[FOTO] Spotkali się ws. odoru utrudniającego życie mieszkańcom Świdnicy, Jagodnika i Pszenna

środa, 21.4.2021 16:13 5421 13

16 kwietnia odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Środowiska i Klimatu, Miasta Świdnica, Gminy Świdnica, Starostwa Powiatowego, mieszkańców Pszenna oraz firmy Bio-Wat. Organizacja spotkania oraz zaproszenie na nią wszystkich stron było kontynuacją wspólnych działań podjętych przez Urząd Miejski Świdnica i świdnicką biogazownię.

- Rezultatem spotkania były m.in. zapewnienia ministra Ireneusza Zyski o wsparciu w pozyskaniu środków inwestycyjnych dla świdnickiej biogazowni oraz prezentacja konkretnych działań, optymalizujących jej pracę, przez przedstawicieli spółki Bio-Wat - relacjonuje prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.

Tematem spotkania były m.in. uciążliwości zapachowe nowych mieszkańców Pszenna, których domy sąsiadują „przez płot” z biogazownią. Było ono podzielone na dwie części. W pierwszej odbyła się wizja lokalna na terenie świdnickiej biogazowni. Gospodarz – prezes zarządu Bio-Wat – Grzegorz Głowacki oprowadził gości po terenie, zwyczajowo zamkniętym dla osób postronnych. Opowiedział, krok po kroku, o procesie technologicznym, który sam w sobie nie może być źródłem przykrego zapachu. Były pytania, rozmowy i wątpliwości, które omówiono w czasie drugiej części spotkania, które odbyło się w Urzędzie Miasta Świdnica. Tam, do grona przedstawicieli władz miasta i gminy, przedstawiciela Rady Miasta, mieszkańców i spółki Bio-Wat dołączył wiceminister, pełnomocnik rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii i sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska i Klimatu – Ireneusz Zyska – który w rządzie odpowiedzialny jest m.in. za rozwój biogazowni w Polsce. Głos zabrał również dr inż. Andrzej Lewicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, odpowiedzialny za nadzór technologiczny świdnickiej biogazowni.

CZYTAJ TAKŻE: Fetor z biogazowni. Mieszkańcy żądają kolejnych kontroli i podjęcia działań

Wizja lokalna w biogazowni oraz spotkanie w Urzędzie Miasta dla mieszkańców Pszenna i władz biogazowni stanowiły pierwszą okazję, by spotkać się przy wspólnym stole i omówić kwestie krajobrazu zapachowego Świdnicy. Temat ten bowiem głównie funkcjonował w przestrzeni medialnej. Mieszkańcy przedstawili swoją perspektywę, która spotkała się z dużym zrozumieniem władz biogazowni, natomiast prezes Bio-Watu mógł przedstawić już wdrożone oraz planowane w najbliższej przyszłości rozwiązania, które powinny w odczuwalny sposób ograniczyć potencjalne odziaływanie zapachowe biogazowni dla najbliższej okolicy. Strony nadmiernie nie eksploatowały wątku nieszczęśliwej chronologii budów na granicy Świdnicy i Pszenna i uwarunkowań planistycznych, z których wynika, że najpierw powstała Strefa Ekonomiczna i biogazownia, a kilka lat później z impetem ruszyła zabudowa jednorodzinna. Mieszkańcom przedstawiono również materiały, z których jasno wynika, iż ich nowo powstałe domy znajdują się w korytarzu powietrznym przechodzącym m.in. przez Oczyszczalnię Ścieków Przemysłowych, Przetwórnię flaków wołowych oraz przetwórnię odpadów Batex i Cukrownię Świdnica. Swoje wsparcie zadeklarował Minister Zyska, który zwrócił również uwagę na możliwość zaangażowania środków unijnych w najbliższej perspektywie budżetowej w rozwój podmiotów produkujących, zieloną energię, jak właśnie biogazownie rolnicze. Podkreślił, że biogazownie rolnicze w Polsce stanowią jeden z kluczowych filarów polityki Nowego Zielonego Ładu. Docenił, że Bio-Wat chce rozmawiać z mieszkańcami i dąży do konstruktywnego rozwiązania problemu. Owocem rozmów pomiędzy władzami biogazowni a mieszkańcami Pszenna jest deklaracja współpracy i wzajemnego informowania się o przypadkach, w których mieszkańcy odczuwają uciążliwości zapachowe bez względu na ich potencjale źródło.

Obie strony podkreśliły, że chcą utrzymywać dobre sąsiedzkie relacje. Spotkanie władz biogazowni z mieszkańcami Pszenna i świdnickimi władzami dobitnie pokazuje, że trudny problem, który wyzwala spore emocje społeczne można konstruktywnie rozwiązać dzięki dialogowi i otwartości. Platformą komunikacyjną zainteresowanych stron będzie grupa w serwisie Facebook o nazwie Świdnickie Pogotowie Zapachowe KLIKNIJ.

Sprawą zajęła się także posłanka Katarzyna Mrzygłocka.

Źródło: fb prezydent Świdnicy, oprac.red.

Przeczytaj komentarze (13)

Komentarze (13)

środa, 21.04.2021 16:57
Jak tanio kupowali działki to nie śmierdziało .
środa, 21.04.2021 19:50
A teraz chcą perfumerii. Widziały galy co kupowali i wąchali.
Ahh środa, 21.04.2021 23:20
Za ile kupowali ?!? Masz takie informacje ?!? Ogólne komentarze w...
czwartek, 22.04.2021 19:39
Gmina nie mogąc sprzedać za 90 tyś opuściła do 60tyś.
ddd czwartek, 22.04.2021 08:31
jak przeczytałem "- Owocem spotkania" to wyłączyłem dobę.pl
środa, 21.04.2021 21:57
Tanio było i smrodem się skończyło. To jest tak jak...
Aaa środa, 21.04.2021 23:14
Tanio to znaczy ile ? Ile taniej w porównaniu do...
kate środa, 21.04.2021 17:14
Jestem byłą mieszkanką Pszenna i od kąt pamiętam Pszenno zawsze...
MM środa, 21.04.2021 21:38
A ja jestem mieszkańcem 55 lat i powiem tak,...
Bea środa, 21.04.2021 23:18
Podzielam opinie racjonalnie myślących ludzi
Vege środa, 21.04.2021 23:17
ODKĄD pamietam to Biowat za nowych właścieli (koniec 2019)...
środa, 21.04.2021 17:47
popieram i jeszcze żniwny kombajn pracuje w niwdzielę lub po
środa, 21.04.2021 17:48
niedzielę