komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK
LOTTO

piątek, 15 lutego 2019

Jowity, Faustyna

[ROZMOWA] Żarowski Ośrodek Pomocy Społecznej ma nowego kierownika

piątek, 20.7.2018 09:08 , komentarze: 0 , odsłony: 424
kategorie artykułu:

Małgorzata Siemińska, która dotychczas pracowała jako opiekun osób starszych i niepełnosprawnych, później pracownik socjalny i administracyjny, a od 2004 roku na stanowisku kierownika działu świadczeń rodzinnych i alimentacyjnych w Strzegomiu, została nowym kierownikiem Ośrodka Pomocy Społecznej w Żarowie. 

Burmistrz Leszek Michalak zaakceptował rekomendowaną przez komisję konkursową kandydatkę na stanowisko kierownika OPS. Pani Małgorzata nowe stanowisko objęła z początkiem lipca, a dziś pytamy ją o to, jakie zmiany zamierza wprowadzić w żarowskim Ośrodku Pomocy Społecznej i za jakie zadania będzie odpowiedzialna.

Jakie zmiany w żarowskim OPS zamierza wprowadzić nowa kierownik?

Ośrodek Pomocy Społecznej w Żarowie działa prężnie i prawidłowo, pracownicy są chętni do pracy i wdrażania nowych pomysłów, więc na pewno razem z załogą wypracujemy nowe zadania do realizacji, które przyczynią się do rozwiązywania problemów społecznych gminy Żarów.

Od 1 sierpnia OPS w Żarowie wprowadza zmianę godzin pracy działu świadczeń rodzinnych. Czy jest to pierwsza decyzja nowej kierownik?

Tak, była to jedna z pierwszych decyzji. Zmiana godzin pracy działu świadczeń rodzinnych wynika z bardzo dużej ilości składanych wniosków w okresie od 1 sierpnia do 30 listopada. Aby pracownicy zdążyli wydać decyzje w ustawowym okresie i oczywiście wypłacić świadczenia jak najszybciej, konieczne było zorganizowanie jednego dnia w tygodniu wolnego od obsługi klienta. Mieszkańcy zostali powiadomieni poprzez umieszczenie ogłoszeń w lokalnej prasie, na stronie internetowej oraz poprzez wywieszenie ogłoszeń na tablicach informacyjnych na terenach wsi.

Jaką pomoc od OPS w Żarowie otrzymują potrzebujący mieszkańcy naszej gminy?

Mieszkańcy gminy Żarów mają w ofercie pomocowej duży pakiet wsparcia ze strony Ośrodka Pomocy Społecznej, udzielany w formie pieniężnej i nie pieniężnej. Forma pieniężna to wszelkiego rodzaju zasiłki: celowe, okresowe, stałe, dodatki mieszkaniowe, świadczenia rodzinne, fundusz alimentacyjny, 500+ i teraz rozpoczynający się program"dobry start". Bardzo duży nacisk kładziemy jednak na pomoc naszym mieszkańcom w formie niematerialnej, bo to ona przede wszystkim wpływa na fakt ich funkcjonowania w społeczności lokalnej. Rozwiązywanie problemów uzależnień, wsparcie rodzin, przeciwdziałanie bezrobociu, wsparcie osób starszych i niepełnosprawnych oraz przeciwdziałanie bezdomności realizowane jest przez poradnictwo specjalistyczne (psycholog, terapeuta uzależnień, radca prawny, psychoterapeuta), asystenturę rodziny z dysfunkcjami wychowawczymi. Organizujemy wypoczynek letni i zimowy dla dzieci, tworzymy i realizujemy programy socjoterapeutyczne, realizujemy usługi opiekuńcze dla osób starszych i niepełnosprawnych.

Czy zaoferowana pomoc mieszkańcom przynosi konkretne efekty?

Praca z klientem to długofalowy proces. Codzienne starania pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej mają na celu pomoc osobom i rodzinom we wzmacnianiu lub odzyskiwaniu zdolności do funkcjonowania w społeczeństwie. Najbardziej cieszą nas sytuacje w naszej pracy, kiedy tracimy kontakt z naszym klientem, spotykamy go przypadkiem a to w sklepie, na ulicy, czy na pikniku rodzinnym, który robi zakupy ze swoją żoną, spaceruje z dziećmi i uczestniczy w życiu lokalnym. I to jest nasz sukces zawodowy, bo ten klient, który uczestniczył w programach związanych z uzależnieniami, korzystał z pomocy finansowej Ośrodka, a rodzina miała asystenta rodziny, dzisiaj nie potrzebuje już naszej pomocy.

Rozmawiała Magdalena Pawlik

 

  

 

 

Wasze komentarze


dzisiaj, 7 godz temu
dzisiaj, 12 godz temu
czwartek, 14.2.2019 15:27
czwartek, 14.2.2019 15:22
1
czwartek, 14.2.2019 14:34
czwartek, 14.2.2019 09:44
czwartek, 14.2.2019 09:26
środa, 13.2.2019 14:31
środa, 13.2.2019 13:51
środa, 13.2.2019 13:43
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Mati Autogaz
Mati Autogaz