[FOTO] Tłumy na Jarmarku Średniowiecznym w Wierzbnej

sobota, 9.7.2022 19:09 1977 0

Turniejem wsi gminy Żarów rozpoczął się tegoroczny Jarmark Średniowieczny w Wierzbnej. To kolejna edycja jarmarku, który na stałe wpisał się w życie mieszkańców Wierzbnej. Co roku przyciąga on coraz więcej miłośników historii, ciekawostek i dobrej zabawy.

 Jak na średniowiecze przystało, nie zabrakło mężnych rycerzy i śmiałych wojów stających w szranki. Szczęk oręża echem odbijał się pod pałacem opackim. Jak to drzewiej bywało zmaganiom dzielnych wojów przyglądały się z licami oblanymi rumieńcem wierne białogłowy. Na placu boju w szranki stawali nie tylko rycerze. Gospodarze i gospodynie, a także ich latorośle również mieli swoje zmagania. Sołectwa gminy Żarów wystawiły zawodników, którzy prześcigali się w różnorakich konkurencjach prezentując swoją siłę, spryt, a przede wszystkim zamiłowanie do dobrej zabawy. Nie zdobywane punkty były najważniejsze, lecz możliwość spotkania się z mieszkańcami innych wsi, oderwanie od codziennych trosk i poświęcenie czasu na wyśmienitą rozrywkę.

Na terenie przypałacowym rozstawione zostały kramy rzemieślników i kupców, którzy zdradzali tajniki swej pracy. Na adeptów rycerskiego rzemiosła czekały ćwiczenia fechtunku i przymierzanie zbroi, a ci, którzy nie lubią walczyć mieczami mogli spróbować swoich sił w łucznictwie. W czasie trwania jarmarku dla spragnionych i głodnych przygotowano słowiańską kuchnię, w której nie zabrakło podpłomyków. Raczyć można się także było smakołykami przygotowanymi przez panie z Koła Gospodyń Wiejskiej z Wierzbnej. Nie zapomniano o nikim. Całość imprezy zamknął występ duetu „Berkanan” zapraszając przybyłych na ucztę muzyczną w duchu folk – etno dodając tym samym kolorytu całości.

Foto: doba.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)