[FOTO] Zagraniczne staże zakończone! Świdnicki "Ekonomik" podsumował program Erasmus+

piątek, 25.11.2022 08:12 575 0

W czwartek, 24 listopada w sali narad Starostwa Powiatowego w Świdnicy odbyła się konferencja kończąca realizację projektu pt. „Europejskie praktyki zawodowe z plusem 5". W ramach akcji uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych, odbywali staże w Portugalii i na Węgrzech. 
 
Erasmus + to program Unii Europejskiej wspierający wymianę edukacyjną. W ramach programu można uczyć się za granicą, wziąć udział w zagranicznej mobilności zawodowej oraz realizować międzynarodowe projekty edukacyjne.

Na konferencji pojawili się uczniowie, którzy brali udział  w europejskich praktykach zawodowych oraz: starosta świdnicki, Piotr Fedorowicz; dyrektor wydziału oświaty i wychowania starostwa świdnickiego, Grzegorz Stawarz, Alicja Synowska, reprezentantka zarządu powiatu świdnickiego, Mariusz Librowski oraz Mirosława Ryś, koordynatorzy projektu, przewodnicząca Komisji Oświaty i Wychowania w Starostwie Powiatowym w Świdnicy-  Magdalena Urbańska-Malucha  oraz dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Świdnicy, Krzysztof Osiak.

- W tej chwili od 1 września do 30 listopada mamy już zrealizowany ósmy projekt staży zagranicznych i piąty współfinansowany w ramach programu Erasmus. Staże zagraniczne, wyjazdy, zdobywanie praktyki za granicą to  nie jest nowość, także cieszę się, że cały czas jest to podtrzymywane, rozwijane i że będzie tak dalej. Tutaj na szczególne ukłony zasługuje Mirosława Ryś, która tym wszystkim się zajmuje i będzie się zajmować. Poza tym projekt Erasmus i ocena tych projektów uzyskała na tyle pozytywnych punktów, że przy następnych już w cudzysłowie, możemy się mniej starać, ponieważ uzyskaliśmy akredytację do 2027 roku, także tutaj kolejne wyjazdy będą planowane. Poza tym od tego roku mimo to, że jest pandemia, dzięki współpracy w firmą pośredniczącą i Mirosławą Ryś, mogliśmy zaproponować staże nauczycielom. Cieszę się, że tych ośmiu nauczycieli pojechało, zobaczyło i że większość z nich jest zadowolonych z tego wyjazdu, bowiem zobaczyli nowe rzeczy, nowe spojrzenia, nowe sposoby funkcjonowania firm, przedsiębiorstwa czy szkoły, także to na pewno uczy, to na pewno daje dodatkowy element, który pozwoli Wam być konkurencyjnym, lepszym, ciekawszym w przyszłości, a poza tym pozwoli Wam się w jakiś inny sposób rozwijać. Szczególnie zależało mi na nauczycielach, ponieważ te osiem osób, to będzie taki początek czegoś co może się tutaj pojawić i może się pojawić także w przełożeniu na nauczanie przedmiotów w szkole - podkreślał dyrektor ZSE, Krzysztof Osiak.

 Realizacja projektów w zakresie szkolenia i kształcenia zawodowego podnosi jakość wykształcenia absolwenta świdnickiej szkoły. Wartością dodaną jest promocja w Europie pozytywnego wizerunku miasta Świdnicy, regionu i kraju, o co z zaangażowaniem zabiegają zarówno partnerzy zagraniczni jak i polscy koordynatorzy.

Uczniowie składali podziękowania w imieniu wszystkich stażystów za możliwość wyjazdu na praktyki zawodowe, bowiem jak podkreślali, było to dla nich jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu, które na pewno przełoży się na ich rozwój osobisty i zawodowy.

foto - Doba.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)