komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

piątek, 15 stycznia 2021

Pawła, Arnolda

[WYWIAD] Dyrektor PUP: "Ilość bezrobotnych zwiększyła się, natomiast w mojej ocenie jest to tylko nieznaczne pogorszenie sytuacji"

środa, 2.12.2020 09:58 , komentarze: 2 , odsłony: 1131
kategorie artykułu:

Pandemia koronawirusa wpłynęła na wiele aspektów naszego życia, zarówno prywatnego, jak i zawodowego. O tym, jak wygląda obecnie sytuacja związana z bezrobociem w powiecie świdnickim, jakie branże ucierpiały najbardziej oraz na jakie wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy, rozmawialiśmy z dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy w Świdnicy, Tadeuszem Kotlarskim.

Zdjęcie z archiwum Starostwa Powiatowego

Jak wygląda obecnie sytuacja związana z bezrobociem w powiecie świdnickim?

Tadeusz Kotlarski, dyrektor PUP: Dużo o całej sytuacji mówią same liczby. W październiku 2019 roku zarejestrowanych było 3062 osoby, natomiast w październiku 2020 roku 3936 osób. Ten skok można uznać za spory, dlatego dobrze jest porównywać konkretne liczby, tak by mieć cały obraz sytuacji. Np. w 2013 roku mieliśmy ok.10 tysięcy zarejestrowanych bezrobotnych. Jeśli tak podejdziemy do tematu to wielkiej tragedii nie ma. Jak widać, że ilość osób istotnie się zwiększyła, natomiast w mojej ocenie jest to tylko nieznaczne pogorszenie sytuacji. Wiadomo, że przyczyną jest pandemia, którą mamy od marca.

Czy sytuacja związana z koronawirusem ma swój widoczny skutek? Ile osób zarejestrowało się w PUP od początku pandemii?

Tadeusz Kotlarski, dyrektor PUP: Od marca do października 2019 zarejestrowało się w PUP łącznie 4768 osób. W tym samym okresie roku 2020, czyli w pandemii 4241, czyli sporo mniej. Obecna sytuacja sprawiła, że część osób, które nie do końca musiały się rejestrować w urzędzie, zrezygnowała po prostu z tej możliwości.

Jakie branże w powiecie świdnickim ucierpiały najbardziej przez koronawirusa?

Tadeusz Kotlarski, dyrektor PUP: Nie mam szczegółowych danych na ten temat. Generalnie obserwujemy sytuację analogiczną do tej występującej w całej Polsce: najwięcej ucierpiały branże z zakresu handlu i usług. Tu podeprę się danymi, czyli liczbami zgłoszeń wolnych miejsc od pracodawców w rozbiciu na branże: kucharz kelner w 2019 r 72 oferty, w 2020 tylko 33. Sprzedawcy 112 ofert pracy w 2019, w 2020 roku 66. W okresie od marca do października urząd dysponował 4330 wolnymi miejscami pracy, co stanowi spadek o 2238 miejsc w porównaniu do roku ubiegłego (6568).

Na jakie wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy?

Tadeusz Kotlarski, dyrektor PUP: Uruchomiliśmy w czasie pandemii wszelką pomoc związana z Tarczą Antykryzysową. Kwota pozyskana na ten cel z ministerstwa to 58 mln złotych. Są to m.in. pożyczki podlegające umorzeniu, w kwocie 5 tysięcy złotych. Skorzystało z nich 7356 osób prowadzących działalność gospodarczą z terenu powiatu świdnickiego. Wypłaciliśmy ponad 36 milionów złotych na ten cel. Drugim wsparciem jest zrefundowanie pracodawcom części kosztów wynagrodzeń dla zatrudnionych pracowników, jeśli wystąpił spadek dochodów w firmie. Na dzień dzisiejszy skorzystało z tej formy pomocy 529 pracodawców, w łącznej kwocie ponad 16 milionów złotych. Trzeci filar to dofinansowanie kosztów prowadzenia jednoosobowych firm. Pomogliśmy 1078 podmiotom a wydana kwota to blisko 6 milionów złotych. Łącznie jest to ok. 59 milionów zł. wsparcia, które powędrowało i zasiliło firmy z naszego powiatu. Realizujemy też oczywiście nasze normalne ustawowe działania finansowane z Funduszu Pracy i EFS. Na tą pomoc mamy łącznie ok.8,6 mln.zł.

Jak można ubiegać się o wsparcie?

Tadeusz Kotlarski, dyrektor PUP: Wszelkie informacje o sposobie aplikowania o pomoc są udostępnione na naszej stronie internetowej www.swidnica.praca.gov.pl. Wnioski składa się poprzez stronę ministerialną, linki dostępne są na naszej stronie www.

Jak funkcjonuje obecnie PUP w Świdnicy?

Tadeusz Kotlarski, dyrektor PUP: Przez cały okres pandemii staraliśmy się funkcjonować normalnie z zachowaniem wszystkim rygorów sanitarnych. Ograniczyliśmy do minimum kontakt fizyczny z naszymi klientami. Jeśli nie było jednak wyjścia to normalnie pracownicy obsługiwali klientów. Wszystkie sprawy, które mieszkańcy powiatu chcą załatwić w PUP mogą załatwić drogą elektroniczną. Jeśli jednak nastręcza to problemów, służmy zawsze pomocą.

Dziękuję za rozmowę.

 

Wasze komentarze

czwartek, 14.1.2021 18:21
7
środa, 13.1.2021 13:11
1
poniedziałek, 11.1.2021 00:00
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Mati Autogaz
Mati Autogaz
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe