[FOTO] „Zapatrzenie” - Niezwykły wernisaż Grzegorza Ratajczaka

sobota, 9.4.2022 07:50 1076 0

Sztuka jest dla Grzegorza Ratajczyka imperatywem skłaniającym go do nieustającej pracy. Praca ta realizowana jest nieprzerwanie – w codzienności poznańskiej, z wszystkimi jej duchowymi i materialnymi realiami, ale też w licznych podróżach, które zawsze są w jakiś sposób artystyczne. Mistrz czyni niezliczone szkice i notatki – piórkiem, ołówkiem, pędzlem, czy kredką.

 Wybory tematyczne Grzegorza Ratajczyka są wielorakie, nigdy jednak przypadkowe. Kreując malarstwo o wymiarze metafizycznym autor inspiruje się obserwacją rzeczywistości wyjątkowej, którą sam odkrywa, dostrzegając ją w miejscach znanych, jak i jeszcze nie odkrytych, pozornie zwyczajnych (ale czy są naprawdę miejsca „zwyczajne”?). Tak powstają wielkie cykle inspirowane trudną do wyrażenia wyjątkowością przestrzeni: Paryża, Rzymu, Jerozolimy, Ziemi Świętej, Wenecji, pól toskańskich, bezkresu morza, karkonoskich pustkowi, nadwarciańskich łęgów, czy własnego ogrodu. Tę dostrzeżoną, nadrealną rzeczywistość artysta interpretuje w różny sposób. Niekiedy są to przedstawienia na pozór studialne, zawierające jednak swoistą malarską ekspresję (na przykład cykl „Drzewa oliwne”, będący reminiscencją kontemplacji ogrodu Getsemani, czy „Zaorane pola Toskanii”), częściej jednak autor wprowadza dodatkową wartość, zderzając studiowaną przestrzeń z przekazem geometrycznym, zawierającym wiele znaczeń i odniesień.

 Geometria jest porządkiem intelektualnym, w swej formie – abstrakcyjnym, kreującym rzeczywistość w naturze nie istniejącą wprost a zawartą w niej co do zasady. Wyrosła z matematyki, której obecność odkrywa się w muzyce, poezji, czy sztukach wizualnych wedle klasycznej spekulacji estetycznej – starożytnych kryteriów piękna i proporcji, zawartych – jak wiadomo – w liczbach…

 Grzegorz Ratajczyk — malarz, grafik i rysownik. Urodzony w 1960 roku w Krotoszynie. W latach 1970-75 uczył się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie Liceum Plastyczne w Poznaniu). Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu) na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby, kierunek Malarstwo w latach 1980-85.

 W 1985 roku obronił z wyróżnieniem dyplom z malarstwa w pracowni Prof. Norberta Skupniewicza. W 1986 roku otrzymał twórcze stypendium zagraniczne dla najzdolniejszego absolwenta im. M. Dokowicz. Od 1985 r. pracuje na rodzimej uczelni. Od 2011 roku prowadzi XIII Pracownię Malarstwa na Wydziale Malarstwa i Rysunku. W 2014 uzyskał tytuł Profesora Sztuk Plastycznych. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych, uczestnik kilkuset wystaw zbiorowych, organizator i uczestnik plenerów malarskich w kraju i za granicą.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)