Rzecznik chce Dnia Praw Dziecka

środa, 3.9.2014 10:34 1396 0

Pochodzący ze Świdnicy Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak każdego roku, w dniu uroczystej inauguracji roku szkolnego, odwiedza dzieci i młodzież w polskich szkołach, rozmawiając z nimi o prawach dziecka, szkolnych wyzwaniach, planach i marzeniach. W tym roku 1 września odwiedził Szkołę Podstawową nr 315 w Świdnicy, której został przyjacielem. Podczas uroczystości dziękując za to wyróżnienie, mówił też o swoim pomyśle uchwalenia dnia 20 listopada Dniem Praw Dziecka.

 

- Złożyłem wniosek do Marszałek Sejmu Ewy Kopacz. Dzień ten byłby dniem wolnym od nauki, ale nie od szkoły. W placówkach oświatowych odbywałyby się zajęcia, zabawy i konkursy na temat praw dziecka, co poszerzałoby ich wiedzę w tym temacie – przybliżył projekt Rzecznik Praw Dziecka.

Marek Michalak do pomysłu nawiązał również w liście do uczniów z okazji rozpoczęcia roku szkolnego, który za pośrednictwem kuratorów oświaty trafia do każdej polskiej szkoły http://brpd.gov.pl/aktualnosci-listy-rpd/list-z-okazji-rozpoczecia-roku-szkolnego-20142015 .

Rzecznik zwrócił w nim szczególną uwagę na przypadającą w dniu 20 listopada (stąd wybór daty) 25. rocznicę uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Konwencji o Prawach Dziecka. Jest to dokument szczególny dla wszystkich Polaków, gdyż to właśnie nasz kraj przedstawił jego projekt i zaproponował Komisji Praw Człowieka ONZ jego uchwalenie. Niewątpliwie jest to jeden z największych polskich sukcesów na arenie międzynarodowej, dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby nieustanie przypominać, że ojczyzną praw dziecka jest właśnie Polska.

Rocznica uchwalenia tego międzynarodowego dokumentu, określającego prawa najmłodszych, to doskonała okazja do rozmów o prawach i potrzebach dzieci, szansa na podkreślenie dziecięcej podmiotowości oraz zwrócenie uwagi na potrzebę ciągłej pracy, aby jeszcze lepiej wypełniać międzynarodowe zobowiązanie, znać i stosować prawa dzieci.

Rok szkolny 2014/2015 będzie czasem wielu debat o prawach dzieci. Zgodnie z ustalonymi przez Minister Edukacji Narodowej kierunkami polityki oświatowej, nadchodzący rok ma być „Rokiem szkoły zawodowców”. Obok szkolnictwa zawodowego, priorytetem będzie wspieranie rozwoju dziecka młodszego (zwłaszcza sześciolatków) na kolejnych etapach edukacyjnych oraz profilaktyka agresji i przemocy w szkołach, a także edukacja włączająca uczniów z niepełnosprawnościami, co Rzecznik przyjmuje z dużym zadowoleniem.

 

oprac. MM

Dodaj komentarz

Komentarze (0)