"Łączą nas góry" - startuje nowy, pierwszy taki projekt dla dzieci z niepełnosprawnością ruchową

piątek, 31.5.2019 09:21 1450 0

Góry są dla wszystkich!

Skąd pomysł na realizację projektu „Łączą nas góry!”? Daniel, ojciec dwójki małych dzieci, który regularnie chodzi z nimi po górach, zauważył, że kogoś mu w nich brakuje. Podczas rodzinnych wycieczek, nie spotykał w górach rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi. Nie każdy ma warunki, żeby cieszyć się tym, co dla rodziny ze zdrowymi dziećmi jest na wyciągnięcie ręki. W ramach projektu chcemy więc inspirować do pokonywania własnych barier i dzielić się naszą miłością do gór, które umożliwiają bezpośredni kontakt z naturą.  

Na Dolnym Śląsku istnieją bardzo dobre warunki dla turystyki osób z niepełnosprawnościami. Wiele z górskich tras w Górach Suchych, Izerskich i Sowich jest już dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. Nie oznacza to jednak, że korzystanie z nich jest dla tych osób łatwe. Wymaga ono bowiem specjalistycznego sprzętu, który jest drogi i trudno dostępny. W ramach projektu „Łączą nas góry!” chcemy wspólnie pokonywać te bariery i dzielić się z innymi naszą miłością do gór. Dzięki wsparciu ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2014-2020 możemy również zapewnić niezbędny sprzęt i wsparcie profesjonalistów.

Blisko natury – rehabilitacja w grupie.

Wspólne pokonywanie górskich tras sprzyja integracji i nawiązywaniu więzi. Grupy składać się będą z dzieci i młodzieży o różnym stopniu niepełnosprawności ruchowej, ich rodzin i opiekunów, a także specjalnie przeszkolonych wolontariuszy i opiekunów, którzy na każdym etapie wycieczki będą wspierać najmłodszych w docieraniu do najpiękniejszych punktów na mapie Dolnego Śląska. W góry ruszą więc międzypokoleniowe rodziny, sąsiedzi i przyjaciele, którzy wspólnie odkrywać – po raz pierwszy lub na nowo – będą magię gór położonych w naszym regionie.

Na górskim szlaku każdy jest równy wobec przyrody czy innych ludzi. Dlatego też to właśnie turystyka górska jest jedną z form rehabilitacji, która pozwala skupić się na możliwościach, a nie na  ograniczeniach. Tego lata wykorzystamy potencjał gór do kształtowania siły charakteru i zwiększania motywacji, ale także do tworzenia społeczności opartej na wspólnych pasjach i przeżyciach. Wspólne doświadczanie gór ma pomóc niepełnosprawnym dzieciom podnieść ich samoocenę, zyskać pewność siebie i skupić się na wytyczaniu sobie celu, rozpoznaniu własnego potencjału, a przede wszystkim wiarę we własne możliwości.

Na czym polega projekt „Łączą nas góry!”?

Planujemy 5 wycieczek dla podopiecznych Domów Pomocy Społecznej oraz 5 wycieczek dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnością ruchową - mieszkańców powiatów świdnickiego i wrocławskiego. Począwszy od czerwca więc, przez całe tegoroczne wakacje, zapraszamy dzieci niepełnosprawne ruchowo wraz z ich rodzinami i opiekunami na górskie wycieczki po Dolnym Śląsku:

 

16 czerwca – Góry Izerskie | wycieczka rowerowa

 

23 czerwca – Rudawy Janowickie | wycieczka piesza

 

14 lipca – Wielka Sowa | wycieczka piesza

 

04 sierpnia – Wielka Sowa

| wycieczka rowerowa 

 

11 sierpnia – Andrzejówka | wycieczka piesza

 

Co zapewniamy uczestnikom naszych wycieczek? Profesjonalną opiekę, specjalistyczny sprzęt i wyżywienie. Udział we wszystkich wycieczkach jest bezpłatny.

 

Zgłoszenia: zapisy@ladnehistorie.pl

Szczegóły: www.ladnehistorie.pl/lacza-nas-gory

Facebook: https://www.facebook.com/LaczaNasGory/

Instagram: laczanasgory

Kontakt w sprawie projektu: Daniel Gerus, Tel. 889231955

E-mail: daniel.gerus@ladnehistorie.pl, anna.gerus@ladnehistorie.pl

Zachęcamy również mieszkańców powiatów świdnickiego i wrocławskiego do zaangażowania się w projekt w charakterze wolontariuszy. Formularz zgłoszeniowy dla wolontariuszy jest już dostępny na stronie internetowej projektu.

Organizatorem projektu jest Fundacja Ładne Historie.

Partnerami projektu są: Lokalna Organizacja Turystyczna, Powiat Świdnica, Klub Studencki Olimp z AFW Wrocław

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)