"Latawiec" gotowy na Ebolę

poniedziałek, 13.10.2014 16:48 6165 1

O tym, że przygotowany jest na wirus Ebola, przekonał się świdnicki "Latawiec". Podejrzenie obecności wirusa u pacjentki szpitala było dla personelu sprawdzianem, który zdał z powodzeniem.

 

 W niedzielę w szpitalu pojawiła się osoba z podejrzeniem obecności gorączki krwotocznej. Została ona natychmiast izolowana.

- Ta klasyfikacja była postawiona na wyrost. Nie zgadzała się rejonizacja, ale podobne były objawy choroby - wyjaśnia Zbigniew Kubiaczyk, dyrektor ds. lecznictwa w szpitalu "Latawiec" W Świdnicy. - Przypadek był jednak dla nas potwierdzeniem, że jesteśmy przygotowani na takie skrajne sytuacje, i że wszystko zadziałało jak należy.

Od pacjentki pobrano krew do badań, która wykluczyła obecność wirusa.

- Te testy diagnostyczne - wykonanie + wyniki - realizowane są w ciągu godziny, więc bardzo szybko - wyjaśnia Kubiaczyk.

Informacje ogólne na temat gorączki krwotocznej Ebola (źródło Sanepid Świdnica)
(Opracowano na podstawie materiałów WHO, CDC, ECDC)

Gorączka krwotoczna Ebola jest powodowana przez wirusy z rodziny Filoviridae.

Gorączka Ebola jest to choroba występująca rzadko, jednakże charakteryzująca się wysoką śmiertelnością, która w zależności od szczepu wirusa wynosi od ok. 30 % do ponad 90%. Rezerwuar wirusów jest nieznany. Istnieje hipoteza mówiąca, że rezerwuarem wirusa Ebola są nietoperze owocożerne. Ponadto w XX wieku i na początku XXI pojedyncze epidemie gorączki Ebola odnotowywano wśród zwierząt tj. szympansów i goryli.
Epidemie i przypadki gorączki krwotocznej Ebola występowały dotychczas głównie w Afryce (tabela epidemii na końcu dokumentu). Istnieje jednak ryzyko zawleczenia tej choroby również na inne tereny, w tym także do Europy np. wraz z powracającymi osobami zakażonymi w okresie wylęgania (inkubacji) choroby.

Przeniesienie wirusa Ebola następuje przez bezpośredni kontakt z krwią, wydzielinami i wydalinami osoby zakażonej. Chory staje się zakaźny dopiero po wystąpieniu objawów. Transmisja wirusa Ebola możliwa jest również od osoby zmarłej z powodu zakażenia oraz od zakażonych/padłych zwierząt takich jak: małpy czy nietoperze. Po okresie wylęgania (inkubacji) trwającym w przypadku Ebola od 2 do 21 dni pojawiają się objawy grypopodobne (gorączka, dreszcze, bóle głowy, bóle mięśni i stawów, bóle gardła, osłabienie), które bardzo szybko nasilają się. Następnie pojawia się biegunka, wymioty, bóle brzucha, niekiedy wysypka, zaczerwienie oczu oraz objawy krwotoczne (krwawienia zewnętrzne i wewnętrzne). 

Nie ma specyficznego leczenia, ani szczepionki przeciwko gorączkom krwotocznym Ebola. Brak skutecznego leczenia i duża zakaźność wirusów wymusza stosowanie odpowiednich zabezpieczeń przez osoby kontaktujące się lub opiekujące osobą zakażoną lub chorą tj.
- szczególnych warunków izolacji w stosunku do osób chorych lub podejrzanych o zachorowanie,
- środków ochrony osobistej, w szczególności dla personelu medycznego opiekującego się chorym,
- procedur postępowania z pacjentem podejrzanym o zachorowanie na gorączkę krwotoczną Ebola,
- zasad postępowania z pasażerami samolotów w przypadku podejrzenia, że osobą chora podróżowała tym środkiem transportu (contact - tracing)
- zasad dezynfekcji samolotu (lub innego środka transportu) (procedury lotniskowe)
- objęcie nadzorem epidemiologicznym lub kwarantanną osób z kontaktu.

Kraje, w których obecnie zachorowania szerzą się w rozmiarach epidemicznych (widespread and intense transmission) to: Gwinea, Liberia i Sierra Leone (źródło: komunikaty WHO)

 

Więcej o wirusie

 

MM

 

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

piter poniedziałek, 13.10.2014 19:27
Na wszelki wypadek zabronili pacjentom SOR-u opuszczać szpitala do wyjaśnienia...