komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

czwartek, 29 października 2020

Euzebii, Wioletty

[WIDEO] Ktoś rozkopał grób szukając skarbów. Zaskakujące odkrycie na poniemieckim cmentarzu

piątek, 4.9.2020 08:00 , komentarze: 11 , odsłony: 11990
kategorie artykułu:

Dziecięcy grób na ewangelickim cmentarzu, a w nim... głęboki otwór. Ktoś rozkopał poniemiecki pochówek prawdopodobnie w poszukiwaniu ukrytego depozytu. Na znalezisko natknęła się ekipa filmowa "History Hiking", która zgłosiła proceder szabru. Sprawę bada policja.

Do zaskakującego odkrycia doszło na poniemieckim cmentarzu ewangelickim w Modliszowie w gminie Świdnica na Dolnym Śląsku. Podczas nagrywania odcinków na kanał YouTube "History Hiking", ekipa filmowa natknęła się świeżo rozkopany pochówek. W grobie wydrążona była dziura o głębokości około pół metra.

Ekipa niezwłocznie wezwała na miejsce policję. Zdaniem Łukasza Kazka, dziennikarza historycznego z kanału "History Hiking", okrągła dziura jest najpewniej pozostałością po poniemieckim depozycie, na który natknęli się poszukiwacze skarbów.

- Niemcy opuszczając tereny Dolnego Śląska po przegranej wojnie w 1945 roku ukrywali w słoikach, kankach, kamiennych garnkach cenne pamiątki, biżuterię czy nawet złoto w charakterystycznych miejscach, niekiedy nawet w grobowcach. Nowi osadnicy wiedzieli o tym i, szukając wartościowych depozytów, plądrowali takie miejsca. Proceder szabru kwitnął przede wszystkim tuż po wojnie, ale do dzisiaj możemy natknąć się na ślady nielegalnych poszukiwań - mówi Łukasz Kazek.

Po zawiadomieniu przez YouTuberów, na miejsce przyjechał radiowóz oraz policyjni technicy, którzy zbadali pochówek. Policja wszczęła postępowanie w sprawie znaleziska. Prawdopodobnie poszukiwacze skarbów uszkodzili też nagrobek - pomnik został złamany.

Poszukiwanie ukrytych zabytków bez zezwolenia jest przestępstwem, za które grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat. Takie same kary grożą za znieważenie miejsca spoczynku zmarłego.

 

Wasze komentarze

Może Niemcy przyjechali po swoje
piątek, 04.09.2020 17:59 autor:
Na 100 %.
niedziela, 06.09.2020 19:41 autor: Mgs
Co ten gosciu ***i za glupoty. Przeciez kazdy kto chodz...
sobota, 12.09.2020 08:46 autor: 3bw wbe
I duch niech go straszy.
poniedziałek, 07.09.2020 07:42 autor: kłodczanin
Skarb się liczy a nie Niemcy oni z Warszawy wszystko...
piątek, 04.09.2020 22:12 autor: Czesio z cmentarza
czwartek, 17.9.2020 09:06
23
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Mati Autogaz
Mati Autogaz
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D