[FOTO, WIDEO] Rolnicy podziękowali za plony w Krzyżowej

niedziela, 26.8.2018 16:13 6574 0

Uroczystą mszą świętą dożynkową  przed pałacem w Krzyżowej, rolnicy, sadownicy ogrodnicy, pszczelarze, władze gminy Świdnica wraz mieszkańcami i zaproszonymi gośćmi dziękowali za tegoroczne plony. Wyrazem wdzięczności były pachnące bochny chleba i wieńce dożynkowe przyniesione przez 29 delegacji sołeckich z gminy Świdnica. Tegorocznym współgospodarzem dożynek gminnych było sołectwo Witoszów Dolny.

- Dożynki gminne od wielu lat przepełnione są staropolską symboliką ludową świętem wszystkich rolników i mieszkańców naszej gminy. Gmina Świdnica to gmina o charakterze rolniczym. Na powierzchni 208 km2 ponad 11 tys. ha to grunty orne. Święto plonów pokazuje nam jak trudna jest praca polskiego rolnika, ale zarazem zwraca naszą uwagę na jej piękno i sens. Mimo nowoczesnej technologii, która jest wykorzystywana w rolnictwie nie mamy wpływu na  najważniejszą kwestię – pogodę. Susza oraz upały doskwierały nie tylko ludziom, ale również pracującym rolnikom, którzy tegoroczne zbiory podsumowują jednoznacznie – były ciężkie i trudne  – podkreśla wójt Teresa Mazurek.

Gmina Świdnica ma szczególne powody do uroczystego dziękczynienia za płody ziemi. To największa gmina rolnicza w powiecie świdnickim. I chociaż nie zawsze zdarzają się obfite zbiory, to jednak starannie pielęgnowana tradycja i umiejętność wspólnego świętowania dożynek ma znaczący wpływ na umacnianie i kształtowanie lokalnych społeczności. Dla wszystkich uczestników dożynek w Krzyżowej przygotowane były przez sołectwa gminy Świdnica stoiska ze specjałami i lokalnymi produktami, które od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem.

Współgospodarzem tegorocznego dziękczynienia za plony był Witoszów Dolny, który jest drugim pod względem liczby mieszkańców (ponad 1400) największym sołectwem w gminie Świnica.  We wsi znajduje się prywatne Muzeum Broni i Militariów, wraz z atestowaną strzelnicą na broń krótką a także kościół parafialny parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, wybudowany w 1268 r., pałac z przełomu XIX/XX w., średniowieczne pomniki prawa karnego – krzyże pokutne

Starostami tegorocznych dożynek byli Aleksandra Prymuła i Jan Grabowski

Aleksandra Prymuła - od urodzenia mieszkanka Witoszowa Dolnego. Od najmłodszych lat związana z pracą w rolnictwie. Jest absolwentką Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego I. Witosa w Mokrzeszowie o kierunku Agrobiznes.  Właścicielka gospodarstwa rolnego o powierzchni ponad 18 ha. Pasję i szacunek dla pracy w rolnictwie przekazali jej rodzice. Prowadzi hodowlę zwierząt oraz kompleksową uprawę zbóż takich jak: rzepak, pszenica, jęczmień. Systematycznie rozwija swoje zamiłowanie do rolnictwa poprzez doskonalenie zawodowe i współpracę z rolnikami. Uczestniczyła w programie „Młody rolnik 2007-2013” oraz skorzystała z dofinansowania z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dzięki czemu gospodarstwo rolne wzbogaciło się o nowy sprzęt rolniczy.

Pani Aleksandra czynnie udziela się w środowisku lokalnym. Jest członkiem Rady Sołeckiej w Witoszowie Dolnym, współpracuje z Ochotnicza Strażą Pożarną, Klubem Sportowym „Orzeł” Witoszów, Kołem Gospodyń Wiejskich i placówkami oświatowymi. Aktywnie bierze udział w organizowaniu różnych wydarzeń, spotkań, festynów oraz imprez okolicznościowych. Jej pasją jest rękodzieło artystyczne, gotowanie, spor, turystyka oraz muzyka.

Jan Grabowski - mieszkaniec Witoszowa Dolnego od czerwca 1983 roku. Właściciel gospodarstwa rolnego o powierzchni 22 hektarów. Umiłowanie do pracy w roli odziedziczył po rodzicach, a własną gospodarkę z powodzeniem prowadzi od 1983 roku. Specjalizuje się w produkcji roślinnej i zwierzęcej. Prowadzi kompleksową produkcję pszenicy, rzepaku, jęczmienia, owsa i ziemniaków. Jego pasją są stare ciągniki i maszyny rolnicze, które jak sam przyznaje lubi nie tylko podziwiać, naprawiać ale też poddawać renowacji. Jego pasją jest sport, a w szczególności piłka nożna. Od 22 lat pełni funkcję Prezesa LKS „Orzeł” Witoszów. Aktywnie uczestniczy w organizacji uroczystości sołeckich, gminnych i środowiskowych. Współpracuje z placówkami oświatowymi, radą sołecką, Ochotniczą Strażą Pożarną i Kołem Gospodyń Wiejskich w Witoszowie Dolnym. Pan Jan jest osobą przedsiębiorczą oraz lubianą w swoim środowisku.

Tradycyjnie już podczas święta plonów w gminie Świdnica wręczone zostały odznaczenia: Zasłużony dla Rolnictwa, które otrzymali: Anna Gosthorska, Halina Żmija, Paweł Wicher.

W trakcie dożynek  rozstrzygnięto konkursy i wręczono  nagrody w kat. na: „Najładniejszy gminny wieniec dożynkowy”, „Stragan dożynkowy” oraz „Wieniec Publiczności”.

Cenne nagrody rzeczowe czekały także na uczestników XIV edycji Świdnickiego Łokcia, którego organizatorem jest tygodnik Wiadomości Świdnickie.  Po raz kolejny była konkurencja dedykowana mieszkańcom gminy Świdnica,  pod patronatem wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek. Tym razem szukano GMINNEJ RODZINY NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI.

W części artystycznej przygotowanej przez Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji wystąpiły zespoły: „Rozśpiewane Dzieciaki Gminy Świdnica”, „Mażoretki z Gminy Świdnica”, „Ale Babki”, „Kądziołeczka”, „Zespół Pieśni i tańca Bystrzyca”, „A to Heca”. Gwiazdą tegorocznych dożynek jest zespół Tercet Egzotyczny.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)