komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK
LOTTO

czwartek, 13 grudnia 2018

Lucji, Otylii

[FOTO, WIDEO] Świdnicki Festiwal Rękodzieła #madeinswidnica za nami!

poniedziałek, 3.12.2018 09:15 , komentarze: 0 , odsłony: 363
kategorie artykułu:

Świąteczne ozdoby, dekoracje i pomysły na prezenty oraz rodzinne warsztaty „zrób to sam” – tak wyglądał dwudniowy Świdnicki Festiwal Rękodzieła, który odbył się w ostatni weekend. Hasłem przewodnim imprezy było „made in Świdnica”.  

„Made in Świdnica”, w przeciwieństwie do "made in China", czyli produktów niskiej jakości, którymi jesteśmy zalewami, szczególnie w okresie Świąt Bożego Narodzenia, to wyróżnik dla wyrobów będących efektem pracy ludzkich rąk, wynikiem pasji, wysiłku i serca włożonego w wykonanie rękodzieła. Są to często produkty unikatowe, tworzone na niewielką skalę i niepowtarzalne. 

Na festiwalu zagościło niemal 30 lokalnych rękodzielników. Były wśród nich starsze panie, w życiu których rękodzielnictwo zajmuje ważne miejsce i pochłania czas na emeryturze, ale także osoby młodsze, pracujące, dla których tworzenie takich wyrobów to sposób na relaks, jak również wykorzystania ogromnych pokładów kreatywności. Wszystkie te osoby łączy piękna pasja do tego, co robią –  wyjaśnia Justyna Wojciechowska ze SkyRocket, koordynatorka festiwalu.

Festiwalowa przestrzeń, której użyczyła Restauracja Rynek 43 została w pełni zagospodarowana i odmieniona. Tunel i patio wypełniły kolorowe wyroby z włóczki, drewna, filcu, materiałów naturalnych jak szyszki, czy lawenda itp. Nie zabrakło też malarstwa i biżuterii. Widać, jak intensywnie rękodzielnicy musieli tworzyć w ostatnim czasie, bo stoły wypełniały stroiki, pomysłowe świąteczne ozdoby, bieżniki na stół, frywolitki, czyli koronki artystyczne, ozdobne pudełka, ręcznie robione misie, lalki, skrzaty i inne zabawki. To było prawdziwe święto lokalnego, świdnickiego handmade.

Festiwalowi towarzyszyły warsztaty DIY (z and. Do It Yourself), czyli „zrób to sam”. W sobotę dzieci z rodzicami wraz z Anną Blachnik z Shu Shu wykonywali ozdoby z pomponów. Agnieszka Pałajska z Art. Dreams Qry Domowej odkryła przed małymi uczestnikami tajniki techniki zdobniczej decoupage. Wszystkie dzieci wyszły z warsztatów z pięknymi ozdobami na choinkę i zakładkami do książek, które własnoręcznie wykonały i ozdobiły.

W niedzielę Agnieszka Feruś z 2 życie rzeczy pokazała dzieciom, czym jest upcykling, czyli wykorzystywanie rzeczy uchodzących za odpady i traktowanie ich jako wartościowych i możliwych do wykorzystania podczas tworzenia prostych zabawek. Małgorzata Perek-Ćwiertnia z plantacji lawendy Lawendowa Sowa szyła z dziećmi pachnące, filcowe ozdoby choinkowe.

- Dla niektórych dzieci był to pierwszy raz, gdy trzymały w rękach igłę i nitkę. Wspólne szycie sprawiało im frajdę. Trzeba przyznać, że rodzice byli nie mniej podekscytowani niż ich pociechy, a wszystkie ozdoby wyszły prześlicznie– opowiada Małgorzata Perek-Ćwiertnia z Lawendowej Sowy.

Zobacz, jak było na 2. Świdnickim Festiwalu Rękodzieła.

fot. Aleksander Komorowski

 

 

Wasze komentarze


wtorek, 11.12.2018 13:41
4
wtorek, 11.12.2018 11:03
poniedziałek, 10.12.2018 09:08
piątek, 7.12.2018 08:35
Sk?ad opa?u Agro
Sk?ad opa?u Agro
SKLEP OGRODNICZY
SKLEP OGRODNICZY
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Muzeum Broni
Muzeum Broni
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
TAXI ?widnica
TAXI ?widnica
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Auto Max
Auto Max