[FOTO] Projekt "3836 Lem" w sali widowiskowej świdnickiego I LO

środa, 13.10.2021 12:00 0

3836 LEM. To nie tylko nazwa asteroidy odkrytej w 1979 roku i nazwanej na cześć najsłynniejszego polskiego autora z nurtu fantastyki naukowej, to także nazwa niezwykłego projektu multimedialnego stworzonego, aby upamiętnić polskiego autora w roku 2021, który został ogłoszony rokiem Stanisława Lema.

11 października, w sali widowiskowej Powiatu Świdnickiego przy I Liceum Ogólnokształcącym, zebrała się młodzież ze szkół ponadpodstawowych podległych powiatowi, która odbyła niezwykłą podróż w odległe galaktyki poznając przy okazji postać Stanisława Lema. Lem był autorem kilkudziesięciu publikacji, od wierszy, poprzez powieści, na felietonach kończąc, którego dzieła przetłumaczono, według niektórych źródeł, na ponad 50 języków.

Podczas spektaklu, którego głównym planem był kokpit międzygalaktycznego statku kosmicznego, młodzież wsłuchiwała się w wywiad z nieżyjącym już Lemem. Postać pisarza przypominała wirtualny, elektronowy mózg a jego interlokutor był bliżej nieokreśloną, rozumną i inteligentną formą życia, która, choć myśląca, nie potrafiła zrozumieć wszystkich wymiarów człowieczeństwa i działalności artystycznej Stanisława Lema. Pisarz cierpliwie tłumaczył skomplikowane aspekty działalności człowieka, jego pęd do poznawania i odkrywania tego co nieznane, ale i destrukcyjny wpływ na otoczenie. Przy okazji pisarz opowiadał o sobie: jak wyglądały jego początki kariery pisarskiej, mówił o rodzinie, swojej słabości do słodyczy i likierów.

Autorem projektu jest Dariusz Miziarski, organizatorem wydarzenia była Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy i I Liceum Ogólnokształcące a patronat nad wydarzeniem objęła Prezydent Świdnicy i Starosta Świdnicki.

Źródło: powiat.swidnica.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)