[WIDEO, FOTO] Mieszkańcy budynków spółdzielczych w Strzegomiu mają własne ogrzewanie gazowe i płacą niższe rachunki za ciepło

wtorek, 19.12.2023 10:25 983

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Świebodzicach kontynuuje rozpoczętą w roku 2022 realizację procesu zabezpieczenia dostaw ciepła dla mieszkańców Strzegomia. Właśnie powstaje kolejnych 7 kotłowni. Chodzi o budynki administrowane przez Spółdzielnię. Z dotychczasowych analiz wynika, że zmiana ogrzewania daje oszczędności nas poziomie nawet 60%!

 

- W 2022 r. zakończyliśmy budowę sześciu indywidualnych kotłowni gazowych dla budynków przy ul. Cichej 1-3, Cichej 5-7, Cichej 9-11, Promenady 2-4, Promenady 6-8, Promenady 10-12 w Strzegomiu – mówi Sylwia Wawrzyńczyk, wiceprezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Świebodzicach. - W lipcu tego roku rozpoczęliśmy budowę kolejnych siedmiu kotłowni dla mieszkańców budynków przy ul: Św. Anny 1-7A, Św. Anny 4-8-Rynek 20-21, Bohaterów Getta 17-19, Kamiennej 2, Kamiennej 4 oraz dla administrowanej przez Spółdzielnię Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. Kamiennej 8.

Podobnie jak sześć poprzednich kotłowni, kolejnych siedem, posiadać będzie nowoczesną instalację i kotły gazowe kondensacyjne lokalnej firmy TERMET ze Świebodzic, o mocy od 50 kW do 100 kW. Kotłownie dodatkowo wyposażone będą w odnawialne źródła energii w postaci paneli fotowoltaicznych na budynkach, gdzie wytworzona z nich energia elektryczna zostanie wykorzystana w pracy kotłowni oraz części wspólnych budynków.

Najważniejsza dla mieszkańców jest to, że dzięki zmianie systemu ogrzewania nie tylko nie będą płacić więcej za ciepło w swoich mieszkaniach, ale odczują obniżki swoich rachunków.

 

 - Zgodnie z zapisami Ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu, która weszła w życie 29 stycznia 2022 r. i została przedłużona do końca 2027 r. mieszkańcy tych budynków objęci zostali w/w ochroną – podkreśla Elżbieta Krzan, Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Świebodzicach. To oznacza, że cena paliwa gazowego została zamrożona do poziomu cen zawartych w taryfie zatwierdzonej przez Urząd Regulacji Energetyki dla sprzedawcy z urzędu, podczas gdy cena rynkowa jest kilkukrotnie wyższa. Już dziś wiemy, że cena gazu na rok 2024 dla potrzeb w/w kotłowni będzie na poziomie roku 2023.

Termin zakończenia budowy kotłowni przewidziany jest na koniec grudnia br. Na przyszły rok planowane jest wybudowanie następnych kotłowni dla kolejnych budynków w naszych zasobach, dotychczas zasilanych z kotłowni firmy Calor zlokalizowanej przy ul. Ogrodowej w Strzegomiu tj. dla budynków przy ul. Św. Tomasza 2-6, Rynek 2-6, Świdnickiej 15-17, Świdnickiej 21-25, Świdnickiej 22-24.

- Budowa indywidualnych kotłowni to jeden z etapów realizacji koncepcji zabezpieczenia dostaw ciepła dla mieszkańców budynków administrowanych przez Spółdzielnię w Strzegomiu. Będziemy spotykać się z mieszkańcami kolejnych budynków, przy ul. Sosnowej i Kochanowskiego i przedstawiać im koncepcję zmiany systemu ogrzewania – dodaje Sylwia Wawrzyńczyk. 

 ZOBACZ WIDEO:

Korzyści? Oszczędności na poziomie 60%

Znamy już rozliczenia dla pierwszych 6 kotłowni, które powstały jesienią 2022 roku. Choć częściowo były jeszcze rozliczane z kotłowni systemowej, to po pierwszym zużyciu zauważalne były duże oszczędności.  Opłaty z tytułu ciepła z własnych kotłowni spadły średnio nawet o 60%. To oznacza, że koszty   wytworzenia ciepła z własnych kotłowni są o tyle niższe w stosunku do tradycyjnych kotłowni miałowych. To pokazuje, że modernizacja jest zdecydowanie uzasadniona, bo mieszkańcy mają ekologiczne i od nikogo niezależne ciepło – a ich portfele nie cierpią na skutek drastycznych podwyżek.