[WIDEO, FOTO] Przekazano nowy pojazd dla ratowników GOPR. "Wokół zamku jest wiele niebezpiecznych miejsc"

wtorek, 20.2.2024 15:51 1441 5

We wtorek, 20 lutego przed budynkiem bramnym Zamku Książ w Wałbrzychu oficjalnie przekazano samochód ratowniczy dla sudeckiej grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pojazd został zakupiony przez spółkę Zamek Książ w Wałbrzychu. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele GOPR na czele z prezesem Sudeckiej Grupy GOPR Łukaszem Felcenlobenem, poseł na Sejm RP Michał Jaros, prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, prezeska Zamku Książ Anna Żabska oraz przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Jerzy Pokój.

Zakupiony samochód ratowniczy to pojazd marki Volkswagen Caravelle. Jest odpowiednio uposażony i posiada niezbędny sprzęt do pierwszej pomocy. Grupa Sudecka GOPR ratuje ok. 300 osób rocznie, z czego ok. 50 na terenie Wałbrzycha oraz Aglomeracji Wałbrzyskiej, stanowi ważny element lokalnej społeczności.

- Jesteśmy na terenie kompleksu Zamku Książ. To nie jest przypadkowe miejsce, ponieważ jest to dobra emanacja terenów górskich w Wałbrzychu. Dwa lata temu do Wałbrzyskiego Budżetu Obywatelskiego został zgłoszony projekt, który uzyskał bardzo wysokie poparcie i został zakwalifikowany i sfinansowany w postaci zakupu specjalistycznego samochodu do akcji ratowniczych. Przedstawiciele GOPRu zwrócili się do zarządu Zamku Książ, który bardzo często korzysta z ich pomocy zarówno w akcjach o charakterze edukacyjnym i promocyjnym, jak i w działaniach poszukiwawczych. Wokół zamku znajduje się wiele bardzo niebezpiecznych miejsc, niekiedy przeprowadzone są tam akcje ratownicze. Prezes Anna Żabska zwróciła się do mnie, czy można zrealizować zakup w ramach dobrej współpracy między GOPRem a Zamkiem Książ. Dzisiaj możemy ten sprzęt oglądać, oby był wykorzystywany jak najrzadziej - podkreślił prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

- Zawsze możemy na was liczyć, przypomnijmy chociażby ostatnie, niestety tragiczne w skutkach działania poszukiwawcze. Nasi goście często korzystają z nieoczywistych dojść do zamku, niekiedy stromymi zboczami. Mam tę przyjemność przekazać kluczyki, miejmy nadzieję, że pojazd będzie służył dobrze. Tak jak pan prezydent powiedział, niekoniecznie chcemy go tu często oglądać. Mam nadzieję, że będzie służył mieszkańcom naszego terenu i całej Aglomeracji Wałbrzyskiej. Cała kwota przetargu to 270 tysięcy złotych, tyle spółka przeznaczyła na zakup specjalistycznego busa - zaznaczyła prezeska Zamku Książ Anna Żabska.

 

 

foto: doba.pl

Przeczytaj komentarze (5)

Komentarze (5)

czwartek, 22.02.2024 00:06
Żabska ty lepiej zamku i palmiarni pilnuj a nie bądź...
wtorek, 20.02.2024 21:57
No nie kumam, kto kupił ten samochód. Pojazd został zakupiony...
czwartek, 22.02.2024 01:23
Pewnie za pieniądze publiczne ,a podpisali ze to spółka zamek...
środa, 21.02.2024 10:38
Romuś chowaj się bo jak cie ruskie dopadną to do...
Xara wtorek, 20.02.2024 19:56
A Pokój co tam robi. Niech dba o konie.