[FOTO, VIDEO] Rozmawiali o funduszach dla Dolnego Śląska

piątek, 21.1.2022 16:08 1205 1

[FOTO] Rozmawiali o funduszach dla Dolnego Śląska

W piątek, 22 stycznia w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu odbyło się spotkanie, które dotyczyło realizacji nowej perspektywy unijnej na najbliższe lata, funduszy europejskich dla Dolnego Śląska na lata 2021 – 2027 oraz Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Gościem wydarzenia był wicemarszałek województwa dolnośląskiego Grzegorz Macko. W spotkaniu udział wzięli także pracownicy Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu oraz samorządowcy z Dolnego Śląska.

 

-Spotkaliśmy się dzisiaj w Strzegomiu dlatego, że jesteśmy w bardzo ważnym momencie programowania nowej perspektywy unijnej dla Dolnego Śląska na lata 2021-2027. W najbliższy poniedziałek rozpoczynają się oficjalne konsultacje społeczne, gdzie będziemy rozmawiali o alokacji środków. Ponad dwa miliardy dwieście milionów euro, które dzięki skutecznym negocjacjom zarządu województwa z polskim rządem zostały przyznane dla naszego regionu. Przypomnijmy, że na początku te liczby były mniejsze, ale intensywne negocjacje i wizyty w Warszawie, także rozmowy premiera Morawieckiego  w czasie jego wizyt na Dolnym Śląsku, spowodowały, że zostały zastosowane pewne mechanizmy umożliwiające zwiększenie kwot, a co za tym idzie zwiększenie środków dla gmin południowego Dolnego Śląska, które w statystykach jest nieco biedniejsze od reszty regionu - mówił Grzegorz Macko, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

 

Celem spotkania były rozmowy na temat realizacji projektów przez samorządy z południa województwa: drogowych, kolejowych, projektów związanych z obszarami wiejskimi i o funduszu sprawiedliwej transformacji.

 

- Zasada partnerstwa w naszym województwie jest jedną z tych, które są przestrzegane w najszerszym stopniu. Mamy jedne z najbardziej transparentnych konsultacji w Polsce. Rozmawiamy z przedstawicielami instytucji biznesowych, przedsiębiorcami, przedstawicielami organizacji społecznych, które również są szeroko uwzględnione w programie funduszy europejskich dla Dolnego Śląska. Rozmawiamy o zintegrowanych inwestycjach terytorialnych o ich roli i środkach oraz o tym, w jaki sposób pomóc gminom południa Dolnego Śląska. Inicjatywa spotkania wyszła od samorządów. W najbliższych dniach i tygodniach będziemy rozpoczynali nabór projektów sprawiedliwej transformacji, projektów, które będą realizowane przez gminy, które będą zgłaszane za pośrednictwem zarządu województwa, a my będziemy listę tych projektów tworzyć i będziemy je rekomendować do przyjęcia przez Komisję Europejską - dodał wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

foto - M. Ordyniec

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

Grzegorz sobota, 22.01.2022 18:26
Suchyta w pis