[FOTO, VIDEO] Pszenno walczy ze skutkami ulewy. Ochotnicy rozkładają worki z piaskiem

sobota, 14.9.2024 11:20 6088 0

Na Piławie poziom wody wzrósł i rzeka jest bliska wylania w Pszennie, ochotnicy rozkładają worki z piaskiem. Wraz z ogłoszeniem pogotowia powodziowego pracownicy Urzędu Gminy Świdnica rozpoczęli dyżury i pozostają do Państwa dyspozycji - tel. kontaktowy 74 852 30 67 Inne ważne numery. W razie potrzeby zgłoszenia niepokojących/ groźnych sytuacji prosimy o kontakt telefoniczny bezpośrednio ze służbami mundurowymi (nr: 112), koordynatorem działań z ramienia Urzędu Gminy Świdnica Renatą Bogucką (nr: 602 771 228) lub za pośrednictwem sołtysów Państwa miejscowości.

 

Pogotowie przeciwpowodziowe ogłasza wójt gminy gdy poziom wód wzrasta do ustalonego na danym wodowskazie poziomu ostrzegawczego i nadal się podnosi lub istnieją inne przesłanki o zagrożeniu powodziowym. Pogotowie przeciwpowodziowe wiąże się przede wszystkim ze sprawdzeniem gotowości działania służb i instytucji odpowiedzialnych za ochronę ludzi i przeciwdziałanie skutkom powodzi. Stosuje się również wzmożoną obserwację stanów wód i infrastruktury przeciwpowodziowej.

 Co warto wiedzieć w sytuacjach zagrożenia intensywnymi opadami/ podtopieniami/ powodzą? Rządowe Centrum Bezpieczeństwa podpowiada m.in.: • nie zbliżajmy się do wezbranych rzek i słuchajmy poleceń służb, • przenieśmy wartościowe rzeczy na górne kondygnacje budynku, • zadbajmy o to, by telefon komórkowy cały czas był w pełni naładowany, • pojazdy z terenu posesji przestawmy w niezagrożone powodzią miejsca , • jeżeli posesja znajduje się w strefie zalewowej lub w pobliżu przepływających opodal rzek (strumieni), bądźmy w gotowości do zabezpieczenia budynku workami z piaskiem, • wypasane zwierzęta gospodarskie przepędźmy w bezpieczne miejsca (Przygotuj zwierzęta hodowlane do ewakuacji, porozmawiajmy z sąsiadami o pomocy przy załadunku. Rozważmy ewakuację zwierząt zaraz po ogłoszeniu alarmu powodziowego. Taka ewakuacja jest zawsze dużo trudniejsza niż ewakuacja ludzi i zajmuje dużo czasu. Paszę dla zwierząt przenieśmy w niezagrożone zalaniem miejsce), • ograniczmy do niezbędnego minimum opuszczanie mieszkań lub miejsc pobytu, aż do ustąpienia opadów, • zrezygnujmy z podróżowania samochodem. Jeżeli podróż jest konieczna unikajmy przejeżdżania przez rozległe kałuże, pod wiaduktami i podziemnymi ciągami komunikacyjnymi, • nie parkujmy samochodów nad studzienkami ściekowymi i w rejonach, które mogą ulec zalaniu, • szukając pomocy, korzystajmy z telefonu alarmowego „112”, • należy bezwzględnie podporządkować się poleceniom wydawanym przez władze lokalne i kierujących akcją ratowniczą.Więcej porad znajdą Państwo tutaj:https://www.gov.pl/web/rcb/jak-postepowac-podczas-powodzi

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)