komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK
LOTTO

niedziela, 21 kwietnia 2019

Anzelma, Bartosza

[WIDEO] Fatalny stan powietrza w połowie miasta. Normy przekroczone o blisko 400%

piątek, 9.11.2018 08:33 , komentarze: 9 , odsłony: 3308
kategorie artykułu:

Walka ze smogiem trwa od lat, także w Świdnicy. Podejmowane jednak przez samorządy próby niwelowania skutków śmiercionośnych zanieczyszczeń nadal pozostają niewystarczające. 9 listopada w godzinach rannych normy pyłu PM10 w połowie miasta zostały przekroczone o blisko 400 %.

- Właśnie jakiś czas temu wróciłem z Parku Młodzieżowego... dobry temat żeby napisać o smogu bo to co tutaj się dzieje to jakiś koszmar. Park jest tak zadymiony, że nie idzie oddychać, śmierdzi przy tym potwornie. I tak jest zawsze jak się trochę zimniej zrobi. To co załączam to nie jest mgła.  Parametry już są przekroczone jeszcze samochody nie wyjechały - alarmuje pan Tomek.

Rzeczywiście na nagraniu widać jak smog unosi się nad ulicą Armii Krajowej, a czujniki z minuty na minutę pokazują, że stężenia groźnego dla zdrowia i życia ludzkiego pyłu są coraz większe. Ok.godz. 7 rano PM 10 przekroczony był o 219%. Teraz wskaźniki pokazują, że jest to już 383% a PM 2,5 505%!

Co roku w Polsce smog zabija ok. 50 tysięcy ludzi. Oznacza to, że z mapy naszego kraju znika podobne miasto do Świdnicy. Fatalne warunki do oddychania, szczególnie niebezpieczne dla osób starszych i małych dzieci to dzisiaj stały element życia. W opracowanym dwa lata  temu zestawieniu "Oddziaływanie środowiska atmosferycznego na zdrowie człowieka”, które wykonane zostało na zlecenie Uniwersytetu Wrocławskiego nie ma złudzeń: w naszym mieście ludzie umierają w wyniku wdychania smogu. 

Podstawą dla określenia wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie mieszkańców regionu były dane o poziomach stężeń pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5, uzyskane w ramach pomiarów prowadzonych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Dane populacyjne oraz wskaźniki stanu zdrowia populacji pochodziły w przypadku zgonów z Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) a absencji chorobowej z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Analiza danych dotyczących liczby zachorowań na zapalenia oskrzeli wśród dzieci i zapadalności na przewlekłe zapalenie oskrzeli wśród dorosłych, została wykonana zgodnie z metodyką WHO HRAPIE (World Health Organization Health Risks of Air Pollution In Europe).Objęła ona okres od roku 2008 do 2015 i  przeprowadzono ją dla 14 gmin województwa, w tym dla Świdnicy.

W 2017 roku Urząd Miasta wystąpił do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska o wydanie rekomendacji, bez której magistrat nie mógł ubiegać się o celową dotację na zakup stacji pomiaru jakości powietrza w mieście. GIOŚ zamieścił warunek zawarcia pisemnego porozumienia pomiędzy prezydentem Świdnicy a Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska we Wrocławiu ws. włączenia pomiarów wojewódzkiego programu Państwowego Monitoringu Środowiska oraz objęcie ich pełnym nadzorem metereologicznym. Niestety, WIOŚ uznał, że obecna sieć monitorująca jakość powietrza jest wystarczająca a działający w mieście analizator mierzący zanieczyszczenia pyłem PM 10 zlokalizowany przy ulicy Folwarcznej spełnia swoje funkcje. Instytucja poinformowała także, że w przypadku zakupu na własny koszt takiego urządzenia, nie zostanie ono i tak włączone do monitoringu.

- Miasto przeciwdziała niskiej emisji na różne sposoby, jednak równie wiele zależy od nas samych – codziennego wpływu każdego z nas (rodzaj ogrzewania, wybór środka transportu). Wśród działań urzędu i prezydenta miasta należy wymienić: miejski program dotacji na zmianę systemu ogrzewania, unijny program dotacji na zmianę systemu ogrzewania, wymianę taboru MPK – nowoczesne i bardziej ekologiczne autobusy, rozbudowę ścieżek rowerowych, termomodernizację obiektów publicznych, rewitalizację terenów zielonych, a także program KAWKA (wymiana węglowych źródeł ciepła na ogrzewanie z sieci ciepłowniczej oraz podłączenie ciepłej wody użytkowej). Wszystkie te elementy to efekt pozyskanych przez miasto znaczących środków krajowych i unijnych w ostatnich trzech latach  to ponad 40 mln zł!  Dużą wagę przykłada się do tak zwanych działań miękkich, a zwłaszcza edukacji mieszkańców - na przykład poprzez kampanię promocyjną "Mądrze OgrzewaMY", która została dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Inauguracja kampanii miała miejsce w Rynku podczas ubiegłorocznych Dni Świdnicy. Relacja z kampanii znajduje się na stronie zielonalekcja.pl. Jakość powietrza w Świdnicy jest monitorowana na bieżąco w punkcie pomiarowym Airly przy ul. Armii Krajowej, a dodatkowo w  kilku lokalizacjach na terenie miasta zainstalowano inne mierniki - AIRFOX. Są one zamontowane na następujących budynkach: Urząd Miejski, Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych ul. Długa 33, SP 1, SP4 i SP6. Z aktualnymi pomiarami można zapoznać się na stronie http://www.air-fox.pl/maps - komentuje rzecznik UM Świdnica, Magdalena Dzwonkowska

AVIVA - stan jakości powietrza KLIKNIJ

 

Wasze komentarze

Ludzie od dawien dawna palili w piecach i wszystko było...
sobota, 10.11.2018 09:35 autor: Chemik
A u mnie w Strzegomiu jaka masakra. Głównie na domkach,...
piątek, 09.11.2018 09:25 autor: lódwik

sobota, 20.4.2019 11:45
5
sobota, 20.4.2019 08:00
3
piątek, 19.4.2019 11:53
109
czwartek, 18.4.2019 17:46
4
wtorek, 16.4.2019 00:00
czwartek, 18.4.2019 09:15
2
środa, 17.4.2019 10:01
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Majówka na Węgrzech
Majówka na Węgrzech
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica