komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

sobota, 19 września 2020

Januarego, Konstancji

"Szkoła pamięta" - również w Jaroszowie

wtorek, 5.11.2019 13:20 , komentarze: 0 , odsłony: 463
kategorie artykułu:

W tym roku szkolnym Zespół Szkolno - Przedszkolny w Jaroszowie włączył się w ogólnopolską akcję zainicjowaną przez Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego ph. "Szkoła pamięta".

Celem akcji było upamiętnienie ważnych dla uczniów postaci, a także wydarzeń. W ramach tej akcji, uczniowie szukali wśród swoich przodków, świadków ważnych wydarzeń historycznych. Okazało się, że odnaleźliśmy wśród swoich bliskich współpracowników oddziałów partyzanckich, uczestników I i II wojny światowej, zastępców dowódcy I Dywizji Pancernej, dowódców Pułku Ułanów, misjonarzy katolickich na Dalekim Wschodzie, czy też przedstawicieli znamienitych rodów szlacheckich. Znaleźliśmy wspaniałe postawy obywatelskie wśród naszych pradziadków i dziadków, którzy mimo trudów lat wojennych i powojennych kształcili i wychowywali swoje dzieci na wspaniałych Polaków.

Uczniowie przygotowali wystawę z tych relacji, którą wzbogacili zdjęciami i archiwalnymi dokumentami. Najwięcej jednak emocji pojawiało się przy wspólnych rozmowach o przeszłości, o historii rodziny, przy okazji szukania starych zdjęć i dokumentów, które okazały się bezcennym bogactwem rodzinnym.
Uczniowie ponad to szukali wśród znanych Polaków wzorców do naśladowania. Wskazywali osiągnięcia, które ich zdaniem miały dla państwa polskiego i Polaków niezmierzoną wartość. Dlatego wspólnie postanowiliśmy dla nich przygotować tzw. "Płomyki pamięci".

W ramach tej akcji, zapoznano uczniów również z historią drogi do niepodległości niektórych żyjących i zmarłych już mieszkańców Jaroszowa: porucznika Jana Bytnara, księdza Bronisława Godlewicza - weterana września 1939 roku, St. Strz. Kazimierza Grynienko oraz kanoniera Piotra Szkuta.
Ponadto, uczniowie wraz z opiekunami odwiedzili groby przodków na lokalnym cmentarzu. Porządkując mogiły, wspominaliśmy krewnych i znajomych, którzy już odeszli.

 

Wasze komentarze

czwartek, 17.9.2020 15:06
czwartek, 17.9.2020 09:32
czwartek, 17.9.2020 09:28
środa, 16.9.2020 08:46
wtorek, 15.9.2020 10:37
wtorek, 15.9.2020 09:41
wtorek, 15.9.2020 09:32
Panek car sharing
Panek car sharing
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Mati Autogaz
Mati Autogaz
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica