[FOTO] Prezydent Beata Moskal-Słaniewska podsumowała kadencje, nakreśliła wizję na rozwój miasta i przedstawiła kandydatów na radnych z jej komitetu

czwartek, 29.2.2024 21:42 2260 9

W czwartek, 29 lutego w Klubie Seniora na osiedlu Młodych w Świdnicy zaprezentowano kandydatów na radnych miejskich z Komitetu Wyborczego obecnej prezydent Świdnicy, Beaty Moskal-Słaniewskiej. Podsumowano ponad 9 lat zarządzania miastem, przedstawiono kluczowe założenia na najbliższą kadencję i nakreślono filary prezentujące wizję rozwoju miasta.

Beata Moskal-Słaniewska piastuje stanowisko prezydenta Świdnicy od 2014 roku. Na fotelu prezydenta zastąpiła wówczas Wojciecha Murdzka. W 2018 roku uzyskała reelekcję. W nadchodzących wyborach samorządowych, 7 kwietnia (II tura 21 kwietnia) będzie się ubiegać o nią po raz drugi.

- To była najdłuższa kadencja w historii samorządu, a do tego niezwykle trudna dla wszystkich polskich miast i gmin. Z jednej strony przez pandemię i wojnę, ale też postępujący kryzys gospodarczy. Z drugiej dotkliwe ograniczenie finansowania samorządów przez poprzedni rząd i wstrzymywanie unijnych funduszy z KPO. I choć z tych powodów niektóre plany trzeba było odłożyć w czasie, to uważam, że wspólnie z mieszkańcami zdaliśmy ten egzamin – zaznaczyła prezydent Beata Moskal-Słaniewska.

Łączy nas Świdnica

Na listach KWW Beaty-Moskal Słaniewskiej znaleźli się działacze społeczni, przedsiębiorcy, wychowawcy dzieci i młodzieży. Są tam zarówno wieloletni radni, jak i nowe twarze, znane ze swojej działalności społecznej.

- Świdnica potrzebuje władz dogłębnie znających problemy miasta i mieszkańców. Władz tworzonych przez ludzi stąd – również w Radzie Miasta. Jestem dumna, że właśnie tacy dołączyli do mojego komitetu. Na naszych listach znajdują się przedstawiciele Lewicy i Nowoczesnej oraz osoby nienależące do żadnej opcji politycznej. Łączy nas Świdnica, nie partyjny szyld – podkreśla Beata Moskal-Słaniewska.

Miasto dobre do życia

Przedstawiając program, prezydent odwołała się do swoich doświadczeń zebranych podczas sprawowania urzędu.

- Prawie 10 lat zarządzania Świdnicą utwierdziło mnie w przekonaniu, że na miasto trzeba patrzeć szeroko. Zamiast koncentrować się na punktowych działaniach, trzeba je rozwijać równomiernie w każdym obszarze. Taką wizję zaczęłam realizować w 2014 r. i właśnie takie miasto – rozwinięte w każdej dziedzinie, chcę przekazać moim następcom w 2029 r. – mówiła.

Program wyborczy KWW Beaty Moskal-Słaniewskiej to kontynuacja pracy, którą zaczęła w 2014 roku. W nadchodzącej kadencji pani prezydent i jej komitet chcą skoncentrować się na dokończeniu projektów, które dopełnią wizję miasta dobrego do życia. Składają się na nią projekty zebrane w ramach trzech filarów:

Filar I - MIASTO DOSTĘPNE: zadania związane z mieszkalnictwem, zrównoważoną komunikacją miejską, zielonymi inwestycjami i komunikacją z mieszkańcami. Wśród propozycji znalazły się tu m.in. zadania związane z mieszkalnictwem, zrównoważoną komunikacją miejską, zielonymi inwestycjami i komunikacją z mieszkańcami. Wśród nich są m.in. kolejne mieszkania komunalne i TBS, obwodnica Świdnicy, remonty dróg, nowa organizacja komunikacji miejskiej, wymiana oświetlenia miejskiego na LED, programy związane z czystym powietrzem oraz rozwój narzędzi efektywnej komunikacji z mieszkańcami.

Filar II - MIASTO MOŻLIWOŚCI: propozycje dla wszystkich grup mieszkańców i instytucji: seniorów, rodzin, dzieci, przedsiębiorców i organizacji pozarządowych. Wśród zadań z tego obszaru znajdują się m.in. termomodernizacja pięciu przedszkoli i budynku MDK, Program Pomocy Psychologicznej dla dzieci, ale też rozwój współpracy z firmami i strefami ekonomicznymi Dolnego Śląska.

Filar III - MIASTO DOBREJ ENERGII: rozwój obszarów sportu, rekreacji, kultury oraz turystyki i promocji. Są tu takie projekty, jak m.in. budowa Hali Sportowo-Widowiskowej, remont teatru i modernizacja Muzeum Dawnego Kupiectwa.

- To są nasze konkrety dla Świdnicy. Realne do wykonania zadania, które odpowiadają rzeczywistym potrzebom świdniczan. To też kierunek, który wspólnie z mieszkańcami chcemy uzupełniać na bieżąco, w miarę pojawiania się kolejnych wyzwań. Wierzę, że mieszkańcy pozwolą mi dokończyć to, co konsekwentnie rozwijam od 2014 roku – podsumowała Beata Moskal-Słaniewska.

KANDYDACI KWW BEATY MOSKAL-SŁANIEWSKIEJ

OKRĘG NR 1

1. Danuta Morańska – świdniczanka od urodzenia, mieszkanka Osiedla Młodych. Wieloletnia dyrektor Szkoły Podstawowej nr 16, a później Gimnazjum nr 1. Radna obecnej kadencji, przewodnicząca komisji kultury, sportu i współpracy międzynarodowej.

2. Anna Gromek - założycielka i prezeska Fundacji Endomama ,aktywnie działa społecznie, skupiając się na zdrowiu kobiet dotkniętych endometriozą i niepłodnością. Dzięki m.in. jej zaangażowaniu miasto w latach 2020 -2023 realizowało program dofinansowania do procedury in vitro.

3. Marcin Wach – radny Rady Miejskiej w Świdnicy, przewodniczący komisji spraw społecznych i bezpieczeństwa. Współorganizator protestów m.in. w obronie wolnych sądów i strajku kobiet. Sekretarz w Stowarzyszeniu Boks Polonia Świdnica.

4. Aleksandra Dyduch – od urodzenia mieszka w Świdnicy. Od lat jest związana z branżą fitness, zawodowo zajmuje się prowadzeniem treningów personalnych i edukacją w zakresie zdrowego stylu życia.

5. Teresa Świło – była posłanka i radna Rady Miejskiej w Świdnicy.

6. Wiktor Bąkiewicz - świdniczanin z krwi i kości. Zaangażowany w życie miasta, lokalny patriota. Pracownik Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Szczęśliwy mąż i dumny tata dwójki urwisów - Stasia i Uli.

7. Daniel Majchrzak – magister prawa i administracji, a obecnie świdnicki przedsiębiorca prowadzący wraz z żoną bar z kuchnią domową. Prywatnie aktywny miłośnik sportu, szczególnie kolarstwa i boksu.

OKRĘG NR 2

1. Rafał Fasuga - od ponad dwóch dekad pracuje jako nauczyciel w Zespole Szkół Budowlano – Elektrycznych, a od 2020 r. pełni tam również funkcję dyrektora. Od 2018 r. jest wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Świdnicy. Reprezentuje nasze miasto w Komisji Sportu Związku Miast Polskich.

2. Dariusz Sieńko - od wielu lat pracuje jako nauczyciel i wykładowca. Aktywnie działa też jako społecznik. Wiceprezes Koła Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość oraz Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Był radnym miejskim Świdnicy VII kadencji. Prywatnie pasjonat historii naszego miasta oraz miłośnik Tatr.

3. Lech Bokszczanin - wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Świdnicy. Społecznik i organizator wielu protestów, m.in. w obronie wolnych mediów oraz strajku nauczycieli i strajku kobiet. Po wybuchu wojny w Ukrainie aktywnie pracował w punkcie pomocy przy Długiej 33.

