"Pola Nadziei" zakwitną po raz kolejny

wtorek, 11.10.2022 12:32 760 0

Na placu Grunwaldzkim posadzili cebulki żonkili, które zakwitną wiosną, tworząc Pole Nadziei. 11 października pracownicy, wolontariusze Hospicjum w Świdnicy wraz z władzami miasta, gminy, powiatu świdnickiego oraz młodzieżą szkolną na trawniku w sąsiedztwie pomnika Zwycięstwa, przy placu Grunwaldzkim w Świdnicy, posadzili cebulki żonkili, które zakwitną wiosną, tworząc piękne Pole Nadziei.

  Dlaczego żonkile są symbolem ruchu hospicyjnego i Pól Nadziei?  Te żółte, delikatne  kwiaty już w czasach starożytnych były symbolem nadziei na nowe życie – odrodzenie. Żonkile są symbolem nadziei w walce z chorobą nowotworową, symbolizują triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią.
 

 Kwiat poprzez swoją subtelność, barwę i zapach uświadamia nam wyższe cele istnienia symbolizując kruchość i ulotność życia. Co roku jesienią  w geście solidarności z osobami znajdującym się w terminalnym okresie choroby nowotworowej, w wielu miejscach na świecie, tysiące ludzi sadzi żonkile, propagując zasady opieki paliatywnej poprzez edukację społeczną oraz kwestując na rzecz hospicjów.

  „Pola Nadziei” to kampania mająca na celu propagowanie idei wolontariatu, bezinteresownej pomocy nieuleczalnie chorym oraz ich rodzinom. To międzynarodowy program realizowany wyłącznie przez hospicja, polegający na sadzeniu jesienią żonkili – symboli nadziei i tworzeniu „pól nadziei”. Akcja ta ma uwrażliwiać społeczeństwo na chorobę i cierpienie ludzi żyjących w najbliższej okolicy. W Świdnicy akcja realizowana jest od pięciu lat.

 foto - M. Stuła

Dodaj komentarz

Komentarze (0)