komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

czwartek, 1 października 2020

Danuty, Remigiusza

[FOTO] Święto Niepodległości w Słoneczku

piątek, 8.11.2019 08:08 , komentarze: 0 , odsłony: 1146
kategorie artykułu:

Już niebawem 11 listopada – Święto Niepodległości. Radosny dzień dla każdego Polaka. Ale też skłaniający do refleksji nad wkładem wielu pokoleń w walkę o niepodległość, naszą wolność i polskość. Nie można budować tożsamości narodowej bez odniesienia się do historii, bez wspomnienia osób, które polskość budowały i wysławiały nasz kraj w świecie. Dlatego już w przedszkolu dzieci poznają informacje o Polsce. 

Zbliżające się Święto Niepodległości stało się okazją do rozwijania tożsamości narodowej u dzieci w Miejskim Przedszkolu Integracyjnym „Słoneczko”. W tygodniu poprzedzającym ten uroczysty dzień przedszkolaki poznawały wiadomości na temat naszego kraju i  historii. Uczyły się odczytywania mapy - wyszukiwania ważniejszych miast, rzek, regionów Polski. Poznając symbole narodowe uczyły się szacunku do nich. Nauczyły się czterech zwrotek Mazurka Dąbrowskiego i śpiewały hymn w postawie zasadniczej. Wykonywały też wiele prac plastycznych nawiązujących do 101 rocznicy odzyskania niepodległości. Po wysłuchaniu polskich legend, samodzielnie przedstawiały je wykorzystując m.in. sylwetki legendarnych postaci. 

Największy wkład w uczczenie Święta Niepodległości w „Słoneczku” wniosły dzieci z IV grupy pod kierunkiem nauczycielek: Kamili Cygan, Elżbiety Szawiel i Moniki Pieniążek. 9 listopada starszaki wystąpiły przed całą społecznością przedszkolną i zaproszonymi gośćmi: prezydent Beatą Moskal-Słaniewską oraz dyrektorem wydziału edukacji – Tadeuszem Niedzielskim. Małgorzata Anklewicz - dyrektor przedszkola – serdecznie powitała szanownych gości i zaprosiła do obejrzenia występu.   

Przedstawienie przybrało ramy programu „Kocham Cię Polsko”. Pięciu zawodników zmagało się w różnych konkurencjach, wykazując się dużą wiedzą na temat naszego kraju. Było zadanie dotyczące regionalnych strojów oraz  tańców ludowych. Zawodnicy popisywali się znajomością sławnych Polaków, którzy rozsławili Polskę na świecie i odgadywali kalambury na temat naszych sportowców. Musieli wykazać się znajomością wierszy Jana Brzechwy i grą aktorską w przedstawianiu legendy o powstaniu Warszawy. Małą trudność sprawiło pytanie z geografii, ale „telefon do przyjaciela” był pomocnym kołem ratunkowym. Wszyscy zawodnicy doskonale poradzili sobie z zadaniami i jak przystało na wydanie specjalne programu, wszyscy byli zwycięzcami. Były też pytania do publiczności na temat symboli narodowych oraz wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. 

Występ dzieci z IV grupy był z jednej strony bardzo pouczający, a z drugiej - pełen humoru. Ciekawe, humorystyczne przebrania zawodników w połączeniu z ludowymi strojami sprawiły, że przedstawienie było barwne i wzbudzało zainteresowanie, co wydarzy się za chwilę. Były też wzruszające piosenki opowiadające o historii Polski i niepodległości. 

Na zakończenie starszaki wręczyły gościom pamiątkowe kartki – laurki oraz wszystkim widzom upominki – własnoręcznie wykonane flagi Polski. Ciepłe słowa przedszkolaki usłyszały zarówno od pani dyrektor Małgorzaty Anklewicz, jak i pani prezydent Beaty Moskal-Słaniewskiej. A później było pamiątkowe zdjęcie i biało-czerwone śniadanie przygotowane specjalnie na tą okazję przez panie kucharki.

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 28.9.2020 08:03
niedziela, 27.9.2020 09:34
piątek, 25.9.2020 13:57
czwartek, 24.9.2020 08:21
środa, 23.9.2020 10:17
wtorek, 22.9.2020 11:38
4
poniedziałek, 21.9.2020 09:16
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D