[WIDEO, FOTO] Zabytkowe parowozy główną atrakcją tegorocznego Festiwalu Zabytków Techniki w Muzeum Kolejnictwa

sobota, 23.9.2023 19:25 4151 0

Gala Zabytkowych Parowozów, przejazdy muzealnymi pociągami, prezentacje eksponatów związanych z historią kolejnictwa to tylko część atrakcji przewidzianych w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Zabytków Techniki w Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, które zorganizowano w ten weekend.

Festiwal Zabytków Techniki jest organizowany przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska. To największe plenerowe wydarzenie edukacyjne na Dolnym Śląsku, które w pełni poświęcone jest industrialnej części regionalnego dziedzictwa.

ZOBACZ WIDEO:

W tym roku zorganizowano X edycję Międzynarodowego Zlotu Zabytkowych Parowozów. W tym roku udział udział wzięły cztery czynne parowozy z Polski i Republiki Czeskiej:

Zabytkowe pojazdy i maszyny prezentowane na festiwalu:

  • Parowóz Pt47-65 – honorowi goście z Wolsztyna
  • Parowóz 555.153 – znany z Czeskiego Expressu, przyjedzie z Czech z Kraju Pardubickiego
  • Parowóz 431.032 – zwany Ventilowką – również z Czech
  • Parowóz 213.901- przyjedzie z czeskiego Brna.
  • Drezyna Warszawa M20
  • Walec parowy Ruthermayer z 1930 r.
  • Szynobus spalinowy zwany Motorakiem z 1959 r.

Równolegle w Muzeum Techniki Rolniczej w Piotrowicach Świdnickich odbędzie się Gala Techniki Rolniczej, jedyne na Dolnym Śląsku spotkanie zabytkowych pojazdów, maszyn i urządzeń rolniczych. Gala zorganizowana została na terenie powstającego Muzeum Techniki Rolniczej w Piotrowicach Świdnickich, powstającego na terenie zespołu folwarczno-pałacowego z XVI wieku. Wystawom statycznym towarzyszą pokazy pracy pojazdów i maszyn.

W ramach festiwalu odbył się również już po raz trzeci Dolnośląski Rajd Zabytków Techniki oraz turystyczny rajd samochodowy, którego trasa przebiega szlakiem najcenniejszych zabytków techniki i przemysłu w regionie. Na trasie rajdu znajduje się 30 obiektów, które zlokalizowane są niemalże we wszystkich zakątkach Dolnego Śląska. Meta i oficjalne zakończenie rajdu odbędzie się na terenie Muzeum Techniki Rolniczej.

Dla zainteresowanych prezentujemy program wydarzenia na niedzielę, 24 września:

10.00 – otwarcie muzeum
11.00 – 14.00 – Muzealny Pociąg Specjalny „Jedlinka” Jaworzyna Śl. – Świdnica – Jedlina Zdrój – Wałbrzych – Jaworzyna Śl.
10.30 – 17.00 – prezentacja taboru na bocznicy
12.00 – 15.00 – przejazdy autobusem szynowym „Motorak” do Świdnicy i Strzegomia
18.00 – zakończenie

Dla najmłodszych uczestników wydarzenia przygotowana została strefa zabaw dzieci oraz warsztat, w którym wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w malowaniu lokomotywy „Zgniotek”. Bilety można zakupić na stronie www.muzeumkolejnictwa.pl oraz na miejscu.

foto: doba.pl, wideo: Jarek Borowik

Dodaj komentarz

Komentarze (0)