP mogą załatwić drogą elektroniczną. Jeśli jednak nastręcza to problemów, służmy zawsze pomocą.

Dziękuję za rozmowę.

 

Wasze komentarze

czwartek, 21.1.2021 14:18
18
poniedziałek, 18.1.2021 14:17
1
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki