komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK
LOTTO

środa, 20 lutego 2019

Leona, Ludomira

[FOTO, WIDEO] Deklaracja Świdnicka z okazji 100-lecia niepodległości podpisana

piątek, 5.10.2018 16:31 , komentarze: 1 , odsłony: 2295
kategorie artykułu:

8 gmin powiatu świdnickiego i rada powiatu podpisało podczas uroczystej sesji Deklarację Świdnicką. W trakcie spotkania włodarzy, radnych, duchowieństwa, kombatantów wręczono także odznaczenia przyznane przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego oraz powiat świdnicki.

Wyjątkowe posiedzenie miało miejsce 5 października w sali widowiskowej przy I Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy. Rozpoczęło je powitanie gości oraz 20 minutowy występ zespołu Mazowsze (koncert dla szerszej publiczności zaplanowano na godzinę 18.30 w hali OSIR, niestety nie ma już dostępnych biletów). Następnie przedstawiciele wszystkich gmin i powiatu świdnickiego podpisali Deklarację Świdnicką, która powstała z okazji odzyskania przez Polskę 100 lat temu niepodległości. 

W trakcie uroczystości odznaczenia Zasłużony dla Dolnego Ślaska z rąk Iwony Krawczyk, wicemarszałek województwa odebrali: Jolanta Kumor, trenerka młociarzy, nauczycielka wychowania fizycznego i jej podopieczny, trzykrotny mistrz świata w rzucie młotem, Paweł Fajdek. Złotą odznaką honorową został wyróżniony także wicestarosta Zygmunt Worsa.

Swoją nagrodę przyznał również powiat świdnicki. Dotychczas Orła Powiatu otrzymało 15 osób. Do tego grona dołączyła właśnie wójt gminy Świdnica, Teresa Mazurek.

Treść Deklaracji Świdnickiej:

My, mieszkańcy gmin Powiatu Świdnickiego, chcemy w tym szczególnym dla każdego Polaka czasie, jakim jest 100-lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości, wyrazić naszą dumę, wdzięczność oraz podziw dla naszych przodków za ich trud i walkę o niepodległość Ojczyzny. Burzliwe dzieje tych ziem są dla nas świadectwem wielonarodowościowego kontekstu kulturowego i bogactwa historycznego.

Z całą mocą i z pełną świadomością naszej tożsamości czujemy się spadkobiercami szlachetnego rodu Piastów Świdnickich, którzy budowali na tych ziemiach podwaliny rodzącego się w 966 roku Państwa Polskiego i przez stulecia zachowywali wierność królowi polskiemu. Jednocześnie nie zapominamy o wkładzie  późniejszych władców, którzy losy tych ziem związali z Koroną Czech, a później dynastią Habsburgów oraz Królestwem Prus. Ich wkład w rozwój i prestiż regionu jest nieocenionym dziedzictwem, z którego dziś możemy czerpać pełnymi garściami, spacerując po pięknie zachowanych, zabytkowych miejscowościach Dolnego Śląska.

Ziemie te przez stulecia były oderwane od Polski. Wróciły do Macierzy dopiero po burzliwych wydarzeniach II Wojny Światowej. Ich polskość od nowa budowali przesiedleńcy z Kresów Wschodnich oraz innych terenów powojennej Polski. Jako ich potomkowie czujemy się odpowiedzialni za dalsze losy regionu. Deklarujemy w tym podniosłym dniu nasze pełne oddanie dla wartości wyznawanych przez naszych przodków – wolności, równości i tolerancji. Chcemy żyć w Polsce otwartej dla każdego niezależnie od pochodzenia, rasy, wyznania czy poglądów. Będziemy wspólnie starać się, by w Powiecie Świdnickim miasta i wsie były dumne ze swojej wielonarodowej przeszłości.

Cieszymy się z osiągnięć ostatnich 29 lat wolności. Odnieśliśmy jako naród sukces nie tylko w dziedzinie gospodarczej, ale i w epokowym dziele budowy demokratycznego państwa. Umocniliśmy nasze bezpieczeństwo, przystępując do NATO. Uzyskaliśmy członkostwo w Unii Europejskiej, której podwalinami  stały się wartości chrześcijańskie.

Nasza świdnicka ziemia była już świadkiem wielu niezwykłych, historycznych wydarzeń. Jednak tym najważniejszym był moment pojednania narodu polskiego i niemieckiego. 12 listopada 1989 roku na dziedzińcu zabytkowego pałacu w Krzyżowej odbyła się słynna już ze swej symboliki msza, podczas której premier Tadeusz Mazowiecki oraz kanclerz Helmut Kohl uścisnęli sobie dłonie na znak pojednania. Wspominamy ów znaczący gest nie bez przyczyny. Wiążemy z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości wielkie nadzieje. Wierzymy, że dzień 11 listopada 2018 roku stanie się pięknie przeżytym narodowym świętem, a także wspólnym mianownikiem dla każdego rodaka i doprowadzi do pojednania  nas, Polaków.

Przewodniczący Rady

Jan Dzięcielski

 

 

Wasze komentarze


wczoraj, 7 godz temu
2
poniedziałek, 18.2.2019 19:26
poniedziałek, 18.2.2019 13:51
2
poniedziałek, 18.2.2019 13:31
3
poniedziałek, 18.2.2019 08:46
1
niedziela, 17.2.2019 08:54
3
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki