[WIDEO] Wybory parlamentarne 2019: Jak poprawnie zagłosować, na czym polega cisza wyborcza?

piątek, 11.10.2019 12:10 1145 0

Już w niedzielę 13 października, wybierzemy swoich przedstawicieli  do Sejmu i Senatu. Lokale wyborcze będą czynne od od godziny 7.00 do 21.00. Jak poprawnie zagłosować? Czym jest cisza wyborcza? I czego nie wolno robić w dniu głosowania i trwania ciszy wyborczej?

 

Cisza wyborcza rozpocznie się w piątek 11 października o godz. 24:00 i trwać będzie do momentu zamknięcia wszystkich lokali wyborczych, tj. do niedzieli, 13 października do godz. 21:00.

W czasie trwania ciszy wyborczej nie wolno prowadzić czynnej agitacji wyborczej, czyli np. rozdawać ulotek, rozwieszać plakatów, zachęcać do głosowania na konkretnych kandydatów, organizować pochodów, manifestacji czy zwoływać zgromadzeń. Przemieszczanie się pojazdami, na których zawieszone są plakaty wyborcze jest także zabronione. Nie wolno agitować w Internecie, na portalach społecznościowych: lajkować i udostępniać agitujące posty. Zabronione jest też podawanie do publicznej wiadomości wyników przedwyborczych badań opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych i wyników wyborów oraz wyników sondaży. Plakaty, banery reklamowe, które zostały rozmieszczone w trakcie kampanii wyborczej mogą pozostać na swoim miejscu i nie są uznawane za agitację wyborczą. Za naruszenie ciszy wyborczej grozi grzywna. Czynna agitacja zagrożona jest karą pieniężną w wysokości do 5 tysięcy złotych. Za publikowanie sondaży kara sięga od 500 tys. zł do 1 mln zł. Cisza wyborcza to czas, w którym po kampanii, możemy spokojnie zastanowić się, jakiego chcemy dokonać wyboru.

Przed wyborami oraz do czasu ich zakończenia należy pamiętać szczególnie o przestrzeganiu przepisów prawa mogących stanowić element naruszeń porządku prawnego w związku z wyborami. Każdorazowe naruszenie przepisów będzie stanowczo egzekwowane przez policjantów.

Funkcjonariusze będą reagować m.in. na:

  • naruszenie ciszy wyborczej;
  • uszkodzenie, usunięcie plakatów, banerów wyborczych lub zaklejanie plakatu wyborczego innym plakatem wyborczym;
  • usunięcie flagi z budynku lokalu wyborczego lub siedziby organu administracji państwowej;
  • wyniesienie kart wyborczych z lokalu komisji wyborczej;
  • uszkodzenie plomb umieszczonych na drzwiach wejściowych do pomieszczenia, w którym znajdują się karty do głosowania;
  • agresję i akty przemocy wobec członków komisji wyborczej powodowane przez osoby głosujące.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami za złamanie prawa wyborczego grozi kara grzywny, ograniczenia wolności, a w niektórych przypadkach nawet pozbawienia wolności do lat 2.

Policja apeluje o porządek i przestrzeganie przepisów przede wszystkich tych związanych z wyborami, a w przypadku naruszeń o ich zgłaszanie.

GDZIE GŁOSOWAĆ?

 

ŚWIDNICA: KLIKNIJ

 

GM.ŻARÓW: KLIKNIJ

 

GM.STRZEGOM: KLIKNIJ

 

GM.MARCINOWICE: KLIKNIJ

 

GM.DOBROMIERZ: KLIKNIJ

 

GM.JAWORZYNA ŚL: KLIKNIJ

 

GM.ŚWIDNICA: KLIKNIJ

 

ŚWIEBODZICE: KLIKNIJ

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)