4. Natalia Bartkowska - sekretarka medyczna i koordynator diagnostyki i leczenia onkologicznego w Oddziale Ginekologiczno-Położniczym Szpitala „Latawiec” w Świdnicy.

5. Katarzyna Banaś - dietetyczka kliniczna, absolwentka Dietetyki na Niepublicznej Wyższej Szkole Medycznej we Wrocławiu oraz Biotechnologii Molekularnej na Politechnice Wrocławskiej. Od trzech lat jest związana ze świdnicką Fundacją Endomama. Od siedmiu lat jestem członkinią Rady Rodziców Szkoły Podstawowej nr 1. Wykładowczyni uniwersytetów trzeciego wieku.

6. Joanna Chojnowska - reżyserka, kierowniczka i nauczycielka pracowni teatralnej Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy, animatorka kultury.

7. Krzysztof Jarosz - od niespełna 20 lat jest świdnickim przedsiębiorcą, świadczącym usługi z zakresu BHP oraz ochrony środowiska. Jest właścicielem sklepu „Manufaktura Pana Balona”.

8. Arkadiy Makowieyew – urodził się w Kiszyniowie, stolicy Mołdawii. Tam ukończył Instytut Medyczny. Pracował w tiraspolskim szpitalu jako lekarz pediatra i anestezjolog. Do Polski przeprowadził się w latach 90. Od ponad 2 dekad jest trenerem odnowy biologicznej w Świdnickim Klubie Piłki Ręcznej, od lat działa w jego zarządzie, a od 2019 r. jako prezes.

OKRĘG NR 3

1. Beata Moskal-Słaniewska – prezydentka Świdnicy od 2014 roku. Absolwentka magisterskich dziennych studiów dziennikarskich oraz podyplomowych studiów z zakresu integracji europejskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyła studia MBA na Krakowskiej Szkole Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego. Od kilkunastu lat wykładowczyni akademicka z zakresu komunikacji społecznej i polityki społecznej. Od 2019 roku członek Zarządu Związku Miast Polskich, zastępca Przedstawiciela ZMP w Komitecie Regionów Rady Europy. Laureatka wielu nagród, m.in: "Perła Samorządu", "Samorząd Równych Szans", "Smart City".

2. Joanna Gadzińska – wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Świdnicy. Magister Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Ukończyła m.in. studia podyplomowe na kierunku coach, psychoonkolog, psycholog kliniczny. Doświadczenie w pracy z osobami chorymi onkologicznie zdobywała m.in. w świdnickim Hospicjum oraz w Dolnośląskiej Fundacji Onkologicznej. Miłośniczka gór, morsowania i wszelakiej aktywności.

3. Władysław Wołosz - trener boksu, już od 47 lat. Przez niemal pół wieku wychował wielu mistrzów i medalistów, wśród kobiet i mężczyzn. Jest radnym Rady Miejskiej w Świdnicy obecnej kadencji.

4. Anna Światowa - w Świdnicy urodziła się i wychowała. Od niemal 12 lat angażuje się w pracę społeczną. Aktywność społeczną rozpoczęła jako przewodnicząca szkolnej rady rodziców. Od 9 lat jest wiceprezeską Świdnickiego Klubu Biegacza „HERMES”, a także inicjatorką charytatywnego biegu Budzik w Pid(ż)amie. Pełni również funkcję lidera rejonu Świdnica w programie Szlachetna Paczka. Jest założycielką marki „Światowa Promuje”.

5. Adam Strach - z zawodu technik budowlany oraz specjalista w zakresie prawa administracyjnego. Funkcje społeczne zaczął pełnić już jako nastolatek. Najpierw został członkiem i wiceprzewodniczącym Młodzieżowej Rady Gminy Świdnica, a następnie - w wieku 19 lat - sołtysem Gogołowa w gminie wiejskiej Świdnica.

6. Violetta Madej - od 20 lat członkini Świdnickiego Stowarzyszenia "Amazonki”, a od 2016 roku wiceprezeska tego stowarzyszenia. Również od ponad 20 lat członkini Ligi Kobiet Polskich.

7. Piotr Pamuła - jego życie to służba harcerstwu. Organizuje i koordynuje działania prospołeczne na rzecz miasta – to m. in. akcja „Paczka dla kombatanta”. Działa też w Towarzystwie Regionalnym Ziemi Świdnickiej oraz Towarzystwie Opieki nad Zwierzętami. W 2015 r. Rada Miejska nadała mu tytuł „Zasłużony dla Miasta Świdnicy”.

OKRĘG NR 4

1. Michał Zastawny - radny Rady Miejskiej w Świdnicy od września 2023 r. Przedsiębiorca, społecznik, promotor zdrowego trybu życia. Był założycielem Świdnickiego Stowarzyszenia Kupców, Restauratorów i Przedsiębiorców „Kaduceusz”, a w ostatnich latach współpracując z innymi organizacjami społecznymi: Fundacją EndoMama, Fundacją Era Kobiet czy koszykarskim Domino Polonia Świdnica.

2. Marzena Zięba - jest nauczycielką historii i wiedzy o społeczeństwie - to jej zawód, ale też pasja. Łączy ją z działalnością społeczną, m.in. prowadząc Maraton Pisania Listów Amnesty International, organizując wystawy, konkursy regionalne, wycieczki edukacyjne po Świdnicy oraz tworząc scenariusze lekcji dla szkół. Prowadzi popularny kanał edukacyjny na YouTube „Lekcje z belfrem”.

3. Ryszard Strugała - prezes Kraszowickiego Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich. Świdnicki przedsiębiorca i społecznik. Miłośnik żeglarstwa. Założyciel i wiceprezes Stowarzyszenia Świdnicki Klub Żeglarski “QBRYG”.

4. Bogdan Mackiewicz – od ponad 30 lat nauczyciel przedmiotów informatycznych w Zespole Szkół Budowlano – Elektrycznych w Świdnicy. Od 2007 roku aktywny wikipedysta – ma ponad 46 tys. edytowanych stron, w tym prawie 25 tys. utworzonych przez niego.

5. Kamila Karst – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Członkini Związku Polskich Artystów Plastyków we Wrocławiu. Nauczycielka historii sztuki i plastyki w III LO w Świdnicy.

6. Ewa Jadach – pielęgniarka oddziału gastrologicznego szpitala „Latawiec” w Świdnicy oraz stacji dializ.

7. Arkadiusz Kaczmarek - jego powołaniem jest działalność na rzecz zdrowia i bezpieczeństwa młodzieży, a pasją - sport. Od lat działa aktywnie w świdnickim Stowarzyszeniu Fighter Kaczmarek-Grodowski, z sukcesami szkolącym dzieci i młodzieży w sportach walki. Jest organizatorem licznych imprez sportowych i inicjatyw charytatywnych. Zawodowo pełni funkcję dyrektora regionalnego w firmie zajmującej się ochroną osób i mienia Beata Security System. Pracuje też w świdnickim Zakładzie Poprawczym i Schronisku dla Nieletnich.

foto: doba.pl, opr. na podstawie informacji KWW Beaty Moskal-Słaniewskiej

Przeczytaj komentarze (9)

Komentarze (9)

zelenski i Putin team. piątek, 01.03.2024 14:57
Pani kwiatkowej podziekujemy za dziurawe i nie odsniezone chodniki i...
sobota, 02.03.2024 21:29
Weż mietłe czy łopatę i ogarnij se ten...
WARTO NAŚLADOWAĆ STRATEGIE PIS ❤ piątek, 01.03.2024 14:02
KIEDY CZYTAM TE FILARY PROGRAMOWE MAM WRAŻENIE, ŻE TO ...
Tomek piątek, 01.03.2024 10:44
A J-23 znany jako TW ,,MEDYK'' nie kandyduje ?
Maciek piątek, 01.03.2024 07:49
Uwaga- stara komuna sie maskuje,a kandydaci to zadymiarze z 13...
piątek, 01.03.2024 11:29
Teraz nazywa się nowa lewica w starych walonkach
victor piątek, 01.03.2024 07:33
koalicja 13 grudnia dalej swoją z filozofia 100 kłamstw na...
czwartek, 29.02.2024 23:39
Mydło i powiodło
czwartek, 29.02.2024 21:48
Pełowska kiełbasa wyborcza