„(Nie)obecne dziedzictwo. Rozważanie o Kręgu z Krzyżowej” - najnowsza publikacja Fundacji "Krzyżowa"

wtorek, 19.12.2017 12:40 599 0

„(Nie)obecne dziedzictwo. Rozważanie o Kręgu z Krzyżowej” to najnowsza publikacja, która została wydana przez Fundację „Krzyżowa” oraz Fundację Konrada Adenauera. Wydawnictwo, które zawiera 13 tekstów, porusza zagadnienia związane z historią, programem i dziedzictwem Kręgu z Krzyżowej. Jest to efekt prac międzynarodowego i multidyscyplinarnego zespołu, który przez rok współpracował w ramach projektu „Dziedzictwo Kręgu z Krzyżowej dla współczesnej Europy”.

- Materiały prezentowane w publikacji stanowią przykład namysłu nad konkretnymi aspektami historii, programu, czy też, ujmując rzecz szerzej, dziedzictwa Kręgu z Krzyżowej – w tym również tego, które jest twórczo wykorzystywane w działalności samej Fundacji „Krzyżowa” - zaznacza dr Robert Żurek, członek Zarządu Fundacji „Krzyżowa”, koordynator projektu. - Są one także przykładem niezbędnej refleksji, jaką wywołuje w Polsce na nowo podjęcie się tematu niemieckiej opozycji antyhitlerowskie - dodaje dr Tomasz Skonieczny, redaktor tomu, pracownik Akademii Europejskiej Fundacji „Krzyżowa”.

Książkę „(Nie)obecne dziedzictwo. Rozważanie o Kręgu z Krzyżowej” można pobrać w formacie PDF na stronie Fundacji „Krzyżowa”: www.krzyzowa.org.pl (http://bit.ly/2BKNJdJ).

Publikacja z początkiem roku 2018 będzie dostępna także w niemieckiej wersji językowej.

[ze Wstępu]

Publikacja, którą mają Państwo w rękach powstała w ramach projektu pt. „Dziedzictwo Kręgu z Krzyżowej dla współczesnej Europy”, który Fundacja „Krzyżowa” zrealizowała we współpracy i dzięki wsparciu Fundacji Konrada Adenauera. Projektu, który odwoływał się do jednej z najciekawszych idei leżących u podstaw działań Kręgu z Krzyżowej – heterogeniczności. Do udziału w nim zaproszono kilkunastu ekspertów z Polski i Niemiec, reprezentujących różne dyscypliny naukowe, doświadczenia zawodowe oraz opcje światopoglądowe. Z publicystyczną częścią efektów ich prac będą mieli Państwo możliwość zapoznać się w niniejszym tomie.

Świadomi jesteśmy, iż tradycja badań nad powstaniem, działalnością Kręgu z Krzyżowej oraz analiza samych ich postulatów oraz programu posiada długą, sięgającą lat 60. ubiegłego wieku, metrykę. Wskazana problematyka stała się tym samym przedmiotem licznych dociekań, podejmowanych w przeważającej mierze (co nie może dziwić) przez niemieckich badaczy. Dostępne materiały naukowe oraz popularyzatorskie opracowania w żaden sposób nie zwalniają jednak ze stawiania nowych, wielokrotnie wręcz podstawowych, pytań. W tym przede wszystkim, na temat spuścizny i dziedzictwa Kręgu z Krzyżowej dla współczesnej Europy, jego aktualności oraz potencjału dla budowania porozumienia między narodami i różnymi grupami społecznymi. (...)

Dodaj komentarz

Komentarze (0)