Prelekcja z okazji 743. lecia Świebodzic

środa, 20.7.2022 10:00 396 0

Świebodzice, to miasto z fascynującą historią. Mieszkańcy pielęgnują pamięć o Janie Mikuliczu Radeckim, Gustawie Beckerze i Emilu Krebsie.

Bywali tu jednak książęta, królowie i cesarzowe, mieliśmy własnego - rycerza rozbójnika, budynki wzniesione przez Hochbergów, ale też podobozy Gross Rosen i tu miała miejsce akcja T4 – ślad nazistowskiego panowania. Trudne czasy powojenne to banda Wicherka, ale też wspaniały lekarz doktor Szubin, który wielu przywiezionym tu z wyzwolonych obozów więźniom uratował życie. O tych wszystkich ciekawych historiach opowiedziała z wielkim entuzjazmem podczas prelekcji w Miejskim Domu Kultury w dniu 14 lipca (czwartek) pasjonatka lokalnej historii, mieszkanka naszego miasta Róża Stolarczyk. Prelekcja odbyła się w ramach jubileuszu 743.lecia naszego miasta.

 

Trwała ona blisko dwie godziny, prowadząca bardzo chętnie wchodziła w interakcję ze słuchaczami i chętnie opowiadała na pytania.

Historia, to nie tylko niewiele znaczące dla  mieszkańca daty, to przede wszystkim ludzie, którzy to miasto tworzyli przez wieki, warto poznać ich losy, do czego gorąco zachęcamy z Panią Różą Stolarczyk. Organizatorem wydarzenia było Miasto Świebodzice przy współpracy z Miejskim Domu Kultury.

foto - UM Świebodzice

Dodaj komentarz

Komentarze (0)