[FOTO] W środę dentobus przyjedzie do Świdnicy

wtorek, 23.11.2021 13:00 856 0

Już w najbliższą środę 24 listopada Świdnicę odwiedzi dentobus, czyli mobilny gabinet dentystyczny. Z bezpłatnego badania stanu uzębienia i dziąseł będą mogły skorzystać dzieci uczęszczające do publicznych przedszkoli i szkół podstawowych. Miasto podpisało umowę z operatorem Dolnośląskiego Dentobusa, w ramach NFZ.

 Grafik dentobusa na listopad:

24 listopada, środa 08:00 - 14:00, Przedszkole Miejskie nr 15 ul. Of. Oświęcimskich 45A,

25 listopada, czwartek 08:00 - 14:00, Przedszkole Miejskie nr 4 ul. J. Lelewela 10,

26 listopada, piątek 08:00 - 14:00, Szkoła Podstawowa nr 105 ul. Saperów 27 A,

29 listopada, poniedziałek 08:00 - 14:00, Szkoła Podstawowa nr 105 ul. Saperów 27 A,

30 listopada, wtorek 08:00 - 14:00, Szkoła Podstawowa nr 8, ul. Wałbrzyska 39.

Na przeglądy dentystyczne zapisanych jest już 911 dzieci.

Dentobus zaparkuje przed każdą z placówek oświatowych. Wizyta będzie bezpłatna, bezpieczna i atrakcyjnie przeprowadzana dla dzieci. Jednak, aby mogła być ona możliwa, rodzice lub opiekunowie prawni muszą wyrazić na nią zgodę. Stosowne oświadczenie jest dystrybuowane w przedszkolach i szkołach.

 - Nawet jeśli Państwa pociecha znajduje się pod opieką stomatologa, wykonany przez lekarza dentobusa przegląd może pomóc w diagnozie, wykazać potrzebę leczniczą i przyspieszyć usunięcie problemu. Zachęcam więc serdecznie najmłodszych świdniczan do udziału w badaniach – mówi Izabela Siekierzyńska, Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Spraw Socjalnych

Zgodnie z badaniami 86,9% polskich sześciolatków dotyka problem próchnicy, a jej intensywność to średnio 5,1 zębów zainfekowanych. Wczesna diagnoza pozwala na szybkie i bezbolesne leczenie. Odsunięcie leczenia w czasie może prowadzić do konieczności leczenia kanałowego lub utraty zęba. Z uwagi na COVID, najprawdopodobniej większa część dzieci nie była w ostatnim czasie badana przez lekarza dentystę, co potencjalnie zwiększa ilość problemów stomatologicznych, które mogą wystąpić u dzieci.

 

W dentobusie wdrożony jest program bezpiecznej przychodni mobilnej. Pacjenci przyjmowani są w pełnych środkach ochrony osobistej, przy pracującej przepływowej lampie UVC, z zastosowaniem środków dezynfekcji powierzchniowej i dezynfekcji ust pacjenta.  

Po wykonanych przez lekarzy czynnościach, dziecko (lub wychowawca w wypadku przedszkolaków lub młodszych uczniów) otrzyma kartę pacjenta. W niej, między innymi, lekarz po zbadaniu stanu uzębienia i błon śluzowych, określi na diagramie potrzeby leczenia zachowawczego, oceni wady zgryzu i wskaże ewentualne potrzeby konsultacji specjalistycznych (np. ortodontycznej). Wzięcie udziału w przeglądzie jest dobrowolne i nie narzuca w żaden sposób kontynuacji, wyboru lekarza czy też metod i finansowania leczenia. 

 Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.directmedic.pl.

foto Mariusz Ordyniec 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)