[FOTO, WIDEO] Rezonans magnetyczny już działa

poniedziałek, 14.5.2018 15:18 6545 2

Na tę chwilę czekali wszyscy pacjenci korzystający z usług świdnickiego szpitala Latawiec. Wreszcie, po miesiącach, udało się uruchomić rezonans magnetyczny, który sprawi, że komfort chorych znacznie się poprawi. To także krok milowy w lepszej i szybszej diagnostyce.

Świdnicka placówka już dawno zakończyła budowę pomieszczenia, w którym znajdować miał się sprzęt. Niestety, opóźnienia w zakupie rezonansu wynikały z braku środków. Szpital bowiem nie otrzymał pieniędzy z jednego z konkursów. Szansa jednak pojawiła się wraz z rozdawaniem środków przez Urząd Marszałkowski. W sumie dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniosło ponad 4 miliony złotych a całość kosztowała blisko 6 milionów złotych.

- Rzeczywiście pierwszeństwo w pozyskiwaniu środków miały szpitale kliniczne, stąd pojawiały się trudności w pozyskiwaniu środków. Determinacja starosty oraz dyrektora szpitala zaowocowała jednak tym, że dzisiaj szpital Latawiec, dzięki sprzętowi, jest przykładem dla całej Polski - mówiła podczas konferencji 14 maja, wicemarszałek województw dolnośląskiego, Iwona Krawczyk.

Na chwilę obecną z nowoczesnego rezonansu medycznego będą mogli korzystać tylko pacjenci szpitala. 

- Oczywiście wystąpiliśmy już do Narodowego Funduszu Zdrowia z wnioskiem o rozpisanie konkursu na świadczenie tego typu usług i jesteśmy dobrej myśli. Wiemy przecież doskonale, że potrzeby pacjentów w tym zakresie są ogromne. Na chwilę obecną nie będzie na razie możliwości korzystania ze sprzętu w sposób komercyjny, aczkolwiek będziemy do tego dążyć. Pozyskanie takiej jakości sprzętu to dobra informacja dla naszych pacjentów. Często w diagnostyce liczył się czas, a musieliśmy ich wozić do szpitali, poza naszym powiatem. Teraz na szczęście się to zmieni - podkreślał dyrektor szpitala Latawiec, Grzegorz Kloc.

Środki na budowę budynku, w którym mieści się rezonans oraz kuchnia szpital wyasygnował z własnej kieszeni. 

***

Rezonans magnetyczny jest niezastąpiony ww diagnostyce wielu chorób m.in. ośrodkowego układu nerwowego (mózg i kanał kręgowy) i tkanek miękkich kończyn (tkanki podskórne, mięśnie i stawy). Obecnie jest to metoda pozwalająca w najlepszy sposób ocenić struktury anatomiczne oraz ewentualną patologię z dokładnością do kilku milimetrów. Pacjenci ze Świdnicy na to badanie wysyłani są do pobliskich placówek w Wałbrzychu, Legnicy czy Wrocławiu.

Budynek powstał między budynkiem B1 (5-kondygnacyjnym budynkiem mieszczącym min. Blok Operacyjny, Oddział AiIT, sterylizację i aptekę ) –a budynkiem Stacji Dializ na działce nr 1836 i jest połączony łącznikiem na każdej kondygnacji z budynkiem B1.

Na parterze o powierzchni 362,12m2 dwukondygnacyjnego budynku o łącznej powierzchni użytkowej 736,82 m2 będzie znajdować się tzw. centrum diagnostyczne z rezonansem magnetycznym, natomiast w przyziemiu mieści się  kuchnia przyszpitalna o powierzchni 374,7 m2. Budowa objęła towarzyszącą infrastrukturą techniczną, plac parkingowy i dojazd od ul. Korczaka.

Nowy rezonans magnetyczny, SIGNA™ Voyager 1,5T firmy GE Healthcare, został zbudowany w oparciu o nowoczesną architekturę, która zapewnia lepszy stosunek sygnału do szumu i ostrzejsze obrazy o wysokiej jakości. Inteligentna konstrukcja automatyzuje protokoły pacjenta, aby skrócić czas badania i jednocześnie móc zwiększyć liczbę badanych pacjentów. SIGNA™ Voyager jest wyposażony w platformę aplikacyjną SIGNA™Works, która pozwala na maksymalizację wydajności klinicznej i zwiększenie wydajności operacyjnej.

Pacjenci badani typowym aparatem rezonansu magnetycznego bardzo często są narażeni na hałas o natężeniu porównywalnym do pracy młota pneumatycznego albo koncertu rockowego. Dzięki technologii Silent Scan zamontowanej na aparacie SIGNATM Voyager umożliwiamy pacjentom badanie w komfortowych warunkach, gdzie hałas jest zredukowany prawie do zera (poziom szeptu).

Zakład Diagnostyki Obrazowej i Radiologii, w której znajduje się rezonans magnetyczny SIGNA™ Voyager 1,5T firmy GE Healthcare dysponuje w chwili obecnej nowoczesną i spełniającą standardy europejskie aparaturą do klasycznych badań radiologicznych, tomograficznych, ultrasonograficznych, mammograficznych w niedługim czasie także planowane jest wykonywanie badań densytometrycznych (gęstości kości).

Napisz do autora:

Justyna Bereśniewicz, dsw@doba.pl

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

Sikora wtorek, 15.05.2018 10:05
Napisałem komentarz i co cenzura oj biedaki z doby.pl
poniedziałek, 14.05.2018 21:31
NFZ jak zwykle da limit. Można przecież zarabiać na tym...