[FOTO] Ruszył proces Jakuba A., oskarżonego o okrutne zabójstwo 10-letniej dziewczynki

wtorek, 21.9.2021 11:26 7939 11

21 września przed Sądem Okręgowym w Świdnicy rozpoczął się proces oskarżonego o zabójstwo 10-letniej Cristiny Jakuba A. Mężczyźnie grozi dożywocie.

Przypomnijmy:

Feralnego dnia 10-letnia Crysia miała wrócić ze szkoły prosto do domu. Było to zaledwie kilkaset metrów odległości. Był to środek wsi, upalny czerwcowy dzień. Za kilka dni dziewczynka miała obchodzić huczne, jedenaste urodziny.

Gdy okazało się, że Cristiny nie ma u żadnej z koleżanek, jej matka powiadomiła służby. W godzinach popołudniowych media obiegła informacja o zaginięciu, a grupa mieszkańców zebrała się, by wspólnie szukać dziecka. 

Ciało dziewczynki znaleziono 6 kilometrów od rodzinnej wsi. Na początkowym etapie sądzono, że zbrodni dokonał pedofil, ponieważ znaleziono ślady wskazujące na gwałt. Rozpoczęły się gorączkowe poszukiwania sprawcy, a wśród typowanych osób były te z przeszłością kryminalną na tle seksualnym. Żaden trop się nie potwierdził. 

16 czerwca podejrzany o zabójstwo 10-latki został zatrzymany. Zwołana została konferencja prasowa. Podejrzanym okazuje się 22-letni wówczas mieszkaniec Wrocławia. Wieczorem w towarzystwie kilkunastu radiowozów, na oczach gapiów, zostaje przywieziony do Prokuratury Okręgowej w Świdnicy. 

Jakub A. znał swoją ofiarę. Był kuzynem matki, mieszkał we Wrocławiu. Stąd też dziewczynka bez problemu miała wsiąść do samochodu swego oprawcy. Zacierał ślady. Nie był w kręgu osób podejrzanych. To, że wpadł można uznać za przypadek i "szczęśliwy" zbieg okoliczności. Wcześniej bowiem miał proponować mieszkańcowi Śląska udział w zbrodni. Gdy ten dowiedział się o zdarzeniu w Mrowinach, zgłosił się na policję. Za pomoc w zabójstwie Jakub A., zaproponował mu pieniądze. Życie Crysi wycenił na kilkanaście tysięcy złotych.

Mężczyzna  przyznał się do zarzucanego czynu. Zdaniem śledczych mężczyzna do zabójstwa skrupulatnie się przygotowywał. Do Mrowin pojechał bowiem wypożyczonym samochodem,  zakupił też większe obuwie od tego noszonego na co dzień. Wszystko po to, by zmylić organy ścigania. Jak się okazało był ze swoją ofiarą spokrewniony. Choć oficjalnie nikt tego nie potwierdził, tłem zbrodni miała być miłość do matki dziewczynki.

Przebadano kilkaset śladów biologicznych

W toku śledztwa uzyskano kilkadziesiąt opinii z różnych dziedzin, w tym 43 opinie genetyczne dotyczące identyfikacji kilkuset zabezpieczonych śladów biologicznych oraz opinie biegłych z zakresu chemii, daktyloskopii, traseologii, psychiatrii, psychologii i seksuologii.

Osobowość o charakterze sadystycznym

Według opinii sądowo-psychiatrycznej, Jakub A. w chwili popełnienia zarzucanych mu zbrodni był poczytalny i może odpowiadać przed sądem za czyny objęte aktem oskarżenia. Biegli psychologowie stwierdzili u Jakuba A. zaburzenia osobowości polegające m.in. na dużym nasileniu wrogości i nienawiści wobec otoczenia, a także cechy sadystyczne oraz fantazje o dokonywaniu zabójstw innych ludzi. W ocenie biegłych, stwierdzone zaburzenia osobowości wskazują na wysokie prawdopodobieństwo popełnienia przez oskarżonego podobnych czynów w przyszłości.

Po ponad 2 latach ruszył proces

21 września rozpoczął się długo oczekiwany proces mężczyzny. Składowi sędziowskiemu przewodniczył sędzia Jerzy Zieliński. Obie strony postępowania złożyły wniosek o wyłączenie jawności podczas rozprawy, do czego ze względu m.in. na matkę Cristiny, sędzia się przychilił.

Doprowadzony z Zakładu Karnego w Wołowie 24-latek siedząc na ławie oskarżonych nie pokazywał żadnych emocji. Z jego twarzy nie można było wyczytać żalu czy zdenerwowania.

Jakubowi A., za zamordowanie 10-latki ze szczególnym okrucieństwem grozi dożywocie.

Przeczytaj komentarze (11)

Komentarze (11)

-666 środa, 22.09.2021 11:30
W moim królestwie już by wąchał kwiatki od spodu.
środa, 22.09.2021 10:28
DOSTANIE 15 LAT , WALIĆ POLSKIE SĄDY
adaś środa, 22.09.2021 21:22
Dziś z więzienia wyszedł Paweł Kania. Były ksiądz, zboczony pedofil....
Zainteresowany wtorek, 21.09.2021 15:05
Zobaczcie jak się sku.....owi się przytyło . Taki dobrobyt...
Cobra wtorek, 21.09.2021 17:02
Tak, widzę właśnie jak się spasł...
Kamila Świdnica wtorek, 21.09.2021 20:22
Spasł i wyliniał ***
wtorek, 21.09.2021 17:40
To to jeszcze żyje. Postawić szubienicę w rynku i powiesić...
Person wtorek, 21.09.2021 23:55
Sąd w polsce masz znajomości albo kasę ,to wyrok sobie...
G wtorek, 21.09.2021 23:50
Dla morderców kara śmierci powinna być przywrócona.niestety polskie sądownictwo jest...
Zero litości wtorek, 21.09.2021 13:12
DOŻYWOCIE DOŻYWOCIE I TO RAZ DWA
wtorek, 21.09.2021 12:17
Proces po 2 latach od zatrzymania , '' reforma ''...