[FOTO, WIDEO] Konferencja "Czyste Powietrze" w Strzegomiu

wtorek, 12.10.2021 20:37 752 4

11 października br. w Strzegomiu ogłoszono start pilotażowego programu „Czyste Powietrze” dla budynków wielorodzinnych na Dolnym Śląsku oraz oficjalnie zaprezentowano nowy wóz strażacki.

Ruszył właśnie pilotaż nowego programu wsparcia dla budynków wielorodzinnych na Dolnym Śląsku. Wspólnoty i mieszkańcy indywidualni mogą ubiegać się o dofinansowanie do wymiany nieefektywnych źródeł ciepła oraz na termomodernizację.  Łącznie w ramach 20-milionowego budżetu zaplanowano wymianę 720 kopciuchów.

O szczegółach programu poinformowali  na konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu Ireneusz Zyska - wiceminister klimatu i środowiska, Jarosław Obremski - wojewoda dolnośląski, prof. Maciej Chorowski - prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Łukasz Kasztelowicz - prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, wiceprezes Bartłomiej Wiązowski oraz burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta

- Program pilotażowy posłuży nam  w przyszłym roku do uruchomienia programu ogólnopolskiego. Sparametryzujemy warunki, przetestujemy też, jak go odbierają zarządcy wspólnot  i współwłaściciele. Wierzę, że spotka się on z dużym zainteresowaniem –mówi wiceminister Ireneusz Zyska. Jak poinformował minister, środki są zdeponowane na kontach WFOŚiGW we Wrocławiu i każdy, kto złoży wniosek, po pozytywnym rozpatrzeniu oraz spełnieniu wszystkich warunków, może liczyć na dofinansowanie. 

Przypomnijmy, że na parterze strzegomskiego magistratu działa specjalny punkt konsultacyjno-informacyjny dla beneficjentów programu "Czyste Powietrze", w którym mieszkańcy uzyskają kompleksowe informacje i fachowe wsparcie. Konferencja była również znakomitą okazją do prezentacji nowego wozu strażackiego, na którego zakup nasza gmina otrzymała promesę w wysokości 782 tys. zł. 

Jest to bardzo nowoczesny pojazd wyposażony w siedem skrytek, kryjących autopompę i sprzęt oraz zbiornik na wodę i środek pianotwórczy. Wśród elementów układu wodnego znajdują się działko wodno-pianowe, tzw. szybkie natarcie z 60 m wężem oraz zraszacze. Ponadto wóz wyposażono w nowoczesne oświetlenie z masztem pneumatycznym oraz wyciągarkę elektryczną. – Jestem przekonany, że będzie jak najlepiej służył naszym strażakom w ich codziennej, bardzo trudnej pracy – podkreśla burmistrz Zbigniew Suchyta.

Foto, Wideo: Mariusz Ordyniec

Przeczytaj komentarze (4)

Komentarze (4)

Szww wczoraj, 20 godz temu
Czyli teraz widać w co gra nasz Pan i władca... Kiedyś...
Kozel środa, 13.10.2021 15:50
Czyste powietrze w Strzegomiu??? Chyba najbardziej w jak wiatr wieje...
Dróbka środa, 13.10.2021 14:37
"Start programu czyste powietrze". Ciekawe? Przecież jeszcze nie zapłacili zwrotów...
kaczka środa, 13.10.2021 08:51
A te barany w garniturach,tak szczerza usmiechy jakby ten samochód...