komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

środa, 12 sierpnia 2020

Innocentego, Lecha

[FOTO, WIDEO] Zablokują dk35 a jak to nie pomoże... "wysadzą wieżę"

wtorek, 11.6.2019 09:35 , komentarze: 3 , odsłony: 5829
kategorie artykułu:

Wracamy do tematu masztu telekomunikacyjnego, który powstał na prywatnej działce w Marcinowicach. 10 czerwca w świetlicy wiejskiej odbyło się spotkanie mieszkańców, władz gminy i dyrektora wydziału budownictwa Starostwa Powiatowego. Emocji nie brakowało.

Przypomnijmy:

W Marcinowicach, w samym centrum wsi zbudowana została wysoka na ok. 30 metrów wieża telekomunikacyjna, na której zawisnąć ma kilkanaście anten. Inwestycja powstała bez wiedzy oraz zgody mieszkańców, a decyzję w granicach prawa, wydało świdnickie Starostwo Powiatowe.

W poniedziałkowym spotkaniu uczestniczyło ponad 50 osób. Wszystkie nie kryły irytacji i zdenerwowania. Niepokój mieszkańców wzbudza przede wszystkim fakt postawienia masztu w bliskiej odległości od zabudowy mieszkaniowej, placu zabaw i szkoły. Nerwy wśród przybyłych wywołał także fakt braku obecności starosty, który ma przebywać na urlopie.

- Kto zagwarantuje naszym dzieciom, że będą bezpieczne i nie zachorują? Dlaczego nikt nas nie pytał o zdanie, a o całej inwestycji dowiedzieliśmy się po fakcie? Kto w ogóle ma wpływ na to, gdzie te wieże powstają? Może tak urzędnicy zamiast wydawać decyzje zza biurka, przejadą się w miejsca i zobaczą to na własne oczy- pytali mieszkańcy.

Wniosek o wznowienie postępowania, wstrzymanie wydanej już decyzji oraz ustalenie stron złożył wójt Stanisław Leń.

- Drodzy państwo. Decyzja wpłynęła do urzędu 24 sierpnia 2018 roku, wójt, czyli mój poprzednik miał 2 tygodnie na to, by się odwołać. Nie zrobił tego, i trudno mi dziś odpowiedzieć dlaczego. Wystąpiliśmy z wnioskiem do starostwa, czekamy na odpowiedź, ale mogę was zapewnić, że się nie poddamy. Jestem tym wszystkim tak samo zbulwersowany jak wy - podkreślał wójt Stanisław Leń.

- Wyjdziemy na drogę i jak będzie trzeba będziemy ją blokować. Może wtedy ktoś otworzy oczy. Jak to nie pomoże to wysadzimy wieżę w powietrze, ja  wam to gwarantuję. Nie będzie tutaj masztu w Marcinowicach. Ja się tu urodziłem, i tu umrę, dlatego nie pozwolę, by ten maszt w środku naszej małej ojczyzny pozostał - mówił nie ukrywając zdenerwowania jeden z obecnych na sali mieszkańców.

Wśród pomysłów na rozwiązanie patowej sytuacji przyszedł ten, który skutecznie pomógł mieszkańcom osiedla Kolonia w Świdnicy zablokować postawienie masztu. Miasto udostępniło  wówczas inwestorowi inną działkę, z dala od zabudowań. Sęk w tym, że cała sytuacja miała miejsce jeszcze w 2017 roku kiedy obowiązywały dużo bardziej restrykcyjne przepisy a sam inwestor nie zdążył ponieść żadnych kosztów. W przypadku Marcinowic sprawa się komplikuje, ponieważ maszt już stoi a same przepisy uległy znacznej liberalizacji.

- Dzwoniliśmy do pełnomocnika firmy, wysyłaliśmy mejle, na razie pozostało to bez odpowiedzi. Wysłaliśmy też list polecony. Wiadomo, że wszystko zależy od dobrej woli inwestora - dodał wójt.

Warto wspomnieć, że coraz więcej badań naukowych wskazuje, że promieniowanie elektromagnetyczne o wysokiej częstotliwości wykorzystywane w GSM może szkodzić zdrowiu. Koncern Vodafone w raporcie rocznym za 2018 r. wprost ostrzega akcjonariuszy: „Sygnały elektromagnetyczne emitowane przez urządzenia przenośne i stacje bazowe mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia”. Podobne protesty do tego w Lutomi czy Marcinowicach odbyły się m.in. we Włoszech czy Grecji. 

Tymczasem 10 czerwca Ministerstwo Cyfryzacji rozesłało do dziennikarzy komunikat, w którym informuje, że przygotowano specjalny serwis, w którym obalane są mity na temat szkodliwości technologii 5G. KLIKNIJ 

- Wiemy, że to będzie szkodzić naszemu zdrowiu i życiu, i nikt nie jest w stanie nas przekonać, że będzie inaczej. Zwłaszcza, że nikt tego nie kontroluje - mówiła jedna z mieszkanek.

Do tematu wrócimy.

 

 

Wasze komentarze

Zazdrośni sąsiedzi jak zawsze
wtorek, 11.06.2019 18:34 autor: Mariusz
piątek, 31.7.2020 09:27
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele