komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

sobota, 15 sierpnia 2020

Napoleona, Stelii

[FOTO, WIDEO] "Wolna Amerykanka" przy budowie masztów. Mieszkańcy oburzeni

wtorek, 2.4.2019 17:27 , komentarze: 8 , odsłony: 7284
kategorie artykułu:

Maszty telefonii komórkowej mogą być przez operatorów stawiane gdziekolwiek - wynika z przyjętej przez posłów kilka lat temu megaustawy. Oznacza to w praktyce mniej więcej tyle, że ani gmina ani starostwo nie mają w zasadzie żadnych narzędzi by taką inwestycję wstrzymać (jeśli dokumentacja nie budzi wątpliwości). Z problemem budowanego właśnie, wysokiego na kilkadziesiąt metrów masztu, borykają się mieszkańcy Lutomi Górnej.

2 kwietnia w Urzędzie Gminy Świdnica odbyło się spotkanie z wójt Teresą Mazurek. Niestety, nie miała ona dobrych informacji dla mieszkańców. Okazuje się bowiem, że znowelizowana w 2017 roku ustawa zwalnia z obowiązku informowania lokalnych władz o zamiarze inwestycji. Mało tego. Jeśli nawet plan zagospodarowania przestrzennego nie zezwala na budowę tego typu obiektów, to i tak mogą one tam powstać. Wszystko w ramach cyfryzacji Polski. 

W przypadku Lutomi mieszkańcy o budowie masztu dowiedzieli się w chwili gdy na prywatną działkę wjechał ciężki sprzęt a robotnicy zaczęli wykonywać prace. Byli zdenerwowani tym, że nikt z gminy nie powiadomił ich o inwestycji. Zszokowana jest także wójt Teresa Mazurek, która o budowie masztu dowiedziała się od lokalnej społeczności.

- Jestem wściekła - mówiła podczas spotkania. - Musicie mi państwo wierzyć, nie mieliśmy zielonego pojęcia o zamiarze budowy masztu. Rozumiem wasze rozgoryczenie, ale niestety ustawodawca odebrał nam samorządowcom prawo do wiedzy i decydowania. Zezwolenie na budowę wydał starosta i nie mam zielonego pojęcia dlaczego mieszkańcy okolicznych domów nie zostali stroną w całym postępowaniu ani dlaczego nie przeprowadzono postępowania administracyjnego zmierzającego do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Po godzinie 14 z lutomianami spotkał się także starosta świdnicki, Piotr Fedorowicz oraz dyrektor wydziału budownictwa. 

- Czy mają państwo telefony komórkowe? - zapytał mieszkańców Fedorowicz. - Nie myślcie, że jesteście przypadkiem odosobnionym, bo takich decyzji wydajemy sporo. Chcecie mieć dostęp do sieci przecież wszyscy, więc gdzieś te maszty muszą powstawać.

- Zgadza się, że wszyscy mamy telefony i korzystamy z nich. Niech jednak wieże, a przypomnę, że jeden maszt już u nas stoi, powstają tam gdzie nie ma bliskiego sąsiedztwa ludzi. Dlaczego nikt nie pofatygował się w ogóle zobaczyć jak to wygląda, że 15 metrów od masztu swoje domy mają mieszkańcy, a inny mają dopiero zamiar się budować - wytykali mieszkańcy.

Niestety, na spotkaniu, na pytania redakcji nie chciał odpowiedzieć ani starosta ani dyrektor budownictwa, odsyłając nas do rzecznika. Ich zdaniem media nie były stroną w sprawie i mogą jedynie biernie przyglądać się dyskusji. Co ciekawe drugi z panów stwierdził jednoznacznie, że inwestycja nie musiała być objęta oceną oddziaływania na środowisko. Dlatego warto w tym miejscu wspomnieć, że Ministerstwo Środowiska w piśmie z dnia 28 marca 2018 stwierdza jednoznacznie, że: "Należy także podkreślić, że każda ingerencja w środowisko, polegająca na realizacji obiektu budowlanego (np. masztu wraz z antenami telefonii komórkowej), może powodować oddziaływanie, którego rodzaj i skala zależeć będzie od parametrów planowanego przedsięwzięcia. Projektowane inwestycje polegające na lokalizacji instalacji emitujących pola elektromagnetyczne mogą być objęte postępowaniem w sprawie oceny oddziaływania na środowisko. Wówczas ustalenie skali i zasięgu oddziaływania inwestycji oraz sposobu przeciwdziałania ich następstwom stanowi przedmiot postępowania administracyjnego zmierzającego do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (...) W toku ww. postępowania, dla przedsięwzięć wymienionych w § 2 ust. 1 pkt 7 ww. rozporządzenia, ocena oddziaływania na środowisko przeprowadzana jest obligatoryjnie". 

Niestety, wydając decyzję zezwalającą na budowę skutecznie odebrano lutomianom oręż do walki z komunikacyjnym potentatem. 

Do sprawy wrócimy.

Rozporządzenie Rady Ministrów

Odpowiedź na interpelację z Ministerstwa Środowiska

 

Wasze komentarze

wtorek, 11.8.2020 11:26
1
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele