[FOTO] Spacer po Parku Młodzieżowym

wtorek, 26.10.2021 12:22 584 0

Posadzonych zostało 149 drzew. W parku pojawiło się także ponad 3 tysiące nowych krzewów oraz 38 tysięcy bylin, roślin runa, traw, paproci oraz pnączy. Nasadzenia wykonywane są na podstawie projektu. Prace związane z zagospodarowaniem zieleni wykonało wyłonione w przetargu konsorcjum, czyli Firma Handlowo Usługowa "Borowski" ze Świdnicy oraz firma "Ogrody" Grzegorz Szmidla ze Świebodzic.

 

 

- Tysiące nowych roślin rodzimych i tych, które wzbogaciły reprezentacyjny fragment parku spowodują, że runo za jakiś czas zamieni się w zielone dywany. Tysiące krzewów zwiększy ilość zacisznych zakątków, oddzieli fragmenty parku od jezdni, zwiększy estetykę miejsc, w których opowiadać będziemy przy pomocy tablic, plansz, makiety czy odtworzonych lub oczyszczonych kamiennych słupków historię tego miejsca. Nowo posadzone drzewa to całe fragmenty odtworzonych historycznych alei. Mało kto pamięta, ale niewielka część parku dawniej była cmentarzem. I o to miejsce zadbaliśmy w sposób specjalny. Z szacunku dla zmarłych, zlikwidowaliśmy niewielkie odcinki ścieżek, dziś przebiegających dokładnie nad miejscem pochówku – mówiła prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.

W Parku Młodzieżowym nasadzono: lipy szerokolistne, lipy drobnolistne, kasztanowce białe, dęby szypułkowe, modrzewie pospolite, czereśnie ptasie i graby pospolite. Wśród parkowej roślinności znajdą się również takie gatunki jak: mahonia pospolita, suchodrzew tatarski, jaśminowiec wonny, cis pośredni, kalina koralowa, bez koralowy, leszczyna pospolita, hortensje, śnieguliczki, dzwonki, barwinek pospolity, zawilce, liliowce, konwalia majowa, bodziszki, fuksja, narecznica samcza, śmiałek darniowy, pióropusznik strusi czy też bluszcz pospolity.

Powstały także nowe trawniki oraz wnioskowana przez wielu mieszkańców i radnych łąka kwietna. Przez okres trzech lat od zakończenia zadania zagospodarowania zieleni, konsorcjum firm prowadzić będzie zabiegi pielęgnacyjne w parku.

Wszystkie prace realizowane są na podstawie prawomocnych decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, przy udziale inspektora nadzoru w zakresie  zieleni, dr Piotra Redy. Przypomnijmy, że Park Młodzieżowy wpisany jest do rejestru zabytków. Głównym założeniem projektowym było uzupełnienie i podkreślenie zieleni istniejącej z zachowaniem jej leśnego charakteru. Działania projektowe polegały na odtworzeniu historycznych alei drzew, podkreśleniu linii nasypów byłych fortyfikacji, zaznaczeniu istnienia byłych cmentarzy (garnizonowego i katolickiego), wzbogaceniu warstwy krzewów wysokich i niskich, a także uzupełnieniu runa.

W parku zamontowano nowe oświetlenie, monitoring, ławki i kosze na odpady oraz wykonano nawierzchnie ciągów pieszych i ścieżek rowerowych.

Świdnica otrzymała na rewitalizację Parku Młodzieżowego ponad 7 milionów złotych. Jest to już kolejne zielone miejsce, po Ogrodzie Różanym, Parku Centralnym i Parku Sikorskiego, które doczekało się gruntownej modernizacji. Dofinansowanie pochodzi z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Całkowity koszt rewitalizacji to ponad 9 milionów złotych. Inwestycja objęła całą powierzchnię, czyli około 11 hektarów.

W II etapie remontu odbudowana zostanie historyczna altana wraz z towarzyszącą infrastrukturą. Miasto na realizację tego zadania otrzymało z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych 2 miliony 300 tysięcy złotych. Prace już się rozpoczęły.

foto Mariusz Ordyniec

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)