[WIDEO, FOTO] Za nami pół roku działalności Centrum Turystycznego Granitowego Szlaku. Co udało się wykonać i jakie są plany na przyszłość?

czwartek, 11.1.2024 14:39 1342 1

W czwartek, 11 stycznia w Centrum Turystycznym Granitowego Szlaku w Dobromierzu zorganizowano konferencję prasową podsumowującą półrocze działalności centrum i wizję na najbliższe miesiące.

Spotkanie poprowadził prezes Lokalnej Grupy Działania "Szlakiem Granitu" Krystian Ulbin. W skład stowarzyszenia wchodzą gminy Udanin i Kostomłoty z powiatu średzkiego oraz pięć gmin z powiatu świdnickiego: Dobromierz, Strzegom, Jaworzyna Śląska, Żarów i wiejska Świdnica. Członkiem stowarzyszenia może być miasto do 20 tysięcy mieszkańców lub gmina wiejska. Od 1 lipca 2023 roku siedziba stowarzyszenia została przeniesiona z Udanina do Centrum Turystycznego Granitowego Szlaku w Dobromierzu.

W zeszłym roku grupa została laureatem Dolnośląskiego Plebiscytu Gospodarczego "Gwiazdy Biznesu" w kategorii "instytucja". Rok wcześniej stowarzyszenie zostało wyróżnione 3. miejscem w kategorii "ekonomia społeczna".

W ramach działalności Centrum Turystycznego stworzono wystawę historii wydobycia granitu z pomocą środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Powstała ścieżka edukacyjna "Szlakiem Granitu" przy wsparciu lokalnych firm z branży kamieniarskiej i środków z Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Zorganizowano 3 wizyty studyjne z udziałem przedstawicieli z województwa kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego oraz 3 jarmarki produktów lokalnych. Zapowiedziano kontynuację organizacji jarmarków. Centrum odwiedziło około 1000 turystów.

Grupa wspiera ponad 40 lokalnych producentów poprzez zapraszanie na wydarzenia cykliczne oraz sprzedaż ich produktów. Zakres działalności centrum opiera się również na funkcjonowaniu kawiarni i sklepu z produktami lokalnymi, głównie z terenu stowarzyszenia. Organizowane są wizyty studyjne, wycieczki, warsztaty edukacyjne i wiele innych. W budynku znajduje się sala warsztatowo-szkoleniowa, gdzie odbywają się konferencje i spotkania. Wiosną przewiduje się otwarcie wypożyczalni rowerów elektrycznych.

Postaciami reklamującymi obszar są Granitek i Glinka. Granitek to kostka granitu, która reprezentuje główny materiał wydobywczy regionu, a Glinka to konik podkreślający wysoką rolę jeździectwa w okolicy.

W latach 2016-23 pozyskano ze środków unijnych 16 247 686,25 zł, z których ponad 6 mln złotych przekazano na rozwój gospodarczy, ponad 3,6 mln przeznaczono na sektor publicznego, a ponad 2,6 mln złotych trafiło do sektora społecznego.

- Zrealizowaliśmy ponad 140 projektów obejmujących zakładanie i rozwój firm, budowę i rozbudowę infrastruktury turystycznej, działania aktywizujące mieszkańców, ale także działania własne, czego przykładem jest budowa Centrum Turystycznego. Ze środków korzystały zarówno samorządy gminne, przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe, parafie w związku z pracami przy zabytkach. Gdyby nie nasze trójstronne porozumienie, te środki na nasz obszar nigdy by nie trafiły - podkreśla Krystian Ulbin.

W ostatnich miesiącach stowarzyszenie pracowało nad strategią rozwoju na lata 2023-27. Na obszar mają trafić kolejne środki, będzie to 14,2 mln złotych, z czego 11,63 mln przeznaczone zostanie na wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju, a pozostałe środki w wysokości 2,61 mln pokryją koszty zarządzania tą strategią.

Grupa zapowiada dalsze wsparcie i rozwój działalności przedsiębiorstw, zagród edukacyjnych i gospodarstw agroturystycznych, tworzenie i przebudowę infrastruktury turystycznej oraz obiektów zabytkowych, wdrażanie koncepcji Inteligentnej Wsi. Planowane są projekty grantowe związane z aktywizacją młodzieży oraz seniorów oraz działania z zakresu wsparcia kultury - zespołów folklorystycznych, kół gospodyń wiejskich oraz promocja produktów lokalnych.

 

wideo, foto: doba.pl

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

Dudek piątek, 12.01.2024 09:16
A może pan Ulbin przejął by od Strzegomia Międzynarodowy Festiwal...