[FOTO, VIDEO] "Chude portfele, puste kieszenie." Za nami debata Nowej Nadzei

sobota, 10.9.2022 18:25 2653 6

O tym, czy drożyzna połączy obywateli w walce z państwem Prawa i Sprawiedliwości, kiedy nadejdzie koniec wysokiej inflacji i czy musimy wziąć sprawy w swoje ręce debatowali członkowie Nowej Nadziei w sobotę 10 września, w Świdnicy.

Wysokie ceny to wciąż aktualny temat w Polsce. Co robi z tym władza? Czy rządzący radzą sobie z inflacją? I w końcu: czy na horyzoncie widać już lepsze czasy dla nas i naszych portfeli? Na te oraz inne pytania starali się odpowiedzieć uczestnicy sobotniej debaty: Beata Moskal-Słaniewska - Prezydent Świdnicy, Ryszard Petru - ekonomista i polityk, Iwo Augustyński - doktor nauk ekonomicznych oraz Jacek Iwancz - radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

 - Inflacja nie jest jedynie polskim problemem. W różnych krajach, różnie to wygląda. W Europie zachodniej inflacja spowodowana jest bardzo wysokimi cenami energii. W stanach Zjednoczonych inflacja spowodowana jest polityką fiskalną. Z kolei w Polsce istnieją trzy czynniki inflacji: droga energia, nadmierne wydatki państwa, nie tylko w okresie covidowym,  oraz koszmarna polityka Narodowego Banku Polskiego. Chciałem zwrócić uwagę na to, że jeszcze rok temu inflacja wynosiła w Polsce 8, 9%. Jeżeli nie utniemy inflacji teraz to zostanie z nami na lata. Obecnie w naszym kraju sytuacja jest bardzo poważna, ponieważ prognozowane 16 % nie będzie ostatecznym rekordem, możemy spodziewać się nawet 20% inflacji. Zubożenie polskiego społeczeństwa będzie postępowało - mówił Ryszard Petru.

 
- Partia rządząca jest partią, która samorządów nie lubi. My się ciągle im wymykamy, mamy wciąż duże ustawowe kompetencje, aby na terenie naszych gmin, powiatów, województw, zarządzać pieniędzmi, które również ustawowo nam przyznano. To się bardzo nie podobało Prawu i Sprawiedliwości od samego początku, stąd próby częściowego ubezwłasnowolnienia nas, odebrania nam wielu uprawnień – mówiła Beata Moskal-Słaniewska - Prezydent Świdnicy.
 
FOTO - J. Cader, M. Stuła
                                                                                                                                                                                   J. Cader -  dsw@doba.pl
 

Przeczytaj komentarze (6)

Komentarze (6)

niedziela, 11.09.2022 11:57
To ten IDIOTA namawiał na branie kredytów we frankach.BANDA ŚMIECI
sobota, 10.09.2022 21:49
Przygotowanie do wyborów? Już nie Nowoczesna, ale znowu "coś staro-nowego"...
sobota, 10.09.2022 22:30
Petru "zatopił" wylotem na "urlop" Nowoczesną, też "pomoże" Nowej Nadziei....
sobota, 10.09.2022 21:17
Co to jrst Nowa Nadzieja? Jakąś kolejna odnoga od Nowoczesnej?...
Ot co sobota, 10.09.2022 18:49
Ciekawe o czym by oni debatowali jakby to oni rządzili...
WZRUSZYŁA MNIE sobota, 10.09.2022 21:30
WASZA HISTORIA ......