[FOTO] Wybrano zwycięski projekt pomnika księcia Bolka II

środa, 12.1.2022 14:09 827 9

[FOTO] Wybrano zwycięski projekt pomnika księcia Bolka II

Będzie wykonany z brązu i majestatyczny.  3,5 - metrowa postać księcia świdnicko-jaworskiego w stroju rycerskim, stanie na skwerze Lecha Kaczyńskiego w Świdnicy. We wtorek, 11 stycznia zaprezentowano zwycięski projekt w Świdnicy.

W 2020 roku mieszkańcy Świdnicy wskazali, że na skwerze u zbiegu ulic Muzealnej, Zamkowej i Kotlarskiej powinien stanąć pomnik księcia Bolka II, którego pomysłodawcą budowy jest Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej. Zgodę na usytuowanie pomnika w tym miejscu wyrazili świdniccy radni. Pomysł na oryginalną rzeźbę został wyłoniony spośród ośmiu propozycji.

 – Pomysł budowy pomnika Bolka II Małego zrodził się w 700. rocznicę jego śmierci. Wtedy nasze Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej zgłosiło taki wniosek. Z pomysłami i projektami zgłosiły się również inne organizacje. W mieście ogłoszono plebiscyt. I tak się udało, że nasza propozycja wygrała. Bardzo się cieszę, że nasze lokalne świdnickie społeczeństwo tak zdecydowało. Nigdy nie przypuszczałam, że ludzie tak bardzo interesują się historią, to było wyjątkowo budujące. Następnie Rada Miejska uchwaliła ustawę, a my powołaliśmy sąd konkursowy. Zorganizowaliśmy konkurs dwuetapowy. W pierwszym etapie odbyło się zgłoszenie projektantów - było ich ośmiu, a do finału dotarło czterech: dwóch z Wrocławia i dwoje ze Świdnicy. Dwa okazały się równorzędne. Pozostałe odpadły z rywalizacji ze względu na braki historyczne i techniczną możliwość ich realizacji – informuje Urszula Pawłowska, prezes Towarzystwa Regionalnego Ziemi Świdnickiej.

Druga część konkursu polegała na zapoznaniu się ze szczegółami dwóch finalnych projektów. - Zaprosiliśmy projektantów, Aleksandra Mazija i Kamilę Karst. W skład komisji konkursowej wchodziło 13 osób i  większością głosów zdecydowaliśmy się wybrać projekt Aleksandra Mazija. To młody, utalentowany  architekt z bardzo dużym już doświadczeniem, jest on także autorem projektu pomnika świdnickich dzików, które możemy podziwiać na skwerze przy ul. Franciszkańskiej – dodaje Urszula Pawłowska.

We wtorek zwycięski projekt został zaprezentowany w świdnickiej informacji turystycznej.  – Podczas tworzenia projektu luźno inspirowałem się postacią z mauzoleum w Krzeszowie. Oprócz Bolka II Małego, w projekcie znalazły się jeszcze postacie lwa i psa, który symbolizują odpowiednio waleczność i wierność. Postument granitowy plus odlew z brązu będzie miał około 3,5 metra wysokości. Książe jest w zbroi, ma na głowie czapkę tzw. mitrę. W jednej ręce trzyma miecz, w drugiej tarczę z symbolem orła dolnośląskiego piastowskiego – mówi Aleksander Mazij, autor zwycięskiego projektu pomnika.

Aby można było zrealizować oryginalny projekt potrzebne jest wsparcie finansowe. – W imieniu Towarzystwa Regionalnego Ziemi Świdnickiej oraz społeczności świdniczan zwracamy się z prośbą o wsparcie finansowe wyjątkowej inicjatywy budowy pomnika Bolka II Świdnickiego. Żyjący w XIV wieku Bolko II Mały cieszył się uznaniem najznamienitszych rodów średniowiecznej Europy. Do tej pory udało się zebrać 30 tys. złotych, a szacunkowy koszt pomnika to około 500 tys. złotych – informuje prezes Towarzystwa Regionalnego Ziemi Świdnickiej.

Wpłat na budowę pomnika Bolka II można dokonywać:

Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej
58-100 Świdnica, ul. Długa 33
Nr konta BNP Paribas 43 1600 1462 1023 6969 3000 0002
Kod SWIFT – BNPAPLP

foto  - J. Cader

Przeczytaj komentarze (9)

Komentarze (6)

marek niedziela, 16.01.2022 18:16
Z gloryfikowaniem zasług Bolka II byłbym nieco ostrożniejszy. Przede wszystkim...
. piątek, 14.01.2022 17:32
Bardzo mi się podoba.Dobry pomysł radnych wspaniałych
czwartek, 13.01.2022 12:35
To lwa też upolował w Świdnicy ?Czy z safari trofeum
czwartek, 13.01.2022 00:00
To nie Bolko tylko Lech powinien tam stać.
Piotr środa, 12.01.2022 14:41
Pisałem komentarz i usunęli. To nie portal to cenzura
Grzegorz środa, 12.01.2022 15:46
"Gdyby każdy z mieszkańców wpłacił po 10 zł to mielibyśmy...