[WIDEO] Przetarg na ,,Granitową obwodnicę Strzegomia" ogłoszony!

czwartek, 27.5.2021 11:57 1273 0

26 maja ogłoszono przetarg na zaprojektowanie granitowej obwodnicy Strzegomia, inwestycji od lat bardzo oczekiwanej przez mieszkańców miasta i gminy.

Powstanie obwodnicy Strzegomia od wielu lat stanowi priorytetową inwestycję drogową w gminie Strzegom. - Konieczność  budowy obwodnicy jest niezbędna, żeby odciążyć  Strzegom oraz sąsiadujące miejscowości z intensywnego ruchu samochodowego, w szczególności związanego z transportem granitu z okolicznych kopalń – mówił Zbigniew Suchyta, burmistrz Strzegomia. 

Strzegomianie w tej sprawie niejednokrotnie kierowali pisma oraz zbierali podpisy z poparciem, dla tego zamierzenia inwestycyjnego. Warto wspomnieć, że ponadlokalny charakter inwestycji, obejmujący swoim oddziaływaniem nie tylko gminę Strzegom, ale również sąsiadujące z nią gminę Dobromierz i gminę Mściwojów. Już w 2019 r. wykonano koncepcję przebiegu obwodnicy w trzech wariantach.

Pbwodnica poprowadzona zostanie od skrzyżowania drogi wojewódzkiej w kierunku Stanowic - Olszan i dalej w kierunku Stawisk (pominięte z lewej strony), dalej po ominięciu Stawisk pomiędzy Żelazowem a Kostrzą, następnie pomiędzy kamieniołomem „Zimnik 1” i „Zimnik 2” aż do Siekierzyc. Zaproponowano także różne warianty włączenia istniejących dróg lokalnych do nowo projektowanej obwodnicy.

- Czas projektowania to 2 lata, ale myślę, że przy ilości projektów, które teraz pojawiają się w Polsce, jest też nadzieja, na realizację tego projektu. Jak wyliczył dyrektor DSDiK kwota inwestycji to ok.200 mln złotych. To będzie na pewno ratunek dla mieszkańców wsi i zapewni im spokojne życie - podkreśla burmistrz Zbigniew Suchyta.

Zadanie zostało podzielone na cztery etapy:

Etap I – od ronda na drodze wojewódzkiej nr 374 w pobliżu Siekierzyc, do ronda na skrzyżowaniu z drogą powiatową nr 2792D, wraz z obydwoma rondami.

Etap II – od skrzyżowania z DP 2792D, do ronda na skrzyżowaniu z DP nr 2883D wraz z rondem.

Etap III – od skrzyżowania z DP 2883D, do ronda na skrzyżowaniu z DKnr 5 włącznie z rondem.

Etap IV – od skrzyżowania z DK5, do ronda na skrzyżowaniu z DW nr 374 koło miejscowości Stanowice, wraz z rondem.

Więcej w materiale wideo:

Dodaj komentarz

Komentarze (0)