[FOTO, VIDEO] Ponad 290 kg amfetaminy i 100 kg marihuany. Handlarze narkotykami staną przed sądem

piątek, 3.3.2023 08:21 2549 0

Siedmiu mężczyzn, mieszkańców powiatu świdnickiego, nyskiego oraz wałbrzyskiego odpowie za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym 33-latek z powiatu świdnickiego poniesie odpowiedzialność za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, która wytwarzała i sprzedawała narkotyki.

 Śledztwo prowadzone jest od połowy ubiegłego roku. Na początku, funkcjonariusze realizowali je pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Olecku. Wówczas czynności organów ścigania zainicjowało ujawnienie na terenie powiatu oleckiego prawie 2 kg amfetaminy. W rezultacie wdrożonych w tym roku działań, przeszukano pomieszczenia mieszkalne oraz pojazdy, którymi poruszały się osoby podejrzane. Ujawniono i zabezpieczono znaczną ilość narkotyków w postaci amfetaminy, marihuany i kokainy. Pięciu mężczyznom, mieszkańcom województwa dolnośląskiego i opolskiego, przedstawiono zarzuty posiadania narkotyków i wprowadzania ich do obrotu. Jeden z mężczyzn usłyszał również zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, a dwóch innych, zarzuty udziału w tej grupie. W lutym br., kolejny z podejrzanych, został zatrzymany na terenie województwa dolnośląskiego. Funkcjonariusze SG, CBŚP i KPP w Świdnicy, w jego aucie ujawnili ponad 10 kg amfetaminy.

Wobec osób, które uczestniczyły w grupie przestępczej na wniosek prokuratora sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

 Od marca br. śledztwo prowadzone było pod nadzorem Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku. Wykonane w tej w sprawie dalsze czynności dowodowe, pozwoliły na ustalenie, że narkotyki pochodzą z południa Polski. Wytypowano kolejne dwie osoby zajmujące się ich wytwarzaniem i wprowadzaniem do obrotu środków odurzających. W marcu br. zatrzymano dwóch mieszkańców województwa opolskiego. Jednemu z nich zarzucono, m. in. wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu znacznej ilości amfetaminy w ramach działania grupy przestępczej. Drugi usłyszał zarzuty wprowadzania do obrotu oraz posiadanie znacznej ilości różnego rodzaju środków odurzających, w tym kokainy i marihuany. Również wobec tych osób na wniosek Prokuratora Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku, sąd zastosował tymczasowe aresztowanie.

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Gołdapi razem z policjantami z Zarządu w Opolu Centralnego Biura Śledczego Policji rozbili gang narkotykowy. Przed sądem za produkcję i handel narkotykami stanie 16 osób.

Wspólnicy zorganizowanej grupy przestępczej wprowadzili do obrotu ponad 290 kg amfetaminy, 100 kg marihuany 3,8 kg kokainy, 1,2 kg mefedronu oraz 43 tys. sztuk  tabletek MDMA. Wartość czarnorynkowa narkotyków wynosi ponad 28 mln zł.

 \- W toku śledztwa, nadzorowanego przez Pomorski Wydział Zamiejscowy do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku ustalono, że członkowie gangu narkotykowego, wytwarzali substancje odurzające, wprowadzali je do obrotu, czyniąc sobie z tego stałe źródło dochodu. Ponadto, niektórzy z nich posługiwali się podrobionymi dokumentami i wyłudzali kredyty. W ten sposób doprowadzali banki do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Łącznie „wyprowadzili” z banków ponad milion złotych. W rezultacie przeszukano pomieszczenia mieszkalne oraz pojazdy, którymi poruszały się osoby oskarżone. Ujawniono i zabezpieczono znaczną ilość narkotyków w postaci amfetaminy, marihuany, kokainy, mefedronu oraz tabletek MDMA. Ponadto u jednego z zatrzymanych znaleziono broń gazową, naboje alarmowe i gazowe oraz dowody osobiste i paszport - informuje rzecznik warmińsko-mazurskiego oddziału Straży Granicznej.

7 mężczyzn, mieszkańców powiatu świdnickiego, nyskiego oraz wałbrzyskiego odpowie za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym 33-latek z powiatu świdnickiego poniesie odpowiedzialność za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, która wytwarzała i sprzedawała narkotyki.

Pozostali mieszkańcy województwa dolnośląskiego, lubuskiego i śląskiego, odpowiedzą za handel narkotykami. Oczywiście niektórzy z nich poniosą odpowiedzialność za posiadanie broni, podrobionych dokumentów, czy wyłudzanie kredytów oraz pobicie. Grozi im nawet do 12 lat pozbawienia wolności.

 Zakres prokuratorskich zarzutów

Prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku siedmiu oskarżonym zarzucił udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany z art. 258 § 1 k.k w tym oskarżonemu Tomaszowi F. kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą kwalifikowane z art. 258 § 3 kk. Ponadto prokurator zarzucił oskarżonym wprowadzenie do obrotu znacznej ilości narkotyków kwalifikowane z art. 56 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz dokonaniem licznych oszustw kredytowych na łączną kwotę ponad miliona złotych.

Kolejnym oskarżonym prokurator zarzucił popełnienie przestępstw narkotykowych związanych z ich produkcją i handlem kwalifikowane z art. 56 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii , oszustwa kredytowe, podrabianie i ukrywanie dokumentów, posiadanie bez wymaganego zezwolenia broni palnej kwalifikowane z art. 263 § 2 kk oraz pobicie.

Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą do 12 lat pozbawienia wolności.

Na wniosek prokuratora w toku postępowania zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania wobec dziesięciu osób, natomiast wobec kilku prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze nieizolacyjnym. Ponadto, prokurator dokonał zabezpieczenia majątkowego na mieniu oskarżonych o łącznej wartości 70 tysięcy złotych.

- W toku śledztwa prokurator ustalił, że od 2018 roku na terenie województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz warmińsko-mazurskiego działała zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się wytwarzaniem, wprowadzaniem do obrotu oraz dalszą dystrybucją różnego rodzaju środków odurzających i substancji psychotropowych. Przedmiotem obrotu była przede wszystkim amfetamina i marihuana, zaś w mniejszym zakresie kokaina, tabletki MDMA oraz mefedron. Z ustaleń śledztwa wynika, że grupa wprowadziła do obrotu ponad 290 kg amfetaminy, 100 kg marihuany, 3,8 kg kokainy, 1,2 kg mefedronu oraz 43 tysiące sztuk tabletek MDMA o łącznej wartości ponad 28 milionów złotych. W trakcie postępowania przygotowawczego dokonano przeszukań pomieszczeń mieszkalnych oraz pojazdów użytkowanych przez oskarżonych, a następnie ujawniono i zabezpieczono znaczną ilość narkotyków, broń, amunicję, dowody osobiste i paszport osób trzecich - informuje Prokurator Krajowy.

Foto, Video - Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej, Prokuratura Krajowa.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)