[FOTO, WIDEO] Uczcili pamięć pomordowanych

poniedziałek, 3.9.2018 10:25 3177 0

Niemiecki obóz koncentracyjny Gross Rosen w Rogoźnicy istniał pięć lat. Tyle wystarczyło by śmierć w jego murach poniosło 40 tysięcy osób. 2 września w 79. rocznicę agresji Niemiec na Polskę na terenie muzeum odbyły się uroczystości upamiętniające ten straszny dla naszego kraju dzień.

Głównym punktem niedzielnej uroczystości była msza św. Następnie zgromadzeni wysłuchali okolicznościowych przemówień.

Wśród gości byli m. in.: przedstawiciele władz samorządowych różnego szczebla, reprezentanci instytucji państwowych, kombatanckich i sybirackich. Nie zabrakło oczywiście więźniów byłego obozu koncentracyjnego KL Gross-Rosen, duchowieństwa na czele z biskupem świdnickim Ignacym Decem, harcerzy, dyrektorów placówek oświatowych wraz z uczniami oraz osób prywatnych. Uroczystościom towarzyszyła Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych z Wrocławia.

 

Punktem kulminacyjnym było złożenie wiązanek i wieńców pod pomnikiem mauzoleum.

- Spotykamy się tutaj od wielu, wielu lat by uczcić pamięć osób pomordowanych w II wojnie światowej. Uroczystość ta kierowana jest przede wszystkim do ludzi młodych, aby pamiętali o tych trudnych historiach, które zdarzyły się w latach 39-45. To ludobójstwo, które miało miejsce, nie może być zapomniane. By nigdy nie powtórzyła się ta historia i by człowiek człowiekowi nie zgotował takiego losu, jak tu w obozie Gross-Rosen - mówił burmistrz Strzegomia, Zbigniew Suchyta.

***

Przez Gross-Rosen – obóz macierzysty i jego filie – przeszło około 125 tys. więźniów, zginęło 40 tys. osób. Do najliczniejszych grup narodowościowych w  tym kompleksie należeli Żydzi, Polacy oraz obywatele byłego Związku Radzieckiego. W 1944 roku KL Groß-Rosen stanął na czele potężnego imperium podobozów, na które składało się ponad sto placówek bardzo zróżnicowanych pod względem pełnionej funkcji. W tym okresie również Gross-Rosen było miejscem przerzutu dziesiątek tysięcy więźniów z obozów ewakuowanych na wschodzie, przy zbliżającym się froncie. Marsz śmierci wyruszył z Gross-Rosen w lutym 1945 roku, obóz został wyzwolony przez Armię Czerwoną 14 lutego 1945.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)