[FOTO, WIDEO] "Kobieta powinna mieć wybór" - debata nad prawami kobiet w Polsce

sobota, 27.11.2021 15:33 2180 17

Czy walka o prawa kobiet w Polsce PiS jest skazana na porażkę? Jak dziś wygląda sytuacja z perspektywy małych miast? Czy zmienia się świadomość społeczna dotycząca in vitro, aborcji, antykoncepcji? Jak postrzegane są w społeczeństwie prawa kobiet w kontekście praw człowieka? - na te pytania odpowiedzi próbowały znaleźć zaproszone przez posła Krzysztofa Śmiszka uczestniczki debaty, która miała miejsce 27 listopada w sali konferencyjnej jednego ze świdnickich hoteli.

Spotkanie z zaproszonymi gościniami, czyli Adelą Białoboki - Chylińską świdnicką położną, Anną Gromek prezeską fundacji Endomama, Katarzyną Lubieniecką- Różyło z Wiosny Kobiet oraz posłanką Joanna Scheuring-Wielgus było okazją do podsumowania pierwszej rocznicy wprowadzenia w Polsce prawa zaostrzającego dokonywania aborcji. Od czasu dojścia do władzy przez Prawo i Sprawiedliwość w 2015 r. kilka razy składano projekty, które godziły w interes społeczny kobiet, i ich swobodę. W 2021 roku Trybunał Konstytucyjny, pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej (odkrycia towarzyskiego Jarosława Kaczyńskiego) wydał orzeczenie, w którym uznano, że dokonanie aborcji ze względu na nieuleczalną wadę płodu jest niezgodne z konstytucją. Na ulice polskich miast wyszły dziesiątki tysięcy ludzi, by wyrazić swój sprzeciw wobec takie rozstrzygnięcia. Niestety, ich głos w trybunale i parlamencie, zdawał się być niesłyszalny. Już wtedy aktywistki wskazywały, że takie rozwiązanie przyniesie katastrofalne skutki dla polskich kobiet a podziemie i turystyka aborcyjna będą kwitnąć w najlepsze. Zdaniem działaczek  niejedna z Polek przypłaci zakaz usunięcia ciąży życiem. I tak w istocie się stało. We wrześniu tego roku w Pszczynie zmarła 30-letnia Izabela. Pszczynianka zgłosiła się w 22 tygodniu ciąży do szpitala, po tym jak odeszły jej wody płodowe a lekarze nie zdecydowali się na terminację ciąży, co przyczyniło się do wstrząsu septycznego, w wyniku którego kobieta zmarła. Osierociła 9-letnią córkę pozostawiając w żałobie męża, mamę, brata, przyjaciół. Szpital, gdy cała sprawa ujrzała światło dzienne, po blisko 2 miesiącach od tragicznego zdarzenia, w wydanym oświadczeniu poinformował, że lekarze, którzy mieli opiekować się 30-latką zostali zawieszeni. Kontrolę w placówce na zlecenie ministra zdrowia wszczął NFZ a rodzina zmarłej powiadomiła prokuraturę.
W najbliższą środę odbędzie się pierwsze czytanie projektu nowej inicjatywy obywatelskiej “Zatrzymać aborcję”. Według tego projektu aborcja na każdym etapie ciąży byłaby zabójstwem, a kobiety, które jej dokonują i wszyscy, którzy im w tym pomagają, podlegaliby sankcjom karnym w postaci kary do 25 lat więzienia. 

- Obecnie mówi się o rejestracji ciąż, które chce wprowadzić Ministerstwo Zdrowia. Rodzi się więc pytanie kto będzie miał do niego wgląd? Czy tylko minister, a może Zbigniew Ziobro? W zeszłym roku wyeliminowano jedną z trzech przesłanek dot. aborcji ciąży a już w środę odbędzie się pierwsze czytanie projektu zakazującego całkowicie usunięcia ciąży w Polsce. Wiemy, że w dalszym etapie trafi do komisji. To kolejny krok do ograniczania praw kobiet w naszym kraju - podkreślał poseł Krzysztof Śmiszek.

W jakim miejscu jesteśmy zatem jeśli chodzi o prawa kobiet w Polsce?

- Sytuacja na dzień dzisiejszy nie jest ciekawa, ale niesie ze sobą nadzieję, że będzie lepiej. Mówimy o prawach kobiet coraz częściej i nasz głos jest bardziej słyszalny. Wyrok, który zapadł rok temu sprawił, że podziemie aborcyjne ma się dobrze, tak jak i turystyka aborcyjna. Zadajmy zatem sobie pytanie. Dlaczego od momentu objęcia władzy przez PiS środowiska fundamentalne tak bardzo się uaktywniły? Ponieważ partia ta ochoczo z nimi współpracuje, jak choćby z Ordo Iuris. Ich działania rozprzestrzeniają się na całą Europę. Chcą wpływać na nasz wybór co przypomina mi historię Opowieści Podręcznej - wskazywała posłanka Joanna Scheuring-Wielgus.

Zakaz aborcji w przypadku nieuleczalnej wady płodu to nie tylko zapis w ustawie, ale przede wszystkim ludzkie tragedie. Z nimi na co dzień w swojej pracy mierzy się położna Adela Białoboki-Chylińska.

- Pracuję w zawodzie od 10 lat i widziałam różne sytuacje kobiet i ich dramaty. Moją rolą jest przy nich trwać, bez względy na podejmowane decyzje. Kiedy zaczęły obowiązywać nowe przepisy kobiety boją się zachodzić w ciążę i mówię to z pełnym przekonaniem. Wiele jest historii, w których kobieta rodzi chore dziecko i zostaje z tym zupełnie sama. Nie ma wtedy przy niej najczęściej partnera ani państwa. Jest sama i skazana tylko na siebie. Jak ma unieść taki ciężar? Przecież ja to oglądam na co dzień. Kobieta musi mieć wybór i wziąć za niego odpowiedzialność. Nikt z nas nie ma prawa podejmować za kogoś decyzji - mówiła Adela Białoboki-Chylińska. - Kobiety zaczynają się bać, dzietność spada a będzie coraz gorzej. Żadna z nas nie jest w tym momencie bezpieczna.

O fali hejtu, która zalała internet po zeszłorocznych marszach opowiedziała z kolei prezydentka Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.

- Kiedy  ubierałyśmy się w czarne płaszcze i przychodziłyśmy na rynek, i mówiłyśmy o tym, że prawa kobiet są ważne, w różnym kontekście, nie tylko w kontekście prawa do aborcji, ale i tego, że mieć np. dobrą opiekę medyczną, żeby być objętą opieką w ciąży, mieć badania prenatalne, wylało się na nas wiadro hejtu i nienawiści, szczególnie w katolickich czasopismach. Zakres tych represji sięga nas w taki sposób, ale na pewno będziemy milczeć. Jesteśmy kobietami w wieku, w którym rodzić nie będziemy, ale myślimy o naszych córkach czy wnuczkach. Kobiety muszą mieć wybór, i wsparcie w nim, instytucjonalne, finansowe i mentalne. A my  z naszą mentalnością ostatnio robimy straszne rzeczy,  ja się na to nie zgadzam - podkreślała prezydentka Świdnicy.

Przeczytaj komentarze (17)

Komentarze (17)

sobota, 27.11.2021 16:53
W sumie ważny temat a ludzi mało.
HENIO sobota, 27.11.2021 17:56
Wazny temat dla tego faceta z broda ???
siostra apostazja niedziela, 28.11.2021 17:14
Henio ! Nie wszyscy zajmują się wyłącznie swoimi... brodami !...
poniedziałek, 29.11.2021 19:40
wy...j
siostra apostazja niedziela, 28.11.2021 17:16
Przykre... Ale się nie dziwię. W tym miasteczku ,,po cichu"...
;-))) niedziela, 28.11.2021 21:12
Reklama znów ,,0"? Zaciemnienie informacji że coś się dzieje? Konkurs...
siostra apostazja poniedziałek, 29.11.2021 00:41
Ciekawe kto wiedział że będzie takie spotkanie...Zapowiedzi nie doczytałam. Czy...
niedziela, 28.11.2021 23:52
"Dość dyktatury kobiet !"
siostra apostazja poniedziałek, 29.11.2021 00:34
;-))) Nękany przez mamuśkę dyktatorkę ??? Te jjjjjędzowate to strasznie...
poniedziałek, 29.11.2021 19:37
to pani scheuring krzyczała, spytaj jej.
apostazja+ niedziela, 28.11.2021 17:55
Jesteśmy pod działaniem międzynarodowych sekt ultrakatolickich. Milionowe interesy wyłudzone od...
niedziela, 28.11.2021 19:38
podziel się z lekarzem swoimi urojeniami i frustracjami
niedziela, 28.11.2021 20:55
Szkoda czasu dla mnie ! Jest tyle pseudo -urojonych firm...
niedziela, 28.11.2021 17:05
Ważny temat i klozetowa się nie zgadza a ja się...
siostra apostazja niedziela, 28.11.2021 17:45
A ty co tak jadem zioniesz? Prosto z konfesjonału brodę...
niedziela, 28.11.2021 19:54
i kto to pisze ?
niedziela, 28.11.2021 20:50
Tchórz BEZ PODPISU